Edzőmeccs volt a vb-negyeddöntő

-VIZES SPORTOK- A világbajnokság elődöntőjébe jutott a magyar férfi vízilabda-válogatott, miután tegnap könnyedén, 13-5-re legyőzte a szlovák csapatot a CN Barcelona uszodájában. A négy között a mieink ellenfele az a görög együttes lesz, amelyik 4-2-re legyőzte az amerikai csapatot. Úszásban 100 m háton Cseh László 54,95 mp-ces országos csúcsbeállítással a 7. helyet szerezte meg, a számot az amerikai Aaron Peirsol nyerte. A 200 gyorson szerzett győzelmével az ausztrál Ian Thorpe már a második aranyérmét nyerte Barcelonában.

Kemenczky Zoltán
2003. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világbajnoki negyeddöntő a szlovákok ellen. Könnyű feladatnak tűnt, hiszen nem jégkorongról, hanem vízilabdáról volt szó. Az eddigi mérleg magyar szempontból 21:0. A magyar vízilabda-válogatott játékosai nem kísértették a sorsot: már az 5-0-ra végződő első negyedben eldöntötték a továbbjutást. Mintha csak Révkomáromban vagy Tatabányán kétkapuztunk volna velük, nem a barcelonai San Sebastian strandon. (Igaz, az ember néha azért összezavarodott a helyszínt illetően, amikor a szemközti lelátóra nézett, ott ugyanis Monor, Szigetszentmiklós szöveggel ellátott nemzeti színű zászlók díszelegtek.)
Kemény Dénes szövetségi kapitány együttese alaposan kitömte a vajmi csekély ellenállást tanúsító szlovák csapatot. A meccs különlegessége ellenben az volt, hogy a magyar kaput a harmadik és a negyedik negyedben védő Gergely Istvánnak többek között öccse, a szlovák színekben pólózó Mihály lövéseit is hárítania kellett.
A világbajnoki elődöntőbe tehát a Szlovákia elleni 13-5-ös győzelemmel került be a magyar válogatott. A fináléba kerülésért pedig a görög gárda lesz az ellenfele csütörtökön.
„Tudjuk, szerencse is kellett ahhoz, hogy így jutottunk el eddig, de egy pillanatig sem szabad elhinnünk, hogy akár a görög, akár az amerikai csapat könnyebb ellenfél lesz, mint amilyen az olasz, a spanyol vagy a szerb lett volna – mondta Molnár Tamás, aki ezúttal egy gólt szerzett. – Nem az számít, hogy most könnyű volt, hanem az, hogy nagyon keményen edzettünk az utóbbi napokban, így felkészültünk a ránk váró, innentől már rendkívül kemény feladatokra. Erőnléttel bírni fogjuk, és rávezetésnek talán még jobb is, hogy nem kellett megszakadnunk a szlovákok ellen.”
Kiss Gergely szerint a jó kezdés mindent elődöntött: „Tudtuk, ha határozottan és eredményesen játszunk az elején, akkor könnyű dolgunk lesz – nyilatkozta a balkezes olimpiai bajnok. – Arra is felkészültünk azonban, és ez volt a B terv, hogy ha nem játszunk jól, akkor szép lassan, türelmesen bedaráljuk őket, mint a bokszban. Arra senki nem számított, hogy öt-nullával nyitunk. A görögök ellen nehezebb dolgunk lesz, ellenük fejben kell megnyernünk a meccset, hogy döntőt játszunk, márpedig ideje lenne ismét ott szerepelni.”
Hétfőn éjjel a magyar női vízilabda-válogatott játékosai az oroszok elleni 8-6-os vereség után még hosszú percekig lézengtek a medence partján, nehezen tudták feldolgozni azt, ami az előző egy órában történt. Később néma csöndben, lehajtott fejjel szálltak fel a buszra, amely a Rivoli Ramblas szállodába vitte őket. Nem volt könnyű éjszakájuk, sokan nem is voltak képesek nyugovóra térni.
