Mennyire volt görbe tükör a foci-világbajnokság?

A 2002-es nemzetközi futballszezonban az edzők és a játékosok év végi rangsorára kétségkívül a nyári, koreai–japán rendezésű világbajnokság volt a legnagyobb hatással. Erről leginkább a brazil Ronaldo tudna mesélni, akit a France Football magazin Aranylabdával jutalmazott. Vagy éppen Guus Hiddink, a dél-koreai válogatott korábbi szövetségi kapitánya, aki nyilván nem kapott volna fele királyságot az ázsiai országban, ha a csapattal már a csoportmeccsek után búcsúzni kényszerül.

Szabó Tamás
2003. 01. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy a vb mennyire meghatározta az éves teljesítmények megítélését, azt az Aranylabda-szavazás példázta a legjobban. A listán 26 játékos kapott voksot, közülük huszonnégyen szerepeltek a világbajnokságon.
A két kakukktojás a vb-ről lemaradó hollandok közül került ki. Ruud Van Nistelrooy öt szavazatot kapott az ítészektől a Manchester Unitedben nyújtott idei teljesítményéért, míg a spanyol La Corunában hétről hétre parádézó Roy Makaay teljesítményét egy vokssal intézték el. De például Pierre Van Hooijdonknak (Feyenoord) az UEFA-kupa döntőjében látott parádéjára decemberben már senki sem emlékezett, nem is kapott pontot (a rotterdamiak játékosa két gólt lőtt a fináléban a Dortmundnak, nagyban hozzájárulva a holland sikerhez).
Ami viszont bizonyos, ha a franciák teljesítményét a vb-szemüvegen keresztül nézzük, akkor kis túlzással a magyar élvonalban történteket is egy kalap alá vehetnénk a gallok vergődésével. Zinedine Zidane némiképp felmentést kapna, hiszen ő Ázsiában sérült volt, csupán egy meccset játszott, előtte azonban a Bajnokok Ligája döntőjében (Real Madrid–Leverkusen 2-1) letudta a magáét, amikor már májusban meglőtte az év gólját.
Thierry Henry teljesítménye is megér néhány sort. A francia csatár az Aranylabda-szavazáson 54 pontot kapott. Klubjában, az Arsenalban valóban jól teljesített, de Európában ez számos csatárról elmondható, és azok nemhogy ötven, de öt pontot sem kaptak. Ráadásul Henry – ellentétben Zidane-nal – vastagon benne volt a francia válogatott ázsiai vergődésében.
A német játékosok teljesítményét nézve, nem csupán a világbajnokságon látottak alapján lehet véleményt formálni, hiszen a Dortmund és a Leverkusen is nemzetközi kupadöntőt játszott. Előbbi esetében szót érdemel a veterán Jürgen Kohler, aki ugyan dicstelenül zárt az UEFA-kupa döntőjében – ahol kiállították –, de sikeres pályafutást hagyott maga mögött.
A Leverkusen kapcsán Michael Ballack említhető, aki azóta Münchenben játszik. Ő balszerencséjére kihagyta az év meccsét: a vb elődöntőjében sárga lapot kapott, és nem játszhatott a fináléban. Ettől függetlenül Rudi Völler kapitánynak szava sem lehet rá, lévén, hogy a németek a negyed- és az elődöntőből is az ő góljával mentek tovább.
A kapusok közül ebben az évben Oliver Kahn és Recber Rüstü produkált kimagaslót. A németek hálóőre a vb-n hét meccsen mindössze három gólt kapott (abból kettőt a döntőben), és bizony, ha nem ennyire szürke, gépies válogatott játszik előtte, akkor meglehet, a korábbi orosz kapus, Lev Jasin után őt is Aranylabdával jutalmazzák.
Rüstü is a vb-n parádézott, a török válogatott bronzérme az ő fantasztikus teljesítményének is köszönhető. A félholdas egyletből kiemelkedett még Hasan Sas, Bastürk, Emre Belüzoglu, Ilhan, de valójában az egész csapatot elismerés illeti.
Az igazi kedvencek persze a „szambafutballisták”, a brazilok voltak. Még akkor is, ha a szakértők szerint a válogatott már nem kizárólag a gólra törő, szemre is tetszetős játékkal lett világbajnok. Luis Felipe Scolari csapatot formált a sokszor az egyénieskedésre hajlamos brazilokból. Akadtak művészek, hiszen Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho vagy éppen Roberto Carlos az improvizatív játék mesterei, de ezúttal ők is fejet hajtottak a csapategység előtt. Nem mellesleg Roberto Carlos a Real Madriddal tavaly három kupát is nyert, vagyis ettől sikeresebb éve aligha lesz. Tudja ezt ő is, éppen ezért volt alaposan elkeseredve, amikor helyette Ronaldónak adták az Aranylabdát.
Az év citromdíja az argentin játékosoké. A franciákhoz hasonló vb-blamázs okán a csapat Európában futballozó sztárjai közül senki nem kapott pontot az Aranylabda-szavazáson. Hiába játszott egyikük-másikuk kimagaslóan a klubjában – mint Crespo, Aimar, Verón vagy Saviola –, ez nem nagyon érdekelte a döntésben részt vevő újságírókat.
Az edzők rangsorában is a világbajnokság volt a mérce. Júniusban Brazília megnyerte a vb-t, de a torna mégsem a selecao szakvezetőjéről, Luis Felipe Scolariról, hanem főképp a koreai kapitányról, Guus Hiddinkről szólt. A holland mester mellett szóljon az is, hogy 1998-ban a narancsmezes válogatottal szintén az elődöntőbe masírozott, vagyis két egymást követő vb-n, két különböző válogatottal ért el bombasikert. Az idén ráadásul nem egy világsztárokat felvonultató csapattal tette ezt, hiszen a koreai együttesről, mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy klasszisok alkotják. Hiddink ugyan Olaszországban és Spanyolországban jelenleg nem túl népszerű (a holland azt találta mondani az elődöntőben, hogy a vesztesek ne a bírót okolják, hanem nézzenek a tükörbe), de a Koreai Köztársaságban nem tud lehetetlent kérni.
Scolari is nyugodtan szilveszterezhetett, nemcsak a vb-t nyerte meg, hanem a szurkolókkal és a szakértőkkel vívott csatáján is sikerrel jutott túl az aranyéremnek köszönhetően. Senol Günes sem kívánhat magának boldogabb új évet. A törökök mestere szintén nemzeti hős lett, a vb-bronzéremmel túlteljesítette az elvárásokat. Nem illetheti kritika a németek szakvezetőjét, Rudi Völlert sem. A vb-n látott német válogatottból talán Beckenbauer sem főzött volna ki jobbat.
Klubszinten a Real Madrid mestere, Vicente del Bosque három kupát söpört be, ennek elismeréseképpen a spanyol klubnál már az új szerződését tervezgetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.