Az Anaheim nem adja fel

JÉGKORONG

–
2003. 06. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet azzal vádolni az észak-amerikai profi jégkorongbajnokság (NHL) döntőjébe jutott két csapatot, az Anaheim Mighty Ducksot és a New Jersey Devilst, hogy ne vívnának késhegyre menő csatát a Stanley-kupáért. A negyedik találkozón hosszabbítás során nyert 1-0-ra az Anaheim, s ezzel 2:2-re módosította az állást. Az elfogulatlan nézők azonban panaszkodnak, hogy nem elég látványos a két együttes játéka.

Negyedszer csapott össze tegnap hajnalban az Anaheim és a New Jersey a Stanley-kupa fináléjában, és – ha nem is könnyen – folytatódott a hagyomány, ismét a hazai együttes nyert. Ezúttal is a két kapus – Jean-Sebastien Giguere (Anaheim) és Martin Brodeur (New Jersey) – játszotta a főszerepet, mert a rendes játékidő során mindketten hibátlanul védtek. Ami nem sikerült hatvan perc alatt, az 39 másodperccel később bekövetkezett, s az anaheimi Steve Thomas megtörte a gólcsöndet, amikor a 40 éves játékos egy Brodeurről kipattanó korongból megszerezte a győztes találatot.

Az Anaheim az idei rájátszásban hetedszer játszott
hosszabbításos mérkőzést, s bámulatos módon valamennyi esetben győzni tudott. Az más kérdés, hogy a két csapat produkciója láttán a fanyalgók hangja erősödhet, hiszen minden korábbi döntőnél passzívabb a játék, kevesebb a gól. Ez persze legkevésbé sem zavarja a két együttest, ők olyan taktikával jégkorongoznak, amellyel idáig jutottak, s a fináléban már senki nem akar kockáztatni.

A párharc következő mérkőzésére magyar idő szerint péntek hajnalban kerül sor a Devils otthonának számító East Rutherfordban, s ha folytatódik a hagyomány – továbbra is a hazai pályán játszó nyer –, akkor a mindent eldöntő hetedik találkozóra is New Jerseyben kerül sor.

Miközben az Anaheim és a New Jersey a Stanley-kupáért csatázik, a liga leggazdagabb klubja, a New York Rangers éppen válságát éli. A Madison Square Gardenben láttak már jobb Rangerst is, mint a mostani. Noha az együttes hemzseg a sztároktól, mégis évek óta képtelen ütőképes csapattá kovácsolódni. Idén újabb szégyen érte a kékmezeseket, sorrendben hatodszor nem jutottak a rájátszásba.

Kiemelkedően a leggazdagabb klub a ligában, mesés fizetéseket osztogat, de ez kevés a sikerhez. Glen Sather, az együttes mindenese – jelenleg három területen munkálkodik, ő az elnök, az általános menedzser és az edző is – az anyagiakat tekintve bárkit túllicitál a ligában. Sather tavaly úgy gondolta, további sztárok kellenek ahhoz, hogy a gárda megint a régi fényében tündököljön.
Ennek megfelelően a nyáron öt nap alatt 80 millió dollárt költött. Megszerezte a hátvéd Darius Kasparaitist, és megdöbbentő összeget írt Bobby Holik szerződésére, akit New Jerseyből csábított el. Kasparaitis és Holik nem akárkikhez csatlakozott, hiszen a Madison Square Gardenben terelgette a korongot Pavel Bure, Brian Leetch, Mark Messier és Eric Lindros is.

Nos, a Rangers ennek ellenére megint nevetség tárgya lett, újfent elmaradt a rájátszás. Jóllehet sérülések sújtották a gárdát, a Rangers estéről estére motiválatlanul és fáradtan hokizott. A nagyfőnök januárban kirúgta Bryan Trottier edzőt, maga ült a helyére, majd az átigazolási időszak végén utolsó szalmaszálként tovább erősített. Megszerezte Kovaljovot Pittsburgh-ből és Anson Cartert Edmontonból, de a két csatár sem tudott változtatni a helyzeten. Kiderült, a károgóknak lett igazuk, akik szerint a sok sztár nem feltétlenül jelent ütőképes csapatot, több vízhordóval talán jobban járt volna. Ennek ellenére a Madison Square Garden igazgatója, James Dolan kijelentette, Sather addig marad a Rangersnél, ameddig csak akar. Tehát kapott egy újabb lehetőséget arra, hogy végre bevezesse a Rangerst a rájátszásba.
Sather még nem döntötte el, hogy edzőként is dolgozik tovább, avagy kinevez valakit. Sather a sztárok közül főképp Lindrosszal és Buréval elégedetlen, akik idény közben annyira nem voltak jóban, hogy nem is passzoltak egymásnak. S amíg Holik New Jerseyben a liga legjobb centerei közé emelkedett, addig a Rangersben elégedetten nyugtázta a keresetét. Sather nem adja fel, újabb sztárt szeretne a csapathoz csábítani. A kiszemelt nem más, mint az NHL legnagyobb jelenlegi egyénisége, Mario Lemieux.

Sütő–Szabó

ELKÉSZÜLT A CSARNOK
Nyolc nap van hátra az első magántőkéből épülő jégcsarnok átadásáig. A megnyitósorozatra parádés műsort állítottak össze. Urban Widen, a létesítmény névadó szponzorának, az AstraZeneca gyógyszergyár magyarországi leányvállalatának vezérigazgatója elmondta: egy őrültnek tűnő terv válik valóra. A Svédországból érkezett menedzser nem tagadta, Budapestre megérkezve meglepődött azon, hogy a magyar fővárosban egyetlen fedett jégpálya sincs. Azóta ugyan az előző kormány tevékenysége nyomán a Kisstadion mellett felépült egy fedett pálya, ám ez kevés a megnövekedett igények kiszolgálására. Az új csarnokban két pálya működik egyszerre, s ezek mindenben megfelelnek a jégkorong, a műkorcsolya, a rövidpályás gyorskorcsolya, a szinkronkorcsolyázás és a curling szabályainak. A centerjégen 2500, az edzőpályán pedig 200 néző fér el. A június 12. és 15. közötti négynapos megnyitósorozaton sztárokat láthatnak a nézők. Az öregfiúktorna keretében pályára lép a legendás csatár, Szergej Makarov, és vendég lesz az exszovjet olimpiai és világbajnok kapus, Vlagyiszlav Tretyak, valamint az időközben orosz sportminiszterré előlépő Vjacseszlav Fetyiszov is. A legnagyobb érdeklődésre pedig a világ körüli turnén szereplő Moszkvai Jégszínház fellépése számíthat, amelyre június 13. és 22. között kerül sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.