Eb-eredmények húszéves tükörben

A borús, esős idő ellenére megpillanthattunk némi reménysugarat a múlt héten, a müncheni atlétikai Európa-bajnokságon. A sportágban ugyan a teljes megtisztulás még mindig csak álom, de a dopping elleni harc eddigi eredményei nem lebecsülendők. A magyar atlétika jóra vizsgázott az Olimpiai stadionban, a kalapácsvető Annus Adrián, a diszkoszvető Fazekas Róbert aranyérmével, a távolugró Vaszi Tünde bronzérmével és több értékes helyezéssel versenyzőink 28 olimpiai pontot gyűjtöttek.

Salánki Miklós
2002. 08. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félúton az athéni olimpia felé, a sportágban zajló pozitív folyamatok bemutatásához a görög fővárosban húsz évvel ezelőtt rendezett kontinensbajnokság történéseit vesszük figyelembe. Két évtized a gyorsan fejlődő sport világában rengeteg idő, mégis az összehasonlítás több tanulsággal szolgálhat. Az 1982-es Eb a két ellentétes világrendszert képviselő NDK és az NSZK csapatának gigantikus párharcát hozta. A 41 aranyéremből 21-et német atléta nyert, a két ország válogatottja 41 érmet szerzett. A párharcot az NDK 13 arany-, 8 ezüst- és 7 bronzéremmel nyerte meg, az NSZK 8 arany-, 1 ezüst- és 4 bronzéremmel lett második, míg a harmadik Szovjetuniónak 6 arany, 12 ezüst és 8 bronz jutott. Azokban az években a magyar sportvezetés gyakran hivatkozott a követendő NDK-beli példára, főként a kitűnően működő sportiskolai rendszerre, azt viszont elfelejtették elmondani – inkább nem merték –, hogy a tehetséges 16–18 éves lányokat hímhormonokat tartalmazó tabletákkal etették. Kétségtelen, hogy a jól működő sportgyárak ontották a világklasszisokat, de a német élsportot a koksz hajtotta. Ne legyünk persze – főleg húsz év elmúltával – álszentek, ismerjük el, hogy atlétáink közül is „csipegettek” néhányan, de tudomásunk szerint központi doppingolás nem volt a sportágban, ami meg is látszott az akkori eredményeken.
A magyar csapat a hármasugró Bakosi Béla révén egyetlen bronzérmet szerzett, és 8 olimpiai pontot gyűjtött Athénban. Pedig nyolc évvel az atlétikai állásfoglalás után a magyar atlétika a 80-as évek elején – az eredményesség kivételével – a fénykorában volt, több mint 300 szakosztály működött az országban, majdnem ezer edző főfoglalkozásban végezhette a munkáját.
Az elmúlt húsz évben a sportág hazai bázisa drasztikusan csökkent, a szakosztályok fele megszűnt, a 300 edző közül már csak 30 a főfoglalkozású. Ennek ellenére a magyar atlétika kirakata Münchenben sokkal szebb lett, csapatunk a 28 olimpiai pontjával még a négy évvel ezelőtti sikeres budapesti Eb-szereplését is felülmúlta.
Hogy ez az ellentmondásos helyzet hogyan alakulhatott ki? Nehéz erre szakmai magyarázatot adni, viszont az eredmények összehasonlítása jelzi, hogy a tisztuló légkörben versenyzőink esélyei megnőttek. Mert például húsz éve a gerelyhajításban 10. helyezett Janák Mária 61,20 méteres eredményével 6. lehetett volna Münchenben, Bakosi Béla 17,04 méteres ugrása 5. helyezést ér. Több számban pedig a jelen legjobbjai (pedig azóta az edzésmódszer, a pálya és a felszerelés is javult) csúfos vereséget szenvedtek volna. A doppingolással megvádolt szlovén Ceplak (1:57,65) csak a hátát nézhette volna az Athénban első orosz Minyevejának (1:55,41) a női 800 méter fináléjában, amelyben Athénban hatan futottak két percen belül. Női 400 méteren az NDK-beli futócsillag, Marita Koch (48,15) ellen esélye sem lett volna az idei kontinenselső orosz Zikinának (50,45). A női súlylökésben két évtizede hatan, a múlt héten ketten dobták túl a 20 métert. Az aranyérmes Annus Adrián 81,17 méteres eredményével második lehetett volna az orosz Szedik (81,66) mögött, viszont Fazekas Róbert (68,83) legyőzhette volna a „csehszlovák” Bugár Imrét (66,64) diszkoszvetésben. Ezek a beszédes eredmények bizonyíthatják, hogy a nyolcvanas évek az atlétika történetének egyik legvitatottabb korszaka volt, amelyben nem sok babér termett atlétáinknak.
Az elmúlt két évtized legeredményesebb Eb-szereplése után megállapíthatjuk, hogy a megváltozott viszonyok között a magyar atlétika kiheverte a sydneyi olimpia nullapontos sokkhatását, az olimpiász félidejére kialakult egy olyan fiatal csapat, amely két év múlva feledtetheti nemcsak a Sydneyben történteket, hanem a húsz évvel ezelőtti gyászos athéni szereplést is.
***
Müncheni éremmérleg

arany ezüst bronz
Oroszország 7 9 8
Nagy-Britannia 7 1 6
Spanyolország 6 3 6
Franciaország 4 1 3
Görögország 4 – 2
Svédország 3 1 1
Németország 2 9 7
Ukrajna 2 4 1
MAGYARORSZÁG 2 – 1
Lengyelország 1 1 4
Finnország 1 1 1
Csehország 1 1 –
Dánia 1 1 –
Románia 1 1 –
Olaszország 1 – 3
Izrael 1 – –
Szlovénia 1 – –
Törökország 1 – –

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.