Az öreg kontinens nem akar lemaradni

ATLÉTIKA Athénban az Európai Atlétikai Szövetség hét végi tisztújító kongresszusán Schulek Ágostont újabb négy évre megválasztották alelnöknek. A két alelnöki tisztségre hárman pályáztak, Schulek riválisa a belga Housiaux volt, akinél háromszor több szavazatot kapott. Az elnök a svájci Hansjörg Wirz maradt.

Salánki Miklós
2003. 04. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma írják alá Athénban az új EU-országok csatlakozási szerződését, de a hét végi atlétikai kongresszuson is kiderült, hogy az öreg kontinens megosztottsága a sportban is egyre kevésbé létezik. Az Európai Atlétikai Szövetségben ugyanis korábban az volt a szokás, hogy az egyik alelnök a keleti, a másik pedig a nyugati blokkot képviselte. Ezért az orosz Balahnyicsev megválasztása nem volt kérdéses, viszont a nyolc éve alelnök Schulek Ágoston a belga Housiaux-szal csatázott a másik alelnöki tisztségért.

– Kellemes meglepetés volt, hogy éppen háromszor annyi szavazatot kaptam, mint belga ellenfelem – mondta a magyar szakember. – Megválasztásom a magyar atlétika elismerése, amely ugyan nem tartozik a legerősebbek közé Európában, viszont az utóbbi évtizedekben amit vállalt, azt becsületesen teljesítette. Ilyen volt legutóbb, 1998-ban a nagy sikerű budapesti Európa-bajnokság is.
Az athéni kongresszuson is felmerült, hogy az európai atléták egyre kisebb szerepet játszanak a világversenyeken, főleg a futószámokban. A márciusi mezei futó-vb például olyan nagy afrikai fölényt hozott, hogy az is felmerült, külön kellene rendezni fehér bőrű futóknak világbajnokságot.

– A mezei futó-világbajnokságon az is gond volt, hogy több európai ország, köztük Magyarország is távol maradt az eseménytől. Az összkép ennél sokkal jobb, a statisztikák azt bizonyítják: az európai atlétika megőrizte vezető helyét a világban. A világversenyek érmeinek ötven százalékát rendre európai atléták nyerik. A nemzetközi szövetség elsősorban az atlétákat dotálja, jelentős pénzdíjakkal jutalmazza az érmeseket a világversenyeken, az európai viszont a szövetségeket segíti, hozzájárul a kontinensbajnokságok rendezési költségéhez.
A hét végi kongresszuson felvetődött, hogy a jövőben az eddigi négy helyett kétévente rendeznének szabadtéri Európa-bajnokságot. Schulek szerint ebben a kérdésben körültekintően kell dönteni, mert annak semmi értelme, hogy az olimpia évében is legyen Eb, hiszen a legjobbak kétszer is meggondolnák, induljanak-e.

BÉKESZERZŐDÉS. A múlt év végén ismét előásták a csatabárdot Szombathelyen, amikor több világklasszis atléta után az ifjúsági világbajnok kalapácsvető, Kéri Andrea is a Haladásba akart igazolni a Dobó SE-ből. A fiatal tehetség tavaly ősz óta már Vida József irányításával készült, ám a Dobó SE az átigazoláshoz nem járult hozzá. Az elsőfokú bírósági ítélet érvényesnek mondta ki a kalapácsvetőnő szerződését, ezért úgy nézett ki, Németh Pál volt tanítványa egy ideig nem versenyezhet. A patthelyzetben Lestár Péter, a Haladás VSE elnökségi tagja felvette a kapcsolatot a Dobó SE új elnökével, Horváth Vilmossal, s körültekintő egyeztetés után megállapodtak: a Haladás kifizeti Kéri Andrea háromszázezer forintos átigazolási díját, ám 2005. december 31-ig a kalapácsvetőnő bajnoki pontjait régi egyesülete kapja meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.