2002: Brazília árnyékában

Az természetes, hogy a futball legjelentősebb eseménye a világbajnokság, és a sportág minden más tornája, sorozata eltörpül mellette. Négyévenként a máskor nagy érdeklődéssel kísért viadalok jelentősége minimálisra csökken. Júniusban Dél-Korea és Japán világbajnokságot rendezett, így az év végi visszatekintőben elméletileg elég lenne arról szólni, hogy Brazília ismét maga mögé utasította a világot. Elméletileg! Mert kár lenne megfeledkezni arról, hogy a Bajnokok Ligája idén is parádés öszszecsapásokat hozott, s a legjelentősebb európai bajnokságok is figyelemre méltóak.

Szabó Tamás
2002. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

Brazílián kívül tehát számos csapat szót érdemel a 2002-es futballévből. Tavasszal például főképp a centenáriumát ünneplő Real Madrid került reflektorfénybe. A spanyolok megadták a módját, a klubhoz méltó körítést biztosítottak, ám a csapat a nagy ünnep közepette bizony nem tudott valódi örömet szerezni a szurkolóknak, akik egy ideig kénytelenek voltak beérni azzal, hogy a százéves múltról nosztalgiáznak. Vicente Del Bosque együttese a centenáriumi napon elbukta a Spanyol Kupadöntőt a Deportivo ellen, ráadásul mindezt odahaza, a Bernabeu-stadionban. Ekkor már sejteni lehetett, hogy a bajnoki cím sem lesz meg, így a nagy ünnep közepette a csapat könnyen jelentős trófea nélkül maradhatott. Nem volt mit tenni, a vezetőség mindent feltett egy lapra, és a Bajnokok Ligája lett a fő csapásirány. A Real a Bayern München és a Barcelona legyőzésével döntőbe is jutott, ahol a Bayer Leverkusen ellen lépett fel. Világbajnokság ide vagy oda, Zinedine Zidane a fináléban akkora gólt szerzett, hogy szebbet, emlékezetesebbet a vb-n sem láttunk. Nem véletlen, az év végi futball-összefoglalókban számos országban az év góljának rangsorolták. Zizou a hátvéd Roberto Carlos labdáját kapásból, 16 méterről a jobb felső sarokba zúdította.
A BL-serleg a Real Madridé lett, vagyis a gárda megmentette a becsületét a centenáriumi évben, ráadásként pedig az ősszel az Európai Szuperkupa és a Világkupa is a madridi vitrinbe került.
Májusban Németország ott állt két vesztes klubdöntővel a háta mögött, a válogatott a Leverkusen és a Dortmund (UEFA-kupa) bukásával a tarsolyában indult a vb-re. Ráadásul Rudi Völler szövetségi kapitány minden idők legszürkébb együttesével szerepelt Ázsiában, ahol – főképp Oliver Kahnnak köszönhetően – végül a döntőbe jutott. A dramaturgia azonban Japánban sem változott, a Dortmund és a Leverkusen után a válogatott sem tudott nyerni, így a németek idén három fináléban szerepelhettek, de mindháromban alulmaradtak, mintegy cáfolva Gary Lineker híres mondását: „A futball olyan játék, amelyet 22-en játszanak, és a végén mindig a németek nyernek.”
A világbajnokságot Brazília nyerte, ez volt a dél-amerikai ország ötödik aranyérme. Miután csapatsportágról beszélünk, a győzelem után boldog-boldogtalan a korábbi nyertesekhez kezdte hasonlítgatni Luis Felipe Scolari együttesét. Abban szinte mindenki megegyezett, hogy az 1970-es Pelé-féle alakulat jobb volt Rivaldóéknál, sőt néhányan az 1982-ben elbukott Zico és Socrates nevével fémjelzett gárdát is a mostani elé rangsorolták. Ki-ki döntse el maga a sorrendet – ha egyáltalán fel lehet állítani ilyet–, az azonban bizonyos: Brazília az otthoni kritikák ellenére is remekelt.
A vb-k történetében talán a bronzmeccsnek van a legkisebb jelentősége. Nem mintha mellékes lenne, ki lesz a harmadik, de miután ezt a derbit két csalódott csapat játssza, sokszor szinte unalomba fullad a mérkőzés. Nos, az idei kivételt jelentett, hiszen két olyan válogatott játszott a bronzéremért, amelytől már az is nagy teljesítménynek számított, hogy a csoportból továbbjutott. A társrendező Koreai Köztársaság csapatát, minden bírói segédlettől függetlenül, el kell ismerni, Guus Hiddink kapitány jól összerakta, és ugyanez elmondható a török válogatottról, ahol Senol Günes alkotott nagyot. A meccset a törökök nyerték (3-2), minden idők legnagyobb sikerét aratva.
A vb előtt az európai elitligák is izgalmas hajrát hoztak. Angliában az Arsenal magabiztosan lett bajnok, Arséne Wenger remek együttest formált Londonban. Spanyolországban a sok-sok második hely után befutott a Valencia, ahonnan minden évben elvisznek egy-két sztárt, de a csapat ettől függetlenül is rendre roppant erős marad. Claudio Lopez, Mendieta, Gerard, Farinos csak az utóbbi évek jelentősebb távozói, a híresztelések szerint pedig Aimar is követi őket.
A Bundesligát a korábbi klaszszis, Matthias Sammer együttese, a Dortmund nyerte tavasszal, amely azóta a Bajnokok Ligájában masírozik. Németország kapcsán szólni kell az év legbalszerencsésebb klubjáról, a Bayer Leverkusenről is, amely három fronton is a második helyen zárt. Mérföldes előny után elbukott a Bundesligában, míg a Német Kupa döntőjében, majd a Bajnokok Ligája fináléjában is.
Olaszországban kifejezetten izgalmasan zárult a hajrá, az utolsó fordulóban végül a Juventusé lett a scudetto. Amíg a torinóiak Udinében nyertek, addig az Internazionale a Lazio vendégeként kínlódott. A milanóiak kétszer is vezettek, de végül a római kékek nyertek, a Juve ölébe hullajtva ezzel az aranyérmet. Azóta némileg változtak a dolgok. Olaszországban jelenleg a Milan, Spanyolországban a Real Sociedad, Németországban a Bajnokok Ligájában szégyenteljesen elbukott Bayern München áll az élen. A tavalyi menők közül egyelőre csak az Arsenal tartja magát, amely ismét első a Premier League-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.