Kitűnő edzők, kevés egyéniség

A lisszaboni vívó-világbajnokságon – ha csak az érmek számát nézzük – az előzetes várakozásnak megfelelően szerepeltek a magyar versenyzők, hiszen csapatban a női párbajtőrözők arany-, a női kardozók ezüstérmet nyertek, továbbá egyéniben Mohamed Aida, valamint Knapek Edina a dobogó harmadik fokára állhatott. Szabó Bence szövetségi kapitány azonban elismeri, ennél is jobb eredményt érhetett volna el a válogatott.

Sütõ-Nagy Zsolt
2002. 08. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-VÍVÁS-
Szövetségi kapitányként ez volt az első világbajnoksága, elégedett az eredményekkel?
– Az Európa-bajnokságon nyert nyolc érem után azt mondtam, ha a vb-n fele ennyit elérünk, akkor már nem lehet panasz a teljesítményünkre. Pontosan négy érmet sikerült kiharcolni, a mindig különösen várt aranyérem is megszületett, így aztán panaszra nem lehet okom. Világbajnokságon 1998 óta nem szerepeltünk ilyen jól.
– Lisszabonban a férfiak egyszer sem állhattak a dobogóra. Valóban nagyobb a lemaradás ezekben a fegyvernemekben?
– A nőknél mind a három szakágban képesek a versenyzők dobogóra állni, míg a férfiaknál csak kettőben, hiszen a férfi tőrözők éremszerzéséhez csoda kellene. Ettől függetlenül a kardozók és a párbajtőrözők is érmet, érmeket szerezhettek volna, ám balszerencse, illetve saját hibájuk miatt ez rendre elmaradt. Egyéniben Nemcsik Zsolt már 13:10-re vezetett az olasz Tarantino ellen, amikor egy kicsit könnyelműsködött, s ezzel felhozta az ellenfelet, végül vesztett. A párbajtőröző Kulcsár Krisztián élete nagy lehetősége előtt állt, olyan jó ágra került, ahonnan nyugodtan bejuthatott volna az elődöntőbe, ám az észt Loittal szemben a nyolcaddöntőben érthetetlenül megtorpant. A kardcsapat ugyan csupán az ötödik helyen zárt, mégis bebizonyosodott, az oroszokkal csak mi vehetjük fel a versenyt. Pozdnyakovék minket 45:43-ra győztek le, míg az elődöntőben a németek tizenöt, a fináléban az olaszok huszonhat találatot tudtak csak adni. A címvédő férfi párbajtőrcsapat összeállításakor túlzottan bíztam a szakági edzőben és a fiúkban, s nem a megérzésemre hallgattam. Ezért én is hibás vagyok.
– Miközben Kulcsár Krisztiánék a kilencedik helyen végeztek, itthon maradt az idei egyéni Európa-bajnok Boczkó Gábor. Nem kellett volna inkább őt kivinni?
– Egy aranyérmes csapat némi védettséget élvez, és Boczkó az évközi versenyeken nem győzött meg arról, hogy feltétlenül helye van az együttesben. Legalább két Világkupán kellett volna a döntőben szerepelni ahhoz, hogy más maradjon itthon. Már az Eb előtt eldőlt, kik indulhatnak ott, és kik bizonyíthatnak Lisszabonban.
– Csapatban rendre jobban szerepelnek vívóink, mint egyéniben. Mi hiányzik belőlük ahhoz, hogy Pozdnyakov, Kolobkov, Trillini szintű klasszisokká váljanak, s egyéniben is képesek legyenek nyerni?
– Kitűnő edzőink vannak, akik ragyogó munkát végeznek, de a versenyzők között az említettekhez hasonló egyéniségek nincsenek. Ezért együtt, csapatban jobb eredményekre képesek.
– Ebbe bele kell nyugodni, vagy lehet változtatni a helyzeten?
– Olyan lehetőségeket kell teremteni számukra, hogy az évközi Világkupákon minél jobban szerepelhessenek, és kellő önbizalommal, nyugodtan, sikeréhesen induljanak a vb-n. Sajnos többeken láttam, hogy hisztérikus állapotban vannak, amikor pástra lépnek. Így nem lehet vívni, ilyenkor tudásuknak csak a töredékét képesek nyújtani. Jövőre visszatér a pástra Nagy Tímea. Egyéni olimpiai bajnokként jó hatással lehet másokra is, akikben pedig benne van egy nagy siker lehetősége is. Mert lehetünk mi jók csapatban, a vívás igazából mindig egyéni sportág lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.