Aranyérem már van, elismertség még nincs

Hivatalos bajnoki versenysorozatának utolsó fordulóját tartja ma a Nemzeti Lovardában a Magyar Westernlovas Egyesület (MWE). A hazai sportwestern szerelmesei két éve alapították meg egyesületüket, döntően német és olasz trénereket csábítottak Magyarországra, azokat, akiket az idei Americana versenyen, Augsburgban maguk mögé utasítottak a dobogón. Tehát a szakágban máris magyar Európa-bajnokot avattak. Az első olyan nemzetközi versenyen, amelyen a magyarok megjelentek.

Hommer Tibor
2002. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LOVASSPORT -

Visszahódítja Európát az a lovaglási stílus, amely bár itt gyökerezik, mégis Amerikában fejlesztették tökélyre. Miután a Nemzetközi Lovasszövetség szakágai közé sorolta a westerndíjlovaglást, a reininget, a Jerez de la Frontera-i IV. lovas világjátékokon több mint tízezer ember volt kíváncsi a nagy csapatok, az Egyesült Államok, Kanada, Olaszország és Németország versenyzőire.
A magyarok még nem készek arra, hogy a westernsport krémjének tartott díjlovaglásban mutassák meg magukat a világnak, ám a hagyományos gyorsasági versenyeken, a szlalomban (Pole Bending) és a hordókerülésben (Barrel Racing) az idén maguk mögé utasították azokat a trénereket, akiket az MWE fennállása óta busás összegekért csábítottak Magyarországra egy-egy hét végi kurzusra. Kastély Attila, akinek neve elsősorban a távlovasok körében cseng ismerősen, a kétévente rendezendő Americana seregszemlén az idén megelőzte az európai élmezőnyt, maga mögé utasította a tradicionálisan sikeres német és olasz versenyzőket, így Európa-bajnok lett szlalomban. Ugyanebben a számban a bronzérem is a magyarokat illette, a harmadik helyen Pető Ferenc végzett. A hordókerülésben szerényebb eredménnyel kellett beérniük lovasainknak, Kastély Attila a második, Pető Ferenc pedig a negyedik legrövidebb időt futotta.
A westernlovaglás idehaza nemcsak a versenyzők, hanem a hobbilovasok körében is egyre nagyobb teret hódít (a hagyományos, úgynevezett angol lovaglási stílus mellett), talán azért, mert rendkívül biztonságos. A felszerelésben rejlő külsőségektől eltekintve elsősorban a lovaglás technikájában van különbség a két stílus között. A legszembetűnőbb, hogy a hagyományos iskola követőivel szemben a westernlovasok lezserebb eleganciával lovagolnak, elsősorban testsúllyal irányítják a lovukat, úgynevezett szársegítséget csak minimálisan alkalmaznak. Ennek viszont alapfeltétele a rendkívül magas szinten idomított és készséges ló. A nagy reining, azaz westerndíjlovas-viadalokon komoly lepontozásra számíthat az a sportoló, akinek a lova az engedetlenségnek a legcsekélyebb jelét is tanúsítja, például ha farokcsapással jelzi ingerültségét, nemtetszését. Hasonló szituációban a versenyző örülhet, ha a bírák nem zárják ki a versenyből.
Nem csoda tehát, hogy főként ennek a sportágnak köszönhetően terjed Magyarországon az az alapidomítási technika, amit a köznyelv sajnálatos módon (Robert Redford hasonló című, ám a valóságtól messze álló filmje miatt) suttogásnak nevez. A lóval való kapcsolatteremtésnek ezt a kifinomult módját döntően az amerikai Monthy Robertsnek és az ausztrál Pat Parellinek köszönhetjük – jobb híján, hiszen kétséges, hogy a valaha komoly lovas tradíciójú magyarok ne lettek volna képesek alkalmazni a hasonló, a lovak viselkedésének megfigyeléséből eredeztethető idomítási, „kapcsolatteremtési” technikát, hiszen a harchoz, az íjászathoz ugyanúgy szársegítség nélkül, testsúllyal kellett irányítaniuk állataikat, mint a lasszót alkalmazó cowboyoknak.
A lovastársadalmat – a sportolókat és a hobbilovasokat egyaránt – ma még megosztja a western. Ennek talán az az oka, hogy egyik szakág a másikkal szemben definiálja önmagát, csak kevesen vannak, akik képesek elfogadni a másik stílus létjogát. Sokan úgy vélik: több és fényesebb sikert kellene elérniük a hazai westernsport képviselőinek ahhoz, hogy maradéktalanul elismerést nyerjenek a honi lovasok táborában.

A VERSENYSZÁMOK. Noha meglehetősen sok, tizennégy versenyszámot tartalmaz a sportwestern gyűjtőfogalma, Magyarországon az MWE országos versenyein döntően az ügyességinek fordítható traillel, a díjlovaglással, a reininggel, illetve a gyorsasági számokkal, a hordókerüléssel és a szlalommal találkozhatunk. A trailben szép számmal szerepelnek gyerekek. Ez az a szám, amelyben olyan feladatokat kér a zsűri a lovastól és a lótól, amellyel gyakorlatilag a tereplovaglás során is találkozhat. A gyakorlatsor bemutatása alatt a zsűri pontozza a ló viselkedését, figyelmességét, és figyelembe veszi azt is, hogy mennyire képzett, érzékenyen reagál-e a minimális segítségre is. (H. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.