Király Hajnalka színt váltott

A magyar sport erejét is jelentheti, hogy az olimpiász félidejében világbajnok sportolóink próbálnak más ország válogatottjában kijutni az athéni olimpiára. A múlt héten a hétszeres világbajnok kajakos, Fehérvári Vince jelentette be, hogy ausztrál színekben fog versenyezni, a hét elején pedig a négyszeres világbajnoknő, Király Hajnalka közölte, a francia válogatottban próbálja meg kiharcolni az olimpiai részvételt.

Salánki Miklós
2002. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-VÍVÁS-
Néhány évtizeddel ezelőtt sportolóink csak illegálisan távozhattak külföldre, itthon titkosan kezelték „disszidálásukat”. Napjainkban szerencsére már átjárhatók a határok, mégis érzékenyen reagálunk arra, ha egy élsportolónk úgy dönt, a magyar címeres mezt másikra cseréli. Király Hajnalka döntése azért volt meglepetés, mert eredményes pályafutása egyik legsikeresebb idényét zárta, az Európa-bajnok és a világbajnok párbajtőrcsapatnak is tagja volt.
– Váratlan volt számomra Király Hajnalka bejelentése – magyarázta Kovács Tamás, a szövetség főtitkára –, mert amióta Franciaországban él, tőlünk továbbra is minden támogatást megkapott. Sőt, többet költöttünk rá, mint az itthon készülő kerettagokra, mert például az utazása költségesebb volt. Az idei eredményei azt bizonyították, hogy távolléte ellenére eredményes tagja a világbajnok csapatnak.
A Honvéd-LNX harminckét éves vívónője két éve él Franciaországban, ahol egyetemre jár, és a nyáron Patrick Picot, a francia férfi párbajtőr-válogatott szövetségi kapitányának a felesége lett. Mivel Király Hajnalka még nem szerepelhetett olimpián, ezért ha megkapja a francia állampolgárságot, valamint kiharcolja a részvételt, akkor indulhat az athéni nyári játékokon.
– Sokáig vívódtam, amire ezt a megoldást választottam – mondta Király Hajnalka. – Sok minden szólt ellene és mellette. Az egyik szempont az volt, hogy már két olimpiáról lemaradtam, talán Franciaországban bekerülhetek a háromfős csapatba. Külföldön élve nem volt könnyű megfelelni a hazai válogatás követelményének, ezért a jövőben egyszerűbb lesz az életem. Megkönnyíti a helyzetemet, hogy a férjem sokat segít, és a francia vívók szívesen fogadtak. A szüleim végigszenvedték velem az elmúlt két olimpiát, amelyen nem vehettem részt, ezért megértették a döntésemet. Habár a szívük fáj, hogy többé nem Magyarországért fogok vívni.
Szabó Bence szövetségi kapitány sem számított Király „átigazolására”, és véleménye szerint csak az elkövetkező évek világversenyein derül majd ki, hogy távozása hogyan befolyásolja a magyar válogatott szereplését.
– Így a női válogatottban négy rutinos versenyző, Nagy Tímea, Mincza Ildikó, Tóth Hajnalka és Hormay Adrien maradt, s ezzel a korábbi éles rivalizálás megszűnhet. Persze nehéz megítélni, hogy ez jó vagy rossz. Mert az idén hamar kialakult a csapat, így a lányok nyugodtabban készülhettek a világbajnokságra. Nagy Tímeáék azért nem ülhetnek a babérjaikon, mert a fiatalok egyre jobb teljesítményt nyújtanak.
Móna István, a Honvéd szakosztály-igazgatója ugyan sajnálja a világbajnoknő távozását, de megérti döntését, amiben megítélése szerint fontos szempont volt, hogy Király Hajnalka a nyáron francia férjet választott. S mivel a Honvéd versenyzőjeként becsületesen, sikeresen versenyzett, ezért nem bántani, hanem segíteni kell őt.
A szakemberek tehát megértőek, annak ellenére, hogy a szövetség és az egyesülete is sok-sok millió forintot költött Király Hajnalkára, akit most készen megkapott a francia válogatott. Vajon akkor is ilyen megértőek lesznek, ha az athéni olimpián a finálét Király egy magyar vívónővel vívja?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.