Pedig a vereségük teljesen egyértelmű volt; Faragó Tamás csapata a negyeddöntőben szinte az első perctől esélytelen volt az orosz együttessel szemben. Az első negyedben három méteren belülről kaptuk a gólokat: Konuk és Salimova húzta be, majd Smurova centerben beforgatta Primászt, és a harmadik orosz találatot szerezte. Smurova az első két negyedben megőrjítette a mieinket, miután az olimpiai bronzérmes csapat hat góljából egymaga négyet jegyzett. Eközben magyar oldalon a védekezés mellett még feltűnőbb volt a támadójáték csődje. A meccs első felében legalább három-négy alkalommal fordultunk le az oroszokról, de a kontrák végén Primász és Pelle is belelőtte a labdát Voroncova kapusba. Hibáztak Klejmenkov szövetségi kapitány játékosai is, ennek köszönhette a magyar csapat, hogy nem került már korábban négy-öt gólos hátrányba. A remény lángja már csak pislákolt a záró hét perc elején, majd az is kialudt. Drávucz túl későn lőtt két gólt, és Stieber találata 38 mp-cel a vége előtt is csak arra volt jó, hogy a 8-6-os végeredmény láttán az évkönyveket böngészőknek már ne az jusson eszébe, mennyire katasztrofális volt ez a meccs a magyarok szempontjából.
Faragó Tamás társulata három év óta először nem került be a döntőbe az aktuális világversenyen. Mint emlékezetes, a 2001-es budapesti Eb-t megnyerte a válogatott, egy hónap múlva, a fukuokai világbajnokságon második lett, majd tavaly a Világkupát is elhódította. Az idén második helyen végzett a szlovéniai kontinenstornán, most azonban a négy közé sem jutott be.
„Már régóta benne volt a levegőben az, ami ma történt – mondta a meccs után Faragó Tamás. – A nagy győzelmekhez nagy egyéni teljesítmények kellenek, ma viszont a klasszis játékosok mindegyike csődöt mondott; majdnem az egész kezdőcsapatom. Meg kell érteni, hogy sztárnak, világklasszisnak lenni felelősséget is jelent. Ráadásul nemcsak az egyének, hanem a csapat szintjén sem működött a játékunk. A megbeszélt taktikát egyáltalán nem tudtuk megvalósítani, szinte végig ösztönből játszottunk, így pedig nem lehet vébé-negyeddöntőt nyerni. Ezzel a teljesítménnyel az első pillanattól kezdve esélytelenek voltunk.”
A női válogatott ma délben a Görgényi István irányította ausztrál csapat ellen száll vízbe. A meccs győztese pénteken az 5. helyért játszhat.
Az esti úszódöntők legnagyobb érdeklődéssel várt eseménye 200 gyorson a szám olimpiai bajnoka, Pieter van den Hoogenband és a világbajnok Ian Thorpe párharca volt. A holland a vb előtt nagyon fogadkozott, hogy felkészültnek érzi magát a visszavágásra, az ausztrál fenomén az utolsó 50 méteren lehajrázta. Ian Thorpe-nak ez volt a második barcelonai aranya, öszszességében pedig már tíznél tart.
A hölgyeknél 100 mellen a hétfőn világcsúcsot úszó Leisel Jonest ketten is megverték a döntőben. A kínai Luo Csüe-jüan megvédte címét. Az 50 méteres mellúszás elődöntőjébe Flaskay Mihály a brit Gibson mögött másodikként került be (27,84), és ott az ötödik időt (28,03) úszva bejutott a mai fináléba. Güttler Károlynak ismét hallatlan balszerencséje volt: egyetlen századmásodperccel csúszott ki a legjobb nyolcból (28,13).
Vízilabda. Férfiak, negyeddöntők: Magyarország–Szlovákia 13-5 (5-0, 1-1, 2-1, 5-3), góllövők: Kásás, Vári, Kiss G., Biros 2-2, Varga T., Madaras, Benedek, Fodor, Molnár, illetve Baco 3, Hrosik, Mravik. Görögország–Egyesült Államok 4-2. Nők, negyeddöntők: Oroszország–Magyarország 8-6
(3-1, 3-1, 1-1, 1-3), góllövők: Szmurova 4, Turova 2, Konuh, Salimova 1-1, illetve Stieber, Drávucz 2-2, Rédei, Valkay E. 1-1. Egyesült Államok–Ausztrália 8-4, Olaszország–Hollandia 13-11, Kanada– Spanyolország 9-8. ÚSZÁS. Férfiak, 200 m gyors, világbajnok: Ian Thorpe (ausztrál) 1:45,14 perc, 2. Van den Hoogenband (holland) 1:46,43, 3. Hackett (ausztrál) 1:46,85. 100 m hát, vb: Peirsol (amerikai) 53,61 mp, 2. Vjacsnyin (orosz) és Welsh (ausztrál) 53,92-53,92. Nők, 100 m mell, vb: Luo Csüe-jüan (kínai) 1:06,80, 2. Beard (amerikai) 1:07,42, 3. Jones (ausztrál) 1:07,47. 1500 m gyors,
vb: Hannah Stockbauer (német) 16:00,18, 2. Peirsol (amerikai) 16:09,64, 3. Henke (német) 16:10,13.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.