Harmadik hely, ez a valóság

Az már vasárnap eldőlt, hogy a budapesti divízió I-es világbajnokságról Kazahsztán jut a legmagasabb osztályba, de hogy az ázsiai csapat mögött a magyar vagy a lengyel válogatott végez-e a második helyen, az csupán hétfőn, a zárónapon derült ki. A lengyelek 3-1-es sikere az ezüstérmüket jelentette. A divízió I-től Litvánia búcsúzott el, miután a kiesésről döntő összecsapáson 3-1-re kikapott Romániától.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-JÉGKORONG-
A románokkal szemben elveszített pont miatt a 4-1-es kazah vereséget követően a magyar válogatott számára csupán elméleti esély maradt a feljutásra. Vasárnap az ázsiai együttes Lengyelországot is legyőzte 3-1-re, így az első hely kérdése eldőlt. Miután a várakozásnak megfelelően a magyar csapat 4-0-ra nyert Litvánia ellen, a lengyelekkel szemben a második hely megszerzése volt a tét.
Bár az ezüstérem csupán erkölcsi megbecsüléssel jár, mert a divízió I-es világbajnokság két csoportjából csak az első helyezettek juthatnak az élvonalba, mégsem lehet azt mondani, hogy motiválatlan együttesek léptek jégre. A lengyeleket a presztízs hajthatta, hiszen tétmérkőzésen a jégen még soha nem szenvedtek vereséget a mieinktől. A jegyzőkönyvek tanúsága szerint ugyan a harmincas években a magyar válogatott aratott már egy 5-0-s diadalt, de a dolognak volt egy szépséghibája: a nagyarányú győzelemben közrejátszott, hogy az ellenfél nem állt ki. Az első hivatalos, nem csak papíron létező győzelem megszerzése mellett a közönség, no meg az újkori tradíció is sarkallhatta a magyar játékosokat. A tavalyi székesfehérvári második hely után ugyanis visszalépés lett volna a dobogó harmadik foka, ezt mindenki el szerette volna kerülni.
A parázs mérkőzéshez elegendő motiváció tehát mindkét oldalon létezett, s az arénát megtöltő szurkolók nem is panaszkodhattak az iramra. Az első percekben ugyan a lengyelek játszottak fölényben, s a közönség többnyire a tőle megszokott magabiztossággal védő Szuper Levente nevét skandálta a leggyakrabban, de a lengyel kapus sem körözhetett nyugodtan a félkörén belül, Ladányi és a társai időnként alaposan megtornáztatták.
A második magyar emberelőnynél éppen a dunaújvárosi sor volt a jégen, amikor Ladányi pazar átadásából Horváth András egy okos lövéssel megszerezte a vezetést. Két perccel később egy hasonló akció végén Palkovics centikkel tévesztette csak el a kaput – s hogy ez az apró hiba pontosan mekkora, az a harmad vége előtt derült ki, amikor egy lengyel emberelőnyt Plachta váltott gólra, s ezzel oda lett az előny (1-1).
Az ugyan számtalanszor elhangzik, hogy a jégkorong villámgyors sportág, ennek a bizonyításától a második harmadban eltekintettünk volna. A 35. percben tizenkét másodperc alatt előbb Garbocz, majd Slabon használta ki a magyar védelem megingását, és 3-1-nél úgy tűnt, eldőlt a csata.
Örömhírrel kezdődött a harmadik harmad: kiderült, hogy Szuper Levente lett a torna legjobb kapusa. Méltán.
Ami a zárófelvonást illeti, nem szolgált fordulattal: Lengyelország 3-1-re győzött, s ezzel második lett a világbajnokságon. A harmadik hely a magyar csapat valós erejét tükrözi, a feljutásról szőtt álmok szépek voltak, ám túl merészek.
Az 5. fordulóban: Kazahsztán–Hollandia 6-3, Románia–Litvánia 3-1, Lengyelország–Magyarország 3-1.
A végeredmény: 1. Kazahsztán 10 pont, 2. Lengyelország 8, 3. Magyarország 5, 4. Hollandia 3, 5. Románia 3, 6. Litvánia 1.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.