-KAJAK-KENU-
Storcz Botond 2000 júniusáig Fábián László irányításával az MTK-ban edzett, az olimpia előtt költözött át Csepelre, ahol Sári Nándor lett a mestere, s a válogatott jelentős részével együtt készülhetett. Az olimpiai sikerek után – Storcz Kammererrel első lett, s a győztes négyes tagja volt Sydneyben – tavaly a négyesnek ezüstérem jutott a világbajnokságon, az idén pedig a kettes harmadik, a négyes pedig negyedik lett a vébén. A férfi kajakszakág gyengébb szereplésének egyik következménye az lett, hogy Storcznak távoznia kellett Csepelről. Sári Nándor elmondása szerint az olimpiai bajnok tanulmányi elfoglaltságra hivatkozva nem akarta vállalni a rendszeres részvételt az edzéseken, s ezért kellett megválnia a világ egyik legerősebb kajakcsapatától. Ráadásul Vereckei Ákos és Storcz Botond között olyan rossz kapcsolat alakult ki, amely feszültséget okozott a csoportban. A nem hivatalos verzió szerint viszont Vereckei kijelentette: vagy ő, vagy Storcz megy.
– Hogy milyen volt a kapcsolatom Ákossal? Nekem nem volt vele problémám – magyarázta Storcz Botond. – Igaz, nem jártunk együtt sörözni, de véleményem szerint ezt a helyzetet a válogatott érdeke miatt lehetett volna kezelni. Mert éppen a női csapat sikere bizonyítja, hogy a sportágnak jó, ha a legjobbak együtt készülnek. Ezt az ügyet lezártam. Már csak azzal foglalkozom, hogy jól felkészüljek a jövő évi világbajnokságra.
Ehhez azonban nem felesleges az idei év tanulságait levonni, és figyelembe venni, mert több mint egy évtizede nem fordult elő, hogy világversenyen a férfi kajak négyes lemaradt a dobogóról. A miértre az öt éve a négyesben ülő Storcztól vártunk választ.
– Passz. Nem tudom a világbajnoki negyedik helyezés okát. A szegedi Európa-bajnokságon ezüstérmet nyertünk. Ezután az volt az általános vélemény, hogy csúcsformában a világbajnokságon győzhetünk. Aztán nemcsak a szlovákoknak nem sikerült visszavágni Szegedért, hanem kikaptunk a németektől és a bolgároktól is.
Storcz Botond cáfolta azt a felvetést, hogy a korábbi sikerek után az edzéseken nem nyújtott folyamatosan százszázalékos teljesítményt, olimpiai aranyérmei óta nem eléggé motivált, kissé belefáradt a mindennapos edzésekbe.
– Azt elismerem, hogy az eredmények kissé kényelmessé tettek, mert itthon nem volt riválisunk, és legtöbbször a nemzetközi versenyeken is győztünk. Tehát úgy látszott, változatlanul jól megy a hajó. Hogy én hol hibáztam? Ezt nehéz megítélnem. Már lényegesebb számomra, hogy a világbajnokság után megfelelően kipihentem magam, egy nyelvvizsgát is letettem. Persze a sportoló nem gép, hogy állandóan csúcssebességen járjon. Az olimpia viszont olyan motivációt jelent nekem, amelyért érdemes odatenni magam. S mivel az utóbbi években elég sok ezüst- és bronzérmet nyertem, ezért jövőre a világbajnokságon szeretnék újra aranyat begyűjteni.
Az olimpiai bajnok tisztában van azzal, hogy a kényszerű edzőváltás után ez nem lesz könnyű feladat. Ezért a tervéről, arról, hogy jövőre milyen számban szeretne indulni az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon, még nem beszélt. Igaz, az is csak később dől el, hogy a KSI-ben mennyire lesz eredményes a felkészülése. Egyetlen biztos pontnak az látszik, hogy Kammererrel nem szakít, s megpróbálják megvédeni 2004-ben olimpiai bajnoki címüket.
– Szerencsére a kajak nem pontozásos sportág, ezért a versenyző teljesítménye döntően befolyásolhatja a válogatást. Így nem beszélni, ígérni, reménykedni kell, hanem a jövő évi válogatóversenyeken olyan eredményt elérni, amely garantálja nekem, hogy a világbajnokságon újra eredményesen szerepelhessek.
Ez a férfi kajakválogatott célja is: feledtetni az idei kisiklást. A szakvezetés szerint a figyelmeztetés még jókor jött, az olimpiász félidejében, még van idő javítani. Jövőre pedig az is kiderül, hogy Storcz Botond a rendcsinálás áldozata vagy nyertese.
Beazonosította a brüsszeli „aranyásókat” a Szuverenitásvédelmi Hivatal
