-ÖTTUSA-
Fürdeni veszélyes! – ezt a táblát helyezték el a lovaspálya melletti tengerparti strandon a pesarói környezetvédők, akik kihasználva a világbajnokságot, röplapokat osztogattak, felhíva a figyelmet a tengervíz szennyezettségére. Írhatnám, hogy szinte feleslegesen, mert ránézésre is látható, hogy koszos, hínáros és algás minden. Nekünk, magyaroknak egyáltalán nem kell szégyenkeznünk a Balaton miatt, amelynek partján egy háromcsillagos szállodában például elképzelhetetlen, hogy a folyosó végén legyen a mosdó. Errefelé, úgy látszik, minden megengedett, például lehet irreális körülmények között is öttusa-világbajnokságot rendezni. Mert azt még Klaus Schormann, a nemzetközi szövetség elnöke sem cáfolhatja – miközben majd a vasárnap esti banketten köszönetet mond a kiváló rendezésért a házigazdáknak –, hogy versenyzőnek, edzőnek, sőt még a nézőnek is káros a három-négy órás vívás negyvenfokos melegben. Habár az öttusázók szerint a reggeli lövészeten – amelyet sátorban rendeznek – még melegebb van, a saját levükben fürödve próbálnak pontosan célozni, miközben a sportág vezérkara a légkondicionált szállodában reggelizik.
Száll Antal, a válogatott egykori sikeres úszóedzője sem gondolta volna, hogy egyszer szabálytalan medencében is rendezhetnek világbajnokságot.
Nekünk, magyaroknak