Még megfordul a nők után

Kevesen vitatkoznak azzal a széles körben elterjedt vélekedéssel, hogy minden idők legjobb vízilabdázója magyar, és Gyarmati Dezsőnek hívják. A játékosként három, edzőként egy olimpiai aranyérmet nyert sportember hihetetlenül eseménydús, sikerekben és hányattatásokban gazdag életének újabb mérföldkövéhez érkezett, igaz, ő maga nem tekinti annak a szerdai évfordulót. Gyarmati Dezső október 23-án lesz 75 éves.

Kemenczky Zoltán
2002. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

VIZILABDA-
A szombati közgyűlésen Martin György elnök úgy fogalmazott, hogy ön a szabadság napján született. Van ennek különös jelentősége az életében?
– Nem vagyok a nagy szavak embere, nincs. Azon kívül, hogy a nyilas és a kommunista diktatúra idején is mindig permanens ellenzéki voltam. Egyszerűen tény, hogy történetesen pont azon a napon születettem, amely 1956 után harminc-egynéhány évig a tabuk napjának számított. Emlékszem, 1958-ban a kihallgatótiszt hogyan kapta fel a fejét, amikor arra a kérdésére, hogy „mikor született?”, azt válaszoltam, hogy október 23-án.
– Most milyen hangulatban készül október 23-ra?
– Hát, nem szárnyal a lelkem, ahogyan nézem a televíziót. Nagyon sok szegfűt látok szerte az országban. A választás eredménye nem jó irányba befolyásolja a kedélyállapotomat.
– És a vízilabdában történt események? A múlt szombati közgyűlés előtt azt is lehetett hallani, hogy elnöknek jelölnék, de ott, akkor úgy tűnt, ez a kérdés most nem igazán aktuális.
– Helyes a kifejezés: nem aktuális. Az elnökséget úgy alakították át, hogy három új belépő tag összesen százhúszmillió forintot hoz a sportágnak. Ezzel nem tudnék, ezzel nem is szabad versenyezni. Úgy gondolom, ha ezek az összegek befolynak, és egy korrekt vezetőség helyesen használja fel őket, ha nem érezni majd a nyomást, hogy egy bizonyos csapat nyerjen, akkor minden rendben lehet.
– Szakadjunk el egy picit az uszodától…
– Azt nem nagyon lehet. Én ugyanis az eddigi életemben, ha az alvást nem számítjuk, több időt töltöttem a medencében és a medenceparton, mint bárhol másutt.
– Úgy tudom, ma is rendszeresen úszik.
– Nekibuzdulásaim vannak. Két-három hétig úszom rendszeresen, most éppen csak heti két alkalommal. Hét végén a Héliába járunk, oda Schmitt Pál barátomnak köszönhetően még díjmentesen mehetünk. Nagyon kellemes hely, sok olimpiai bajnok fordul meg, s nem csak vízilabdázók és úszók.
– Barátok?
– Hiszek a barátságban. Gazdag életem volt, az igazán mély barátságot is megismertem. Sajnos, néhány barátomat az évek folyamán elveszítettem.
– Ha az igaz, hű barátokra gondol, hány ember jut az eszébe?
– A még élőket egy kezemen meg tudom számolni.
– Szerelem?
– Nagy adománya az életnek, örülök, hogy részem volt benne. Ritkán voltam szerelmes, s abból házasság is lett. Kétszer nősültem, de monogám típusnak tartom magam.
– Sok mindenen keresztülment, és kemény, erős embernek ismerik. Van-e mégis valami, amiben gyengének tartja magát?
– Dohányzom, 1956 óta szinte folyamatosan. Huszonkilenc éves koromig egy szál cigarettát soha el nem szívtam. A játékos-pályafutásom hátralévő részében sikerült letornásznom a napi adagomat négy-öt szálra, máskülönben nem bírtam volna versenyszerűen sportolni. Aztán ahogyan idősödtem, mindig többet és többet szívtam. Ma napi egy doboz fogy el.
– Van lelkiismeret-furdalása a cigarettázás miatt?
– Igen, határozottan. Tudom, hogy árt, és azt is, hogy visszaélek az adottságaimmal, nem vigyázok a testemre úgy, ahogyan kellene. Persze, nem hízom el, jó erőben tartom magam, de mégis. Valószínűleg azért nem szoktam még le róla, mert eddig nem kapott el komolyan a halálfélelem. Nem értek olyan bajok, mint mondjuk Markovits Kálmánt vagy Kárpáti Györgyöt. Másrészt mindenkinek vannak hibái, amelyeken nem tud túllépni. Nem hiszem, hogy van tökéletesen erős ember.
– Megáll-e az ember hetvenöt évesen, hogy számot vessen, emlékezzen?
– Ez is egy olyan nap, mint a többi. A kor nem érdem, hanem állapot. Nem foglalkozom azzal, hogy elmúlt hetvenöt év az életemben. Időnként elbeszélgetünk Jeney „Pierre-rel”, Markovits Kálmánnal vagy Kárpáti Gyurival, de a merengés nem jellemző rám. Hála istennek, van dolgom, ott vannak a gyermekeim, az unokáim. A születésnapomon a legnagyobb örömöt ők jelentik számomra, különösen boldog vagyok, amikor az öt és fél éves kisunokámmal, Liluval találkozom. Ezenkívül természetesen érdekel a vízilabda, tagja vagyok a Lakitelek-alapítvány kuratóriumának, Lezsák Sándor barátomnál. Még a nők után is megfordulok az utcán, de csupán ennyi.
***
Gyarmati Dezső 1927. október 23-án született Miskolcon. Kétszer nősült, első felesége Székely Éva olimpiai bajnok úszó, jelenlegi felesége Bara Margit színművész. Két lánya van: Andrea és Eszter. Játékosként a Gamma (1941–44), a Csepeli MTK (1945–47), az UTE (1947–49), a Bp. Dózsa (1950–56), az FTC (1960–66) színeiben vízilabdázott. 1966-tól 1989-ig edző. Sikerei játékosként: olimpiai bajnok (1952, 1956, 1964), olimpiai ezüstérmes (1948), olimpiai bronzérmes (1960), Európa-bajnok (1954, 1962). Szövetségi kapitányként: olimpiai bajnok (1976), olimpiai bronzérmes (1980), világbajnok (1973), Európa-bajnok (1974, 1977), Világkupa-győztes (1979). Politikusként 1989-től az MDF tagja, 1990–94 között országgyűlési képviselő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.