Egyszerű az élet

Malonyai Péter
2002. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mondhat akárki akármit, a futball nem egy bonyolult játék. Legalábbis ha abból indulunk ki, hogy a környékén szorgoskodók csak nagyon ritkán mondanak olyat, amire felkapja a fejét a kívülálló. Közhelyek, aranyigazságok röpködnek a levegőben, mind alkalmatlan arra, hogy a legkisebb szellemi izgalommal szolgáljon. Ugyanakkor valamennyi állítás cáfolhatatlan, azért ez is valami.
A vereséggel tartós frigyre lépő kispesti Téger István például azt kiáltja világgá, hogy ő és társai meglehetősen fásultak (igaz), ezért mentálisan (sic!) kellene megváltozniuk (vitathatatlan). Ha a lelkük erős lenne, az biztos sokat segítene, elvégre a csapatban „mindenki győzni akar” (még szép).
A ferencvárosi Dragóner Attila mintha kispesti sorstársának válaszolna, amikor arról beszél, hogy náluk nincs gond a meccsek sorozatával, mert Garami mester „alaposan fölkészített bennünket” (itt a megoldás, kérem).
A világsztároknál sem áttekinthetetlenebb a helyzet, az e heti Bajnokok Ligája-meccsek visszhangja szerint semmiképpen. Tégernek (tudják, „mentálisan”) ad igazat a Barcelona mestere, amikor Frank de Boert dicséri, mondván, fantasztikus ember, hiszen annak ellenére pazarul játszott, mi több, győztes gólt lőtt, hogy a közönség folyamatosan ócsárolta őt. A sorozatban első győzelmét ünneplő Newcastle edzője, bizonyos Sir Bobby Robson sem töpreng sokat, amikor a siker titkáról kérdezik. „Játékosaimtól megkaptam mindent, amit kértem tőlük” – hogy maradhatott volna így el a diadal? Arról nem beszélve, hogy „az akarat meg az elszántság volt a kulcs”, azt pedig a kisiskolás is tudja, hogy szilárd elhatározás híján nem valósítható meg semmiféle szándék.
A bajnokok között mostanság nem éppen acélos Bayern háza táján sem bonyolítják túl az elemzést. A sztárkapus, Oliver Kahn magától értetődőnek tartja, hogy „sokkal jobban futballozunk, mint az előző kiírásban, de ebből most semmi jó nem sül ki. Korábban rossz meccseket játszottunk, és úgy nyertünk egy-nullra” (lásd még: a szerencse forgandó). Hitzfeld mester sem habozik sokat, olyat ígér, amivel aligha nyugtat meg bárkit is. „Nem adjuk fel!…” – így vázolja a jövőt (és ki tudja, hány milliomodikként rögzíti a sport lényegét).
Szóval hamvába holt ötlet, ha valaki arra szánja rá magát, hogy nagydoktori értekezését abból írja, amit a meccsek előtt, alatt, után hall az érdekeltektől. Más kérdés, hogy a sors a közhelyáradat közepette is igazságos, a drukker (itt: olvasó) pedig őszinte minden szituációban. Ha csapata veresége után jut el hozzá a semmi, az olvasottak csak még bosszúsabbá teszik, ha viszont győzelmet követnek a jelentéktelen mondatok, kihúzza magát, még büszkébb az övéire, talán még arra is hajlamos, hogy a nyilatkozóról megállapítsa, nem csupán a szakmájához ért, még bölcs ember is (lelke rajta).
Mindebből logikusan következik, hogy a futball még annál is egyszerűbb játék, mint amennyire a hozzáértést mímelő magyarázatokból kitetszik. Jobb nyerni, mint veszíteni, ez a lényeg, s ehhez sem kell néhány eleminél több. Hogy nyerjen a csapat, ahhoz viszont már tudomány kell. Nem is kevés.
Mert állítom, mindig a győztesnek van igaza (és ezzel én is beálltam a sorba).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.