Kétszáz játékos munka nélkül

A tavalyi negyven labdarúgóval szemben ezúttal csupán tizennégy játékos mutatkozott be újoncként idén a Bundesliga élvonalában. A feszült anyagi helyzet takarékosságra kényszerítette azt a hetvenkét klubot (Bundesliga 1. és 2., valamint a regionális bajnokság északi és déli csoportja), amely játékosait profi státusban foglalkoztatja. Jellemző, hogy a futballpiacon jelenleg kétszáz munkanélkülit tartanak nyilván, s az is érdekes tény, hogy a Bayern Münchennél kiselejtezett Stefan Effenberg – mint arról beszámoltunk – hosszú ideig kilincselt, míg végre otthonra talált Wolfsburgban.

Stefan Lázár
2002. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magától értetődik, hogy Effenbergénél sokkal nyomasztóbb a kevésbé tehetséges labdarúgók helyzete, példa rá a Rot-Weiss Oberhausentől elbocsátott Jörg Lipinski. „A szerződésem lejárt, az egyesület csak akkor lett volna hajlandó meghosszabbítani, ha megelégszem az eddigi fizetésem hatvan százalékával. Erre csak nemet mondhattam!” – meséli a harmincnégy esztendős labdarúgó, aki a második liga együtteseiben (Herne, Essen, Köln, Oberhausen) eddig kétszáz mérkőzést játszott, sőt utolsó egyesületében harminckét találkozón legyűrt kétezerhétszáz percével a klub legtöbbet foglalkoztatott játékosának bizonyult. Most viszont kiábrándító ténnyel találta szemben magát: „Labdarúgóként ugyanaz a gondom, mint sok hétköznapi foglalkozást űző munkavállalónak, akivel negyvenöt éves korában közlik, hogy nincs rá szükség, mert öreg.” Németországban egyébként pillanatnyilag több mint négymillió regisztrált munkanélküli van.
A Hivatásos Labdarúgók Szövetségét (VdV) váratlanul érte az anyagi mélyrepülés, amelyet az profik érdekvédelmi szervezetének szóvivője így jellemez: „A történtek egyenes arányban állnak a KirchMedia társaság fizetésképtelenségével! A liga ugyan elfogadható kompromisszumot alkudott ki a bajnokság tévéjogaival rendelkező, csődbe jutott vállalkozás jogutódjával, de a cég által folyósított összeg húsz százalékkal kevesebb, mint az előző idényben, ami nem kis öszszeg. Az új helyzetnek elsősorban a gazdaságilag gyenge lábakon álló egyesületek látják a kárát, leginkább a másodosztály meg a regionális ligák klubjai. Tizennyolc csapatnál drasztikusan csökkentették a költségvetést.”
Aki kenyér nélkül maradt, most kénytelen olyan lépésre elszánni magát, amely mindeddig elképzelhetetlennek tűnt: munkanélküli-segélyért folyamodik a hivataloknál. „Emiatt nincs rossz lelkiismeretem, hiszen éveken keresztül eleget tettem befizetési kötelezettségeimnek” – hangoztatja a kitanult vájár Lipinski, aki abban bízik, hogy az edzők hamarosan rádöbbennek arra: tapasztalt labdarúgók nélkül nem boldogulhatnak, ezért néhány forduló után rutinos játékosok után néznek. A nyereséges szakmának tartott futball anyagi krízisét logikus fejleménynek tartja a játékos: „Valamikor véget kellett érnie a felszálló ágnak. Tavaly olyan volt a hangulat a kluboknál, mint a börzén, mindenki többet és többet követelt, feljebb és feljebb srófolta a saját árát. Aztán most jött a húsba vágó, ám logikus kérdés: ki tudja mindezt megfizetni?” Egyre kevesebben képesek rá, így aztán a futball megszűnt kivételezett szakma lenni, éppen úgy utolérte a munkanélküliség, mint más foglalkozásokat. Nincs az a konjunktúra, amelyik hosszú távon dacolhatna a piac törvényeivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.