Világbajnoki negyeddöntő a szlovákok ellen. Könnyű feladatnak tűnt, hiszen nem jégkorongról, hanem vízilabdáról volt szó. Az eddigi mérleg magyar szempontból 21:0. A magyar vízilabda-válogatott játékosai nem kísértették a sorsot: már az 5-0-ra végződő első negyedben eldöntötték a továbbjutást. Mintha csak Révkomáromban vagy Tatabányán kétkapuztunk volna velük, nem a barcelonai San Sebastian strandon. (Igaz, az ember néha azért összezavarodott a helyszínt illetően, amikor a szemközti lelátóra nézett, ott ugyanis Monor, Szigetszentmiklós szöveggel ellátott nemzeti színű zászlók díszelegtek.)
Kemény Dénes szövetségi kapitány együttese alaposan kitömte a vajmi csekély ellenállást tanúsító szlovák csapatot. A meccs különlegessége ellenben az volt, hogy a magyar kaput a harmadik és a negyedik negyedben védő Gergely Istvánnak többek között öccse, a szlovák színekben pólózó Mihály lövéseit is hárítania kellett.
A világbajnoki elődöntőbe tehát a Szlovákia elleni 13-5-ös győzelemmel került be a magyar válogatott. A fináléba kerülésért pedig a görög gárda lesz az ellenfele csütörtökön.
„Tudjuk, szerencse is kellett ahhoz, hogy így jutottunk el eddig, de egy pillanatig sem szabad elhinnünk, hogy akár a görög, akár az amerikai csapat könnyebb ellenfél lesz, mint amilyen az olasz, a spanyol vagy a szerb lett volna – mondta Molnár Tamás, aki ezúttal egy gólt szerzett. – Nem az számít, hogy most könnyű volt, hanem az, hogy nagyon keményen edzettünk az utóbbi napokban, így felkészültünk a ránk váró, innentől már rendkívül kemény feladatokra. Erőnléttel bírni fogjuk, és rávezetésnek talán még jobb is, hogy nem kellett megszakadnunk a szlovákok ellen.”
Kiss Gergely szerint a jó kezdés mindent elődöntött: „Tudtuk, ha határozottan és eredményesen játszunk az elején, akkor könnyű dolgunk lesz – nyilatkozta a balkezes olimpiai bajnok. – Arra is felkészültünk azonban, és ez volt a B terv, hogy ha nem játszunk jól, akkor szép lassan, türelmesen bedaráljuk őket, mint a bokszban. Arra senki nem számított, hogy öt-nullával nyitunk. A görögök ellen nehezebb dolgunk lesz, ellenük fejben kell megnyernünk a meccset, hogy döntőt játszunk, márpedig ideje lenne ismét ott szerepelni.”
Hétfőn éjjel a magyar női vízilabda-válogatott játékosai az oroszok elleni 8-6-os vereség után még hosszú percekig lézengtek a medence partján, nehezen tudták feldolgozni azt, ami az előző egy órában történt. Később néma csöndben, lehajtott fejjel szálltak fel a buszra, amely a Rivoli Ramblas szállodába vitte őket. Nem volt könnyű éjszakájuk, sokan nem is voltak képesek nyugovóra térni.
Pedig a vereségük teljesen egyértelmű volt; Faragó Tamás csapata a negyeddöntőben szinte az első perctől esélytelen volt az orosz együttessel szemben. Az első negyedben három méteren belülről kaptuk a gólokat: Konuk és Salimova húzta be, majd Smurova centerben beforgatta Primászt, és a harmadik orosz találatot szerezte. Smurova az első két negyedben megőrjítette a mieinket, miután az olimpiai bronzérmes csapat hat góljából egymaga négyet jegyzett. Eközben magyar oldalon a védekezés mellett még feltűnőbb volt a támadójáték csődje. A meccs első felében legalább három-négy alkalommal fordultunk le az oroszokról, de a kontrák végén Primász és Pelle is belelőtte a labdát Voroncova kapusba. Hibáztak Klejmenkov szövetségi kapitány játékosai is, ennek köszönhette a magyar csapat, hogy nem került már korábban négy-öt gólos hátrányba. A remény lángja már csak pislákolt a záró hét perc elején, majd az is kialudt. Drávucz túl későn lőtt két gólt, és Stieber találata 38 mp-cel a vége előtt is csak arra volt jó, hogy a 8-6-os végeredmény láttán az évkönyveket böngészőknek már ne az jusson eszébe, mennyire katasztrofális volt ez a meccs a magyarok szempontjából.
