Szabó Brigitta bedarálta a világot

Olyan magyar sikerek születtek a múlt heti dél-koreai junior cselgáncs-világbajnokságon, amelyekhez hasonlóval csak tíz évvel ezelőtt, az 1992-es barcelonai olimpián dicsekedhetett a sportág. Dél-Koreában férfi- és női válogatottunk egy arany-, egy ezüst- és egy bronzéremmel zárta a versenyt, s Szabó Brigitta jóvoltából megszületett a magyar dzsúdósport első junior vb-győzelme is.

Róth Ferenc
2002. 09. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-CSELGÁNCS-
Az újdonsült világbajnokhoz az edzőjén át vezetett az út, Bíró Tamás adta meg Szabó Brigitta telefonszámát. Amikor megkérdeztem a mestert, vajon számított-e arra, hogy Brigitta arannyal érkezik haza Ázsiából, így válaszolt.
– Soha nem lehet biztosra menni, de ha a verseny előtt valaki megkérdezte volna tőlem, mivel lennék elégedett, azt válaszoltam volna, a bronzot látatlanban elfogadom.
Amikor délelőtt elmondtam ezt az éppen akkor ébredő Brigittának – a válogatott hétfőn éjszaka érkezett haza –, azonnal rávágta:
– Én is elfogadtam volna…
A 18. életévét decemberben betöltő, 57 kilós lányra azonban rászakadt a nagy boldogság. Négyszer lépett tatamira, négyszer győzött, s nem is akárhogyan.
– Az első lépésemet a szerencse kísérte. A sorsolás folytán erőnyerő voltam, így csak a legjobb 16 között léptem először tatamira. Német ellenfelemet ipponnal győztem le, ami után olyan erő szállt meg, hogy éreztem, meglehet a bronz.
A ceglédi születésű, a nagykőrösi Arany János Református Gimnázium negyedik osztályába járó lány eddig nem tartozott a magyar sport ünnepelt sztárjai közé. Pedig akár jó híre is lehetne, hiszen hosszú pályafutása során – tíz éve annak, hogy odakíváncsiskodott az edzőterembe – hét magyar bajnoki címet gyűjtött, s két elsőséget is szerzett a koreai világbajnokság jegyében kitűzött válogatóversenyeken.
– Ázsiaiakkal nem találkoztam ezeken a viadalokon, mert ők Európában voltak, így aztán belőlük nem készülhettem fel igazán.
Koreában aztán tapasztalhatta, mit is tudnak arrafelé a dzsúdóról. Helyesebben, egy japán és egy thaiföldi lány a saját kárán tanulta meg, mit is tud az, aki a ceglédi „dzsúdóegyetemről” érkezett.
– A belorusz lány elleni sikerem után az elődöntőben és a döntőben egyaránt ázsiai ellenfél jutott. Tudtam, egy győzelemmel már bronzérmes leszek, kettővel pedig megnyerem a világbajnokságot. Hihetetlen erőt adott ez a tudat, talán ennek köszönhetem, hogy mindkét ellenfelemet szinte bedaráltam. Hajtottam őket, mert tudtam, nem szabad megengednem, hogy ők kezdeményezzenek. Az elődöntőben a thaiföldit, a döntőben pedig a japánt léptették le, mert passzívak voltak – mondja a világbajnok.
Aki jártas a cselgáncsban, tudja: a leléptetés eleve ritka, arról nem beszélve, hogy a hazai földrészen versenyzőt mindig jobban védik a mérkőzésvezetők. Ez még értékesebbé teszi Szabó aranyérmét.
A hazaérkezés, az ünneplés meg az éjszakai családi pezsgős koccintás után újabb, s lehet, hogy még nehezebb feladatok várnak a világbajnokra. Érettségire készül, s természetesen ott is „ötpontos” eredménnyel szeretne győzni.
– A világbajnoki felkészülés és az edzőtáborozások három hónapig tartottak, így aztán tényleg csak arra jutott időm, hogy beköszönjek az iskolába. Az évnyitón azért ott voltam. A jövő héttől már a tankönyvek veszik át a főszerepet, mert azt a júniusi „küzdelmet” is meg kell nyernem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.