A nagykárolyi álom beteljesült

Az Erdélyből 1989-ben áttelepült Vaszi Tünde öt éve kerülgeti a világversenyeken a dobogót, az idén végre kétszer is sikerült felállnia rá. A harmincéves távolugró 1998-ban a budapesti Európa-bajnokságon 4. lett, a tavalyi edmontoni világbajnokságon mindössze két centiméterrel maradt le a dobogóról, az idén a müncheni Eb-n 673 centiméterrel bronzérmet nyert, s a hétvégi párizsi Grand Prix-döntőn 670 centiméterrel ismét a 3. helyen végzett. A Honvéd atlétanője pályafutása legsikeresebb idényét zárta.

Salánki Miklós
2002. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Atlétika -

Vaszi Tünde a romániai Piskolton született 1972-ben, s ez életét és pályafutását is befolyásolta. A nagykárolyi diáklány 13 éves korában megnyerte korosztálya román bajnokságát, sportiskolába került, de itt nem érezte jól magát, s hazamenekült a családjához. Nagykárolyban szerény körülmények között edzett, s arról álmodott, hogy egyszer a világ legjobbjaival versenyezhet. Sok-sok keserűségből született az a nehéz elhatározás, hogy a Vaszi család mindenét hátrahagyva elhagyja Romániát, s nem sokon múlott, hogy a tehetséges Tünde nem a svéd atlétikának szerzett dicsőséget. A tervek szerint ugyanis 1989-ben Svédországba akartak „disszidálni”, de a bicskei menekülttáborban értesült a család arról, hogy a svédek már nem fogadnak menekülteket. Az év végén kitört a forradalom Romániában, így a tizenhét éves Tünde befejezhette középiskolai tanulmányait Nagykárolyban, szülei pedig közben állást és szolgálati lakást kaptak Parádfürdőn, ahol azóta is élnek.
Vaszi Tünde az érettségi után Nyíregyházán folytatta a sportolást, majd az UTE-hez került, de kiemelkedő eredményt nem ért el. A Honvéd vezetőedzője, Bakai József azonban felfigyelt a tehetséges távolugróra, így 1995-ben átigazolt a Honvédhoz, ahol elkezdődött nemzetközi karrierje. Döntő volt számára, hogy 1996-ban bekerült az olimpiai csapatba, s habár rutintalanul versenyezve nem jutott a döntőbe, ez a szereplés meggyőzte arról, hogy érdemes keményen edzeni. Azóta sokszor volt sérült, versenybírói tévedés is akadályozta abban, hogy világversenyen érmet nyerjen, de a versenyző és új edzője, Bagyula István fanatikusan hitt abban, hogy egyszer sikerülni fog. Az idei augusztusi Európa-bajnokságon végre kijött a lépés, persze a balszerencse ezúttal sem kerülte el, mert egy 680 centiméteren felüli ugrását vitatható módon nem adták meg, s csak rosszabb, második kísérlete miatt szorult a szintén 673 centimétert ugró angol Johnson mögé a harmadik helyre.
– Sok-sok év munkájának végre meg lett az eredménye – magyarázta Vaszi Tünde. – Pedig ez az esztendő sem volt akadálymentes, mert a nyár elején megsérültem, s három héttel az Európa-bajnokság előtt még az is felmerült, hogy lemondom az indulást, annyira fájt az elugró lábam. Emiatt éppen a legfontosabb technikai edzéseket nem tudtam elvégezni, s ezért a másik célomat, a hétméteres országos csúcsot nem érhettem el. Persze, így sem lehetek elégedetlen, hiszen végre érem került a nyakamba.
A sérülés miatt az Európa-bajnokság után a lábát pihentetnie kellett, s ezért volt kellemes meglepetés, hogy a hét végi Grand Prix-döntőn 670 centiméterrel a 3. helyen végzett. A megérdemelt hosszabb pihenő azonban elmarad, mert tegnap elutazott a Világkupára Madridba, ahol az európai válogatottban az angol Johnson mellett tartalék.
– Őszintén megmondom, nem bánnám, ha nem kellene versenyezni Madridban, mert az idény végére a sok bizonytalanság miatt idegileg elfáradtam. Fizikailag az elmúlt hetekben kipihentem magam, ezért hosszabb pihenőt nem tervezünk, egy hét múlva elkezdem a felkészülést a következő évre, amelyben fedett pályás és szabadtéri világbajnokság is lesz.
A magyar atlétikában az elmúlt egy évben jöttek-mentek a vezetők – lemondott a szövetségi kapitány, a főtitkár, majd Héder Barna, a szövetség elnöke is –, a személyi változások azonban, úgy látszik, nem befolyásolták legjobb versenyzőink teljesítményét, hiszen nagyon sikeresen szerepeltek az Európa-bajnokságon.
– Úgy gondolom, nem az én feladatom, hogy véleményt mondjak a személyi változásokról – mondta Vaszi Tünde. – Azt viszont el kell ismerni, az a változtatás, hogy a legjobb atléták számára biztosították a felkészülésükhöz az anyagi feltételeket, hozzájárult ahhoz, hogy a magyar atlétika az egyik legsikeresebb évét zárta. Nem kellett például idegeskednem, miből és hogyan fedezem az edzőtáborok költségeit. Mi versenyzők úgy gondoljuk, hogy ezt a jó gyakorlatot az új vezetésnek meg kellene tartania.
Az elmúlt két év legjobb hazai atlétanője szerint az izmain és az ízületein múlik, hogy meddig fog versenyezni. Sok balszerencsés év után végre érmet nyert az Európa-bajnokságon, amelyet jövőre a vb-n, majd az athéni olimpián szeretne gyarapítani. Vaszi Tünde 1989-ben Nagykárolyról indult el meghódítani a világot, bár kanyargós úton halad, töretlenül hisz abban, hogy eljut a célig.

Vaszi Tünde. Született: 1972. április 18., Piskolt, Románia. Egyesülete: Bp. Honvéd. Edzője: Bagyula István. Egyéni csúcsa: 686 centiméter, országos csúcs. Legjobb eredményei: Eb-3. (2002), Eb-4. (1998), vb-4. (2001), olimpiai 8. (1996, 2000), fedett pályás vb-5. (1999), fedett pályás Eb-5. (2000), hatszoros magyar bajnok (1996–99, 2001–2002).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.