Újra itt a catenaccio?

Az olasz futball fölénye miatt kesereg Európa. A Bajnokok Ligája elődöntője három olasz klubot számlál, a Valencia edzője, Rafa Benítez mondja is folyamatosan, hogy ennek csupán az lehet az eredménye, hogy a közönség eltűnik a stadionokból, a defenzív futballra senki nem kíváncsi. Az UEFA-kupát kis híján egy másik latin nemzet, Portugália sajátította ki, ám a Celtic megállította a parádét.

Szabó Martin
2003. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Elbúcsúztatta ugyan a Laziót a Porto, a hazai 4-1 után Rómában 0-0-ra végzett, ám a skót Celtic bravúrja miatt mégsem kerülhet sor portugál, sőt portói házi döntőre az UEFA-kupában. A Boavista ugyanis a glasgow-i 1-1 után otthon kapott ki 1-0-ra a Celtictől. – Őszintén szólva aggódva figyeltem a mérkőzés alakulását – vallotta be Martin O’Neal, a skótok menedzsere.
– Előzetesen azt hittem, hogy sokkal több lehetőséget fogunk kialakítani az ellenfél kapuja előtt, de a hazaiak nagyon jól védekeztek. A döntőben a Porto az esélyes, de minket sem szabad leírni.
A bajnokságban csak a 12. helyen álló, így a nemzetközi szereplésről a következő szezonban lemaradó Boavista edzője, Jaime Pacheco letörten állt az újságírók elé: „Nagyon szomorú este volt ez. Valós esélyünk volt a döntőbe kerülésre, amit ki kellett volna használnunk.”
A másik párharcban a hazai
4-1-es sikert követően a Porto gond nélkül őrizte meg az előnyét a Lazio otthonában. Az olaszok az 57. percben tizenegyest hibáztak. „Ha Claudio betalál, még minden lehetett volna – vélekedett Roberto Mancini, a Lazio főnöke. – Utána már nem maradt esélyünk a továbbjutásra.”
A rómaiak 180 perc alatt egyetlen gólt lőttek a Portónak. A kékek mentségére legyen mondva, az is csoda, hogy egyáltalán az elődöntőig eljutottak, hiszen a klub óriási gazdasági válságban van. Az elemzők szerint könnyen a Fiorentina sorsára juthat, amely eltűnt a Serie-A-ból.
Amíg Európa fanyalog a hatvanas éveket idéző védekezési mód, a catenaccio láttán, az olasz sajtó a fellegekben jár a Juventus, a Milan és az Inter BL-elődöntőbe jutása láttán. Az olaszok tavaly ilyenkor már réges-rég nem voltak versenyben, a negyeddöntőben sem volt csapatuk. A Corriere della Sera szakírója csütörtökön így lelkendezett: „Labdarúgásunk becsmérlői lássák be, hogy rosszul ítélkeztek, újra mi uralkodunk a Bajnokok Ligájában.”
Annyi igaz, hogy 1990 óta nem volt hasonló Európában, akkor a Milan, a Sampdoria és a Juventus nyerte meg a három nemzetközi kupát (BEK, KEK és UEFA-kupa). Később a Parma és az Internazionale még elcsípett egy-egy kupaelsőséget, a KEK utolsó kiírásában pedig éppen a Lazio diadalmaskodott. Mostanság azonban mindenre lehetett számítani, csak arra nem, hogy visszatér az olasz hegemónia. Főként, hogy a Bajnokok Ligája elődöntőjében két olyan csapat hullott el az olaszokkal szemben, amely valóban játssza a futballt. A Valencia és a Barcelona ezzel együtt nem bírt az olasz védekezéssel, úgy látszott, reggelig sem lennének képesek gólt rúgni ellenfelüknek. Az Intert Toldo kapus tartotta életben Valenciában, míg a Juve Barcelonában olyan fegyelmezetten védekezett, hogy Marcello Lippi edző álmodni sem tudna szebbet. Az olasz fölény és a hurráhangulat ellenére azért néhányan arrafelé is tisztán látnak. A Corriere dello Sport úgy véli, a nagy favorit továbbra is a Real Madrid. Érdekes egyébként a negyeddöntő statisztikája: a Real hat gólt rúgott a Manchesternek, míg a Milan, a Juventus és az Internazionale trió együtt nyolcat hozott össze. Ugyanakkor a Realnak öt gólt lőtt a Manchester, míg a három olasz csapat összesen kapott ennyit.
Meglehet, tényleg újra itt a catenaccio.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.