Mélyponton a Bayern

Ha igaz a mondás, hogy „a legszebb öröm a káröröm”, akkor a német futballtársadalom temperamentumos csűrdöngölővel ünnepelhetné legismertebb klubjának szomorú bukdácsolását, a Bayern München krízisét. A Bayern hazai és nemzetközi nimbusza azonban elejét veszi a rosszindulatnak, a német futball aggodalommal figyeli a többnyire sikerektől kísért mintagyerek mélyrepülését, amely a legutóbbi bajnoki fordulóban a Brémában elszenvedett kétgólos vereséggel (0-2) újabb kiábrándító állomásához érkezett.

Stefan Lázár
2002. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Sajnos, ez van! – hangzott a csapatkapitány tömör megállapítása, formát adva a híres klubnál uralkodó bizonytalanságnak. Oliver Kahn – az idei világbajnokság kapuslegendája – mielőtt a kezét széttárta volna, tőle teljesen szokatlan módon járult hozzá az újabb érzékeny csalódáshoz: a Werder első góljánál tanácstalanul téblábolt, a másodiknál pedig egy igencsak mellésikerült kifutást vezetett elő.
A vereség ellenére a Bayern továbbra is a Bundesliga-táblázat élén áll, de – micsoda felségsértés! – e pozíció pillanatnyilag senkit sem érdekel. Sokkal nagyobb súllyal esik latba, hogy a klub – a Bajnokcsapatok Európa-kupájának és a Bajnokok Ligájának története során – első alkalommal nem jutott túl az első fordulón. A La Corunától elszenvedett vereség megpecsételte a német futball cégérének tartott klub sorsát, a találkozót követő, egy halotti tor hangulatában lezajlott banketten Karl-Heinz Rummenigge elnök szégyennek minősítette a teljesítményt.
A 2001 májusában még Bajnokok Ligája-döntőt nyert, majd novemberben Világkupa-sikert arató Bayern pillanatnyilag egy lelkileg megroppant, harci szellemében tehetetlen, a futballérettségin csúnyán megbukott nebuló benyomását kelti anélkül, hogy erre bárki is megközelítő magyarázatot tudna adni. Az egyesület felügyelőbizottságának élén álló Franz Beckenbauer szerint: ,,A játékosoknak nincs egyéniségük!” „Ferenc császár” a múltban sokszor hágta át az „építő kritika” határát, ezúttal azonban igen közel áll az igazsághoz.
Aligha valószínű, hogy a sztárokkal teletűzdelt együttes tagjai elfelejtettek futballozni, ezért automatikusan előtérbe kerül az együttesért felelős szakvezető szerepe. Beckenbauer ugyan közölte, hogy Ottmar Hitzfeld személye nem képezi vita tárgyát, Kahn pedig kijelentette, hogy a Bayern nem találhat jobb edzőt – és mégis! A müncheni klub belső mechanizmusát és a nyilvánossággal szemben alkalmazott taktikáját ismerve Hitzfeld igenis kénytelen foglalkozni a gondolattal, hogy karrierje az Isar folyó partján a végéhez közeledik. A minden hájjal megkent menedzser, Uli Hoeness feltűnő gonddal tartózkodik attól, hogy kiálljon az edző mellett.
A müncheni média pedig, amelyre hosszú évek célzatos munkájával hagyományosan befolyást gyakorol a klub, ezúttal is visszatükrözni látszik azt, amit egyelőre csak a kulisszák mögött emlegetnek: a búcsút Hitzfeldtől. A Säbener Strassén álló klubház belügyeiben járatos Paul Breitner – a csapat hajdani világklasszisa, ma szakkommentátor – szerint az elnökség tagjai csak a legmegfelelőbb időpontot várják, hogy hivatalosan is bejelentsék a búcsút a szakmailag nagyrabecsült, a diadalok soráról gondoskodó, de az utóbbi időben a szerencse által elhagyott Hitzfeldtől.
Breitner tanáccsal is szolgál: „A legokosabb lenne az őszi idény végén megválni Hitzfeldtől. Ha nem állna rendelkezésre megfelelő kaliberű utód, akkor a tavaszt a jelenleg az amatőröknél dolgozó, de Bundesliga-tapasztalattal rendelkező Hermann Gerland irányítása mellett vészelhetné át a csapat.” Ottmar Hitzfeld a leghatározottabban távol tartja magától a menesztés gondolatát, de a Werder Bremen elleni meccset követő nyilatkozataiból kicsendül a letargia: „Az első félidőt átaludta a csapat, a másodikban a középpályáról egyetlen elfogadható labda sem érkezett előre, a csatárok erőtlenek voltak.”
Az előzőleg sérült Kahn visszatérése sem tudott lelket verni a társakba, sőt gyengélkedésük a különben oly elszánt kapust is magával húzta a mélybe. „Nem vagyok pápa” – hangzott Kahn reakciója. Pedig most – maradva az egyházi hasonlatnál – némi mannára lenne szüksége a fizikailag és idegileg egyaránt megviselt csapatnak: a Bayern holnap kupameccsen várja az újonc Hannovert, szombaton pedig a bajnok Dortmund lesz a vendég az Olimpiai stadionban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.