Angyal vigyáz az aranyakra

Angyal Zoltánnak bérlete van a dobogóra, hiszen 1997 óta a magyar kajak-kenu válogatott irányítója a sportújságírók év végi szavazásán mindig az első háromba került a szövetségi kapitányok között. Csütörtök este a 49 éves szakember már harmadik elsőségét ünnepelhette teljesen megérdemelten, a kapitány mégsem nézhet teljesen elégedetten vissza az elmúlt idényre.

Salánki Miklós
2002. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Kajak-kenu -

Két évvel ezelőtt az olimpián a kajakosok és a kenusok mentették meg a magyar sportot a gyenge szerepléstől, küldöttségünk négy aranyához még négyet tettek hozzá. A sikeres sportág tehát nagyon magas szintről indult el Athén felé, de eddig átvitte az önmagának felállított lécet.
– Az olimpiász félidejében nem állunk rosszul – magyarázza Angyal Zoltán. – A női kajakosok az elmúlt két évben töretlenül fejlődnek, idei hat világbajnoki elsőségük mindennél többet mond. A férfi kajak az idén kissé megtorpant nálunk, de a fiúk lendületbe hozhatók. A kenusoknál ugyanakkor még keményen meg kell dolgozni a sikeres olimpiai esélyekért.
A kapitány szerint a női kajak nemzetközi élmezőnyében az elmúlt két évben őrségváltás és jelentős változás történt. A tehetséges és fiatal magyar gárda beérett, átvette a vezetést az idősebb világklasszisoktól. A Sydneyben kettesben és négyesben ezüstérmes Kovács Kati az idén az Európa- és a világbajnokságon egyaránt meggyőző fölénnyel lett első mindkét távon, a Szabó Szilvia, Bóta Kinga kettős pedig két éve verhetetlen.
– Az olimpiai bajnok olasz Idem és az ezüstérmes kanadai Brunet az idén ugyan nem volt az igazi, de azért korai lenne még leírni őket, hiszen a két idősebb versenyző az olimpiára biztosan nagyon felkészül majd. A női magyar válogatottnak ugyanakkor kiváló edzője van. Fábiánné Rozsnyói Katalint az aranyak sohasem vakították el, ezért biztos vagyok abban, úgy készíti fel Kovácsékat, hogy a mi sikersorozatunk folytatódjék.
Férfi kajakosaink jól szerepeltek a szegedi Európa-bajnokságon, viszont az olimpiai két arany és egy bronzéremhez viszonyítva a sevillai világbajnokság két harmadik helyezése szerényebb teljesítmény.
– A legnépesebb és legnépszerűbb szakágban a nemzetközi élmezőny rendkívül kiegyensúlyozott lett, csak százszázalékos teljesítménnyel lehet az élen végezni. Jó példa erre Vereckei Ákos esete, aki Szegeden bravúros győzelmet aratott, viszont a világbajnokságon, kisebb sérülés után, kilencvenkilenc százalékos állapotban már csak hetedik lett. Úgy látom, ebben a szakágban a hazai versenyzői és edzői gárda is olyan erős, hogy nagyobb figyelemmel Vereckeiék eredményesen szerepelhetnek az olimpián.
A kenusok fantasztikus olimpiai teljesítménye (két aranyérem) után a tavalyi világbajnokságon még öt érmet szereztek, az idei vb-n viszont már csak Kolonics György állhatott fel a dobogóra.
– A női kajakkal ellentétben kenuban még nem történt meg az őrségváltás a hazai élmezőnyben. Az olimpiai bajnok Kolonics Gyuri megőrizte helyét az élvonalban, a négy olimpiai versenyszámból háromban viszont még nem bukkant föl megbízható egység. Az olimpiai bajnok Pulai Imre és Novák Ferenc az elmúlt két évben nem tudta kiharcolni a világbajnoki indulást, de nem adták fel. Jövőre több fiatal is lehetőséget kap a bizonyításra. Az első cél az olimpiai kvótaszerzés, mert 2003-ban kvalifikációs világbajnokság lesz az Egyesült Államokban, mindössze másfél évünk van arra, hogy éremesélyes párosokat készítsünk fel Athénra.
Ebben az évben a magyar sportolók a világversenyeken az olimpiai számokban nyolc arany-, három ezüst- és öt bronzérmet nyertek, ebből a kajak-kenu 3 első, 1 második és 2 harmadik helyet szerzett, tehát Kovács Katiékra Atlantában is főszerep vár.
– A feladat nagyságával tisztában vagyunk. Tudomásom szerint a sportvezetéstől az elkövetkező két évben akkora anyagi támogatást kapunk, amekkora elegendő ahhoz, hogy a versenyzők megfelelően felkészülhessenek az olimpiára. A sportágunkban rend van, a kiváló edzői gárda pedig garancia arra, hogy a legutóbbi olimpiához hasonló eredményt érjünk el Athénban is.
Angyal Zoltán hat éve irányítja a válogatottat. Az eredményesség ugyan elsősorban az edzőkön és a versenyzőkön múlik, a kapitánynak viszont abban lehet főszerepe, hogy „alkotói csend” és nyugalom kísérje a munkát.

Szakági számtükör
Arany Ezüst Bronz
Női kajak
2000, olimpia: – 2 –
2001, vb : 2 – 1
2002, vb: 3 – –

Férfi kajak
2000, olimpia: 2 – 1
2001, vb: 1 2 –
2002, vb: – – 2

Kenu
2000, olimpia: 2 – –
2001, vb: – 2 1
2002, vb: – 1 –

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.