- Atlétika -
Köln. A bajor főváros 1972-ben vidám, békés olimpiára várta a világ legjobb sportolóit. Ezt a célt sikerült elérni mindaddig, amíg be nem következett a palesztin Fekete Szeptember nevű terrorcsoport támadása az izraeli delegáció ellen. A biztonsági szerveket teljesen váratlanul érte az akció, amely tragikus körülmények között fejeződött be a fürstenfeldbrucki repülőtéren. Öszszesen tizenhét halálos áldozatot követelt a terrorakció, és létében rendítette meg az olimpiai mozgalmat. A gyászünnepség résztvevőinek emlékezetében még ma is ott csengenek az akkori NOB-elnök, Avery Brundage örök érvényű szavai: „A játékokat folytatni kell!”
A zsidó állam ezúttal negyven atlétával képviselteti magát, tekintettel a feszült közel-keleti helyzetre a biztonsági szervek számára első fokú riadókészültség érvényes. A küldöttségeket ezúttal is a hajdani olimpiai falu épületeiben helyezik el. A nyomasztó emlékek ellenére Wilfried Spronk, az Olimpiapark vezetője kijelentette: „Elmékezetes sportünnepet szeretnék rendezni, az 1972-es olimpia elejéhez hasonlóan!” Az Eb költségvetése hétmillió euró, a szervezőbizottság összesen kétszázezer nézőre számít a hat nap alatt, százötvenezer belépő már elkelt.
A kilencvenkét fős német csapat merész elképzelésekkel vág neki a bajnokságnak, amelyet Európa legsikeresebb válogatottjaként akar befejezni. A négy esztendővel ezelőtti budapesti mérlegre (nyolc győzelem, összesen huszonhárom érem) ezúttal ugyan nem számítanak a vezetők, de az elérhető tizenöt-tizennyolc érem is elegendő lenne ahhoz, hogy a vendéglátók a nemzetek versenyében az első helyén végezzenek. A sikeres úszó Európa-bajnokságnak köszönhetően a közvélemény érdeklődése két nap óta ugrásszerűen emelkedett.
Berlinben a német úszók és műugrók huszonkét érmet nyertek, az Eb sztárja Franziska van Almsick egymaga öt aranyat szerzett. Nem lesz könnyű feladat a fővárosban uralkodó eufórikus hangulatot Münchenben megismételni.
„A berlini siker növelte az ambíciómat, de az atléták nincsenek abban a helyzetben, mint az úszók, hogy öt számban is rajthoz álljanak.” – mondotta Nils Schumann, a 800 méteres síkfutás címvédője és olimpiai bajnoka, aki a Népstadionban emlékezetes, fergeteges hajrával utasította maga mögé ellenfeleit.
A német atlétika öreg hölgyének tartott, harminchét éves Heike Drechsler kijelentette: „Az úszók megmutatták, hogy kell ezt csinálni! Példájuk számunkra is különleges motivációt jelent.” Az ötszörös Eb-első, az évszázad női atlétája egy héttel ezelőtt Leverkusenben 685 centiméteres ugrással támasztotta alá reményét az újabb éremszerzésre, és cáfolja azokat a híreszteléseket, amelyek szerint az idei Eb-vel befejezi hosszúra nyúlt pályafutását: „Még vár rám a jövő évi világbajnokság Párizsban. A müncheni Olimpiai stadionban azzal a megnyugtató érzéssel versenyezhetek, hogy nekem már nem kell bizonyítani. Így utaztam Sydneybe is az olimpiára is, és nyertem.”
Kétéves eltiltás után első alkalommal rajtol nemzetközi viadalon Dieter Baumann. Az 1992-ben 5000 méteren olimpiai bajnokságot nyert futó ezúttal csak 10 000 méteren indul. A világhírű svájci üdülőhelyen, St. Moritzban magaslati körülmények között készülő versenyző csak közvetlenül a szám holnapi előfutama előtt érkezik Münchenbe.
„Baumann a csapat egyetlen tagja, akivel szemben erre a kivételezésre hajlandók voltunk” – mondta a Német Atlétikai Szövetség sportigazgatója, Rüdiger Nickel.
*
Az Eb mai műsora a magyar résztvevőkkel. 9.10 óra: női diszkoszvetés, selejtező. 9.30: férfi 400 m, előfutamok, Szeglet. 10.10: férfi súlylökés, selejtező, Kiss Sz., Bíber. 10.15: férfi 100 m, előfutamok, Németh. 10.40: férfi hármasugrás, selejtezők. 11.30: női 400 m gát, előfutamok. 12 és 13.45: férfi kalapácsvetés, selejtező, Annus, Kiss B., Gécsek. 17.00: megnyitó ünnepség. 17.35: férfi 20 km gyaloglás, döntő. 17.55: férfi 1500 m, előfutam. 18.05: női gerelyhajítás, selejtező, Szabó N. 18.10: férfi magasugrás, selejtező. 18.25: női 100 m, selejtezők, Szabó E. 19.20: férfi 100 m, középdöntők. 19.30: női távolugrás, selejtezők, Vaszi, Ajkler. 20.05: női 800 m, előfutamok. 20.20: férfi súlylökés, döntő. 21.00: női 10 000 m, döntő, Kálovics.
Ki lesz a tizenötödik? A magyar atléták eddig 14 aranyérmet nyertek az Európa-bajnokságokon, az első győztes 1934-ben Szabó Miklós volt 800 méteren, a legutolsó pedig Gécsek Tibor a budapesti kontinensbajnokságon. A négy évvel ezelőtti nagy sikerű Eb-hez hasonlóan ezúttal is elsősorban a dobóktól várható, hogy felállhatnak a dobogóra. De kinek sikerülhet ez? A diszkoszvető Fazekas Róbert az idén 10 versenyéből kilencszer nyert, 71,70 méterrel világranglista-vezetőként léphet majd dobókörbe, ahol vasárnap délután kiderül, hogy a szombathelyi versenyző tétversenyen képes-e kiemelkedő teljesítményre. Mellette Varga Rolandtól és Kővágó Zoltántól is a döntőbe jutás az elvárás. A sikeres versenyszámunkban, a férfi kalapácsvetésben megismétlődhet a budapesti finálé, amelyen magyar éremcsata alakult ki, Gécsek Tibor győzött Kiss Balázs előtt. A három magyar induló közül az idén a világranglista harmadik helyén álló Annus Adrián nyújtotta a legjobb teljesítményt, de a rutin és a küzdeni tudás ebben a versenyszámban is sokat jelenthet. A 16 női versenyzőnk közül az ugrók jeleskedhetnek. A tavalyi világbajnokságon negyedik helyezést elérő távolugró, Vaszi Tünde az európai mezőnyben érmet szerezhet. A márciusi bécsi fedett pályás Eb-n ezüstérmes magasugró, Győrffy Dóra a szabadtéri idényben gyengébben szerepelt, ezért ő csak kellemes meglepetést szerezhet. (S. M.)
Beazonosította a brüsszeli „aranyásókat” a Szuverenitásvédelmi Hivatal
