Gécsek elismerése az alelnöki cím

Kétévi ráadás után Gécsek Tibor 38 évesen befejezte sikeres versenyzői pályafutását. A novemberi tisztújító közgyűlésen az elnökválasztás miatt méltatlanul háttérbe szorult az elmúlt két évtized legeredményesebb magyar atlétájának búcsúztatása, aki tizenöt éven keresztül minden világversenyen döntős volt. A szombathelyi Dobó SE kalapácsvetője „vágtában” kezdte civil életét: a Magyar Atlétikai Szövetség alelnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság tagja lett.

Salánki Miklós
2003. 01. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Atlétika -

Gécsek Tibor huszonkét év után nem szégyenkezve tette le a kalapácsot, mert harmincnyolc évesen tavaly a GP-döntőn 4., az Eb-n 6. lett, 82,45 méteres eredményével pedig 5. helyezett a világranglistán. Németh Pál örökös tanítványa – a szombathelyi edzőnél kezdte és fejezte is be pályafutását – úgy tervezte, hogy 2000-ben az olimpia után búcsúzik. Aztán mégis ráhúzott két évet, és elmondhatja, hogy a csúcson, a világ legjobbjai között hagyta abba.
– Alelnök úr, nem hiányzik a kalapács?
– Nem. Különben is ez a téli alapozó időszak számomra sohasem volt csábító. Néhány évig ugyan még elversenyezhettem volna. De a korom miatt egyre többet kellett edzenem a nemzetközi színvonalért, amivel viszont az egészségemet is kockáztattam volna. Éppen ideje volt váltani – egy élsportoló minél később hagyja abba, annál nehezebben illeszkedik be a civil életbe. Sok mindent így is későn kezdtem el, például a családalapítást, s a lányom, Fanni is még csak másfél éves.
– A váltás viszont villámgyorsan zajlott, mert két hónappal visszavonulása után a szövetség alelnöke lett.
– Kellemes meglepetés volt, pályafutásom elismerése, hogy a tisztújító közgyűlés előtt többen megkerestek, vállaljak tisztséget az új elnökségben. A bizalom jól esett, s ígérem, mindent megteszek azért, hogy megfeleljek az elvárásnak.
– Versenyzőként a követelők között ült, most viszont átkerült az asztal másik oldalára. A tavalyi év bebizonyította, hogy a szövetségnek nincs annyi bevétele, hogy legjobb atlétáink számára biztosítsa a nemzetközi szintű felkészüléshez szükséges anyagiakat.
– Elég gyorsan szembesültem azzal, hogy nem könnyű annyi pénzt összeszedni, amennyi a sportág megfelelő működéséhez elegendő. De megpróbáljuk! Véleményem szerint a legfontosabb, hogy a szakosztályokat segítsük, mert a munka a műhelyekben folyik. Ott dől el minden. Emellett a válogatottat is menedzselni kell, de a szakosztályokban jobban tudják, mire és kire kell fordítani a pénzt.
– Ígéretekből eddig sem volt hiány. Hogyan próbálja az új vezetés a szövetség bevételét növelni?
– Nem kell feltalálnunk a spanyolviaszt, csupán a profi sportágak bevált receptjeit kell alkalmazni. Nézze, az atlétika szerencsére az egész világon nagyon népszerű sportág, amelyet nem csupán sokan néznek, hanem sokan űznek is. Ráadásul a médiának jól eladható. Fel kell kutatnunk, s meg kell győznünk a szponzorokat, hogy érdemes az atlétikába befektetni. Mert a baráti ajándékozás ideje régen lejárt. A támogatást viszonozni kell, például megfelelő reklámlehetőséggel.
– Alelnökként az élsportolókkal való kapcsolattartás a feladata. Nem nehezíti meg ezt, hogy fél éve még a versenyzők közé tartozott, ahol érdekellentétek is kialakultak?
– Az, hogy néhány hónapja léptem ki a dobókörből, megkönnyíti, de egyben nehezíti is a munkámat. Amikor letettem a kalapácsot, ezzel életem egy szakasza lezárult. Megfogadtam, hogy nem csoportokért, hanem a magyar atlétikáért fogok dolgozni. Könnyíti a feladatomat, hogy a versenyzők hozzám nyíltabban fordulhatnak a problémáikkal. Ha nem tudok egyedül segíteni, akkor kéréseiket az elnökség elé terjesztem.
– Huszonkét évig az új év elején méterekben határozta meg célját. Szerdán milyen tervvel kezdte el élete harminckilencedik esztendejét?
– Megnyugodva zártam az óévet, mert ha mindent mérlegre teszek, versenyzői pályafutásom kerek volt. Volt benne siker, öröm és bánat is. Ezután a családom lesz az első, feleségemmel és lányommal szemben is jelentős az adósságom, amit pótolni szeretnék. Ez nem jelenti azt, hogy nyugállományba vonulok. Sőt, decemberben felköltöztünk Budapestre, mert a 2005-ös fedett pályás világbajnokság szervező- bizottságának tagja lettem, s így rengeteg a tennivalóm. Új környezet, új feladat, új kihívások, s ez nagyon izgalmas. Szerencsés vagyok, mert bár „civil” lettem, továbbra is azért az atlétikáért dolgozhatok, amely az életem.

Gécsek Tibor. Született: 1964. szeptember 22., Szentgotthárd. Egyesülete: Dobó SE. Edzője: Németh Pál. Egyéni legjobbja: 83,68 méter. Kiemelkedő nemzetközi eredményei: Európa-bajnok (1998 Budapest), Eb-ezüstérmes (1990 Split), Vb-bronzérmes (1993 Stuttgart, 1995 Göteborg) Világkupa-győztes (1992 Havanna, 1998 Johannesburg). Tizenegyszeres magyar bajnok kalapácsvetésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.