Kigyalogolnak az olimpiáról?

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság programbizottsága javaslata szerint a gyaloglást törölni akarják a 2008-as pekingi olimpia műsoráról, erről döntés a végrehajtó bizottság novemberi mexikói ülésén várható. A javaslat nem meglepő, mert a gyaloglást az elmúlt időben a szubjektív bíráskodás miatt sok kritika érte. A szakág szakemberei és versenyzői természetesen nem értenek egyet a javaslattal, és véleményük szerint nem gyalogolnak ki az olimpiáról.

Salánki Miklós
2002. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Atlétika -

A férfi 50 kilométeres gyaloglás 1932 óta szerepel az olimpia műsorán, s 1956 óta rendezik meg a 20 kilométeres viadalokat, ez a szakág mégis a sportok királynőjének mostohagyereke volt. Versenyzői sokkal kevesebb támogatást, erkölcsi és anyagi elismerést kaptak, mint például a futók vagy az ugrók. A pénzdíjas világversenyek bevezetése óta azonban a gyaloglók is ugyanolyan anyagi elismerésben részesülnek, mint az „édesgyerekek”, s emiatt egyre élesebbé vált a küzdelem, a gyorsulás viszont a szabályok betartásának rovására ment. Az előírás szerint ugyanis a gyaloglás olyan lépésekkel való előrehaladás, amely során a versenyző megszakítás nélkül kapcsolatban marad a talajjal, az első lábnak pedig a talaj érintésekor nyújtva kell lenni.
A tudósító ugyan még nem látott olyan gyaloglóversenyt, amelyen a gyorsabb haladás érdekében a versenyzők ne futottak volna, így aztán a versenybírók döntötték el, hogy ki nyerhet. Az egyik legbotrányosabb eset legutóbb a sydneyi olimpián történt, amikor a mexikói világcsúcstartó Segura elsőként ért a célba, boldog bajnokként tiszteletkört futott, nyilatkozott a riportereknek, majd ezután a versenybíróság elnöke közölte vele, hogy szabálytalan versenyzés miatt kizárták.
A sok vitás verseny ellenére Urbán Ákos, a Magyar Atlétikai Szövetség gyaloglóbizottságának vezetője szerint nem a szakágat kell büntetni, hanem olyan technikai feltételeket biztosítani, amelyek objektívan mérik a versenyzők teljesítményét.
– Az új évszázadban nem jelenthet technikai problémát egy olyan szerkezet kialakítása, amelyen pontosan ellenőrzi, hogy a versenyző egyik lába folyamatosan érintkezik-e a talajjal – magyarázta Urbán Ákos. – Ilyen szerkezettel megszüntethető lenne a szubjektív bíráskodás. Én optimista vagyok, mert a Nemzetközi Atlétikai Szövetség valószínűleg nem fogja támogatni a NOB javaslatát, így a gyaloglás továbbra is a műsoron maradhat. Ott is a helye, mert egyre népszerűbb a világon. Hazánkban jelenleg huszonegy szakosztályban készülnek gyaloglók, és az utóbbi időszakban örvendetesen nőtt a fiatalok száma.
A magyar versenyzők közül az olimpiákon eddig 50 kilométeren Kiss Antal érte el a legjobb helyezést, aki 1968-ban ezüstérmes lett, Róka Antal pedig 1952-ben harmadik, 1956-ban ötödik lett. A rövidebb, 20 kilométeres távon a legelőkelőbb helyen Urbanik Sándor végzett, 1992-ben nyolcadik lett. A békéscsabai versenyző szerint évtizedek óta, az olimpiák után ismételten felmerül, hogy a gyaloglókat száműzik a játékokról, de eddig mindig maradtak.
– Elismerem, ha egy versenyt videón visszanézek, akkor kevés teljesen szabályos gyaloglást látok – magyarázta Urbanik Sándor.
– Véleményem szerint a szabály elavult, ezen kellene változtatni. Az angolok például nem gyaloglásnak, hanem versenygyaloglásnak hívják, amelyben be kellene vezetni a sífutáshoz hasonló szabadstílust. A jelenlegi szigorú szabály ugyanis gátolja a fejlődést, s ez alapján nem lehet objektíven elbírálni a versenyző teljesítményét. Optimista vagyok, mert a világ 165 országában űzik a gyaloglást, s egy ilyen nagy létszámú és népszerű szakágat valószínűleg nem száműznek az olimpiáról.

Vaszi kényszerpihenője. A világbajnoki bronzérmes távolugrónő, Vaszi Tünde a múlt héten megsérült, éppen orvosi kezelésen volt, amikor állapotáról kérdeztük: „Az elmúlt héten Zalakaroson voltam edzőtáborban, ahol kedden medicinlabdákat kellett átugrani. Nem figyeltem eléggé, ezért egy labdára ráléptem, s kifordult a bokám. Először nagyon megijedtem, azt hittem, hogy nagy a baj. Az orvosi vizsgálat megállapította, hogy részleges bokaszalag-szakadást szenvedtem. Azóta kezelésre járok, de ma már folytattam az edzéseket is, amelyeken viszont még csak erősítek. Nem leszek türelmetlen, kivárom, amíg a sérülésem teljesen rendbejön, hiszen nem akarom kockáztatni a jövő évi szereplésemet. Ha néhány hét múlva elkezdhetem a teljes értékű edzésmunkát, akkor ez a kényszerpihenő nem befolyásolhatja a fedett pályás versenyzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.