Nem lehet azzal vádolni az észak-amerikai profi jégkorongbajnokság (NHL) döntőjébe jutott két csapatot, az Anaheim Mighty Ducksot és a New Jersey Devilst, hogy ne vívnának késhegyre menő csatát a Stanley-kupáért. A negyedik találkozón hosszabbítás során nyert 1-0-ra az Anaheim, s ezzel 2:2-re módosította az állást. Az elfogulatlan nézők azonban panaszkodnak, hogy nem elég látványos a két együttes játéka.
Negyedszer csapott össze tegnap hajnalban az Anaheim és a New Jersey a Stanley-kupa fináléjában, és – ha nem is könnyen – folytatódott a hagyomány, ismét a hazai együttes nyert. Ezúttal is a két kapus – Jean-Sebastien Giguere (Anaheim) és Martin Brodeur (New Jersey) – játszotta a főszerepet, mert a rendes játékidő során mindketten hibátlanul védtek. Ami nem sikerült hatvan perc alatt, az 39 másodperccel később bekövetkezett, s az anaheimi Steve Thomas megtörte a gólcsöndet, amikor a 40 éves játékos egy Brodeurről kipattanó korongból megszerezte a győztes találatot.
Az Anaheim az idei rájátszásban hetedszer játszott
hosszabbításos mérkőzést, s bámulatos módon valamennyi esetben győzni tudott. Az más kérdés, hogy a két csapat produkciója láttán a fanyalgók hangja erősödhet, hiszen minden korábbi döntőnél passzívabb a játék, kevesebb a gól. Ez persze legkevésbé sem zavarja a két együttest, ők olyan taktikával jégkorongoznak, amellyel idáig jutottak, s a fináléban már senki nem akar kockáztatni.
A párharc következő mérkőzésére magyar idő szerint péntek hajnalban kerül sor a Devils otthonának számító East Rutherfordban, s ha folytatódik a hagyomány – továbbra is a hazai pályán játszó nyer –, akkor a mindent eldöntő hetedik találkozóra is New Jerseyben kerül sor.
Miközben az Anaheim és a New Jersey a Stanley-kupáért csatázik, a liga leggazdagabb klubja, a New York Rangers éppen válságát éli. A Madison Square Gardenben láttak már jobb Rangerst is, mint a mostani. Noha az együttes hemzseg a sztároktól, mégis évek óta képtelen ütőképes csapattá kovácsolódni. Idén újabb szégyen érte a kékmezeseket, sorrendben hatodszor nem jutottak a rájátszásba.
Kiemelkedően a leggazdagabb klub a ligában, mesés fizetéseket osztogat, de ez kevés a sikerhez. Glen Sather, az együttes mindenese – jelenleg három területen munkálkodik, ő az elnök, az általános menedzser és az edző is – az anyagiakat tekintve bárkit túllicitál a ligában. Sather tavaly úgy gondolta, további sztárok kellenek ahhoz, hogy a gárda megint a régi fényében tündököljön.
Ennek megfelelően a nyáron öt nap alatt 80 millió dollárt költött. Megszerezte a hátvéd Darius Kasparaitist, és megdöbbentő összeget írt Bobby Holik szerződésére, akit New Jerseyből csábított el. Kasparaitis és Holik nem akárkikhez csatlakozott, hiszen a Madison Square Gardenben terelgette a korongot Pavel Bure, Brian Leetch, Mark Messier és Eric Lindros is.
Nos, a Rangers ennek ellenére megint nevetség tárgya lett, újfent elmaradt a rájátszás. Jóllehet sérülések sújtották a gárdát, a Rangers estéről estére motiválatlanul és fáradtan hokizott. A nagyfőnök januárban kirúgta Bryan Trottier edzőt, maga ült a helyére, majd az átigazolási időszak végén utolsó szalmaszálként tovább erősített. Megszerezte Kovaljovot Pittsburgh-ből és Anson Cartert Edmontonból, de a két csatár sem tudott változtatni a helyzeten. Kiderült, a károgóknak lett igazuk, akik szerint a sok sztár nem feltétlenül jelent ütőképes csapatot, több vízhordóval talán jobban járt volna. Ennek ellenére a Madison Square Garden igazgatója, James Dolan kijelentette, Sather addig marad a Rangersnél, ameddig csak akar. Tehát kapott egy újabb lehetőséget arra, hogy végre bevezesse a Rangerst a rájátszásba.
Sather még nem döntötte el, hogy edzőként is dolgozik tovább, avagy kinevez valakit. Sather a sztárok közül főképp Lindrosszal és Buréval elégedetlen, akik idény közben annyira nem voltak jóban, hogy nem is passzoltak egymásnak. S amíg Holik New Jerseyben a liga legjobb centerei közé emelkedett, addig a Rangersben elégedetten nyugtázta a keresetét. Sather nem adja fel, újabb sztárt szeretne a csapathoz csábítani. A kiszemelt nem más, mint az NHL legnagyobb jelenlegi egyénisége, Mario Lemieux.
Sütő–Szabó
ELKÉSZÜLT A CSARNOK
Nyolc nap van hátra az első magántőkéből épülő jégcsarnok átadásáig. A megnyitósorozatra parádés műsort állítottak össze. Urban Widen, a létesítmény névadó szponzorának, az AstraZeneca gyógyszergyár magyarországi leányvállalatának vezérigazgatója elmondta: egy őrültnek tűnő terv válik valóra. A Svédországból érkezett menedzser nem tagadta, Budapestre megérkezve meglepődött azon, hogy a magyar fővárosban egyetlen fedett jégpálya sincs. Azóta ugyan az előző kormány tevékenysége nyomán a Kisstadion mellett felépült egy fedett pálya, ám ez kevés a megnövekedett igények kiszolgálására. Az új csarnokban két pálya működik egyszerre, s ezek mindenben megfelelnek a jégkorong, a műkorcsolya, a rövidpályás gyorskorcsolya, a szinkronkorcsolyázás és a curling szabályainak. A centerjégen 2500, az edzőpályán pedig 200 néző fér el. A június 12. és 15. közötti négynapos megnyitósorozaton sztárokat láthatnak a nézők. Az öregfiúktorna keretében pályára lép a legendás csatár, Szergej Makarov, és vendég lesz az exszovjet olimpiai és világbajnok kapus, Vlagyiszlav Tretyak, valamint az időközben orosz sportminiszterré előlépő Vjacseszlav Fetyiszov is. A legnagyobb érdeklődésre pedig a világ körüli turnén szereplő Moszkvai Jégszínház fellépése számíthat, amelyre június 13. és 22. között kerül sor.
Magyar Péter Gyurcsányék egykori trükkjét akarja bevetni