Faragó Tamás társulata három év óta először nem került be a döntőbe az aktuális világversenyen. Mint emlékezetes, a 2001-es budapesti Eb-t megnyerte a válogatott, egy hónap múlva, a fukuokai világbajnokságon második lett, majd tavaly a Világkupát is elhódította. Az idén második helyen végzett a szlovéniai kontinenstornán, most azonban a négy közé sem jutott be.
„Már régóta benne volt a levegőben az, ami ma történt – mondta a meccs után Faragó Tamás. – A nagy győzelmekhez nagy egyéni teljesítmények kellenek, ma viszont a klasszis játékosok mindegyike csődöt mondott; majdnem az egész kezdőcsapatom. Meg kell érteni, hogy sztárnak, világklasszisnak lenni felelősséget is jelent. Ráadásul nemcsak az egyének, hanem a csapat szintjén sem működött a játékunk. A megbeszélt taktikát egyáltalán nem tudtuk megvalósítani, szinte végig ösztönből játszottunk, így pedig nem lehet vébé-negyeddöntőt nyerni. Ezzel a teljesítménnyel az első pillanattól kezdve esélytelenek voltunk.”
A női válogatott ma délben a Görgényi István irányította ausztrál csapat ellen száll vízbe. A meccs győztese pénteken az 5. helyért játszhat.
Az esti úszódöntők legnagyobb érdeklődéssel várt eseménye 200 gyorson a szám olimpiai bajnoka, Pieter van den Hoogenband és a világbajnok Ian Thorpe párharca volt. A holland a vb előtt nagyon fogadkozott, hogy felkészültnek érzi magát a visszavágásra, az ausztrál fenomén az utolsó 50 méteren lehajrázta. Ian Thorpe-nak ez volt a második barcelonai aranya, öszszességében pedig már tíznél tart.
A hölgyeknél 100 mellen a hétfőn világcsúcsot úszó Leisel Jonest ketten is megverték a döntőben. A kínai Luo Csüe-jüan megvédte címét. Az 50 méteres mellúszás elődöntőjébe Flaskay Mihály a brit Gibson mögött másodikként került be (27,84), és ott az ötödik időt (28,03) úszva bejutott a mai fináléba. Güttler Károlynak ismét hallatlan balszerencséje volt: egyetlen századmásodperccel csúszott ki a legjobb nyolcból (28,13).
Vízilabda. Férfiak, negyeddöntők: Magyarország–Szlovákia 13-5 (5-0, 1-1, 2-1, 5-3), góllövők: Kásás, Vári, Kiss G., Biros 2-2, Varga T., Madaras, Benedek, Fodor, Molnár, illetve Baco 3, Hrosik, Mravik. Görögország–Egyesült Államok 4-2. Nők, negyeddöntők: Oroszország–Magyarország 8-6
(3-1, 3-1, 1-1, 1-3), góllövők: Szmurova 4, Turova 2, Konuh, Salimova 1-1, illetve Stieber, Drávucz 2-2, Rédei, Valkay E. 1-1. Egyesült Államok–Ausztrália 8-4, Olaszország–Hollandia 13-11, Kanada– Spanyolország 9-8. ÚSZÁS. Férfiak, 200 m gyors, világbajnok: Ian Thorpe (ausztrál) 1:45,14 perc, 2. Van den Hoogenband (holland) 1:46,43, 3. Hackett (ausztrál) 1:46,85. 100 m hát, vb: Peirsol (amerikai) 53,61 mp, 2. Vjacsnyin (orosz) és Welsh (ausztrál) 53,92-53,92. Nők, 100 m mell, vb: Luo Csüe-jüan (kínai) 1:06,80, 2. Beard (amerikai) 1:07,42, 3. Jones (ausztrál) 1:07,47. 1500 m gyors,
vb: Hannah Stockbauer (német) 16:00,18, 2. Peirsol (amerikai) 16:09,64, 3. Henke (német) 16:10,13.
Orbán Viktor: Miért lenne más választási eredmény 2026-ban, mint 2022-ben volt? – Pikk Bayerrel és Ambrózyval
