Az aranyérmek után aranylemezre hajt

A nyolcvanas években sztár volt a szorítóban. Mérkőzött Mike Tyson ellen, s állta a félelmetes Lennox Lewis ütéseit is. A barcelonai olimpián a nehézsúlyban képviselte a magyar színeket, a schwerini Eb-n pedig bronzérem került a nyakába. Jelenleg a Koko-Gym bunyósainak a vezetőedzője. Az elmúlt hetekben azonban másik oldaláról is megismerhették őt az emberek. A most megjelent kazettáján és CD-jén lakodalmas nótákat énekel az egykori nehézfiú, az ötszörös magyar bajnok, a 39 éves Szikora István.

Róth Ferenc
2003. 01. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor először láttam kazettája hirdetését, azt hittem, csupán névrokonságról van szó. Aztán feltűnt az ökölvívókesztyű a rövid klipben, s már nem lehetett kérdéses: ez a Szikora az a Szikora… Honnan a zene szeretete?
– Szabolcsi vagyok, Mátészalkán nőttem fel, s már gyerekfejjel volt szerencsém részt venni néhány nagy mulatozásban, sok száz vendéges lakodalomban. Amikor a felnőttek túl voltak az „alapozáson”, dalra fakadtak, nekem pedig csak annyi volt a dolgom, hogy megjegyezzem a nótákat. Ezeket gyűjtöttem össze, s egy kiadó segítségével dobtuk piacra.
– Szilveszter táján ez jó üzlet lehet…
– Egyelőre nem tudom, azt viszont naponta tapasztalom, hogy megismernek, megszólítanak az utcán. Eszembe is jut, hogy amikor valóban sikereket értem el, menők ellen bunyóztam, a kutya sem volt kíváncsi rám, pedig számomra azok voltak az igazi élmények.
– Hiába, a művészet előtt mindenki fejet hajt…
– Messze van ez attól, inkább egy kis pénzt remélek belőle, ha nem is milliókat.
– Valóban, amikor előbb Tyson, majd Lewis ellen bunyózott a nyolcvanas években, nem kapott ekkora reklámot.
– Akár hiszi, akár nem, senki sem csinált nagy ügyet belőle, pedig azóta sokszor kiderült, nem akárkik ellen mérkőztem. A Tyson elleni tamperei meccsem után például többen mondták, hogy nem nagy szám ez a fekete fiú, csak nagydarab. Aztán négy hónappal később, 1985-ben már a profik között verekedett. Én is csak a profi sikereik után kezdtem felfogni, hogy kik voltak az ellenfeleim. Büszke is vagyok ezekre a találkozókra, még akkor is, ha mindkétszer kikaptam.
– A néhány héttel ezelőtti székesfehérvári országos bajnokság döntői után akár dalra is fakadhatott volna örömében. Három versenyzője közül kettő aranyérmes lett.
– Ha lenne világcsúcs ebben a sportágban, azt hiszem, most mi tartanánk. Három bunyós, két elsőség – ez nem olyan rossz arány.
– Mi az oka annak, hogy elsősorban – pontosabban csupán – a felső súlycsoportokban szerepelnek jól a Koko-Gym bokszolói?
– Talán a személyem teszi. Valahogy nem is tudom elképzelni, hogy kis súlyúakkal dolgozzam, azokat tanítsam. Egy százkilóssal jobban megértetem magam, szinte szavak nélkül is tudják, mit akarok, mit kell tenniük.
– A pályafutása során ötször nyert magyar bajnoki aranyat, a tanítványai is megajándékozták első helyezésekkel. Mit remél még?
– Azt, hogy az aranyérmek után aranylemezes is leszek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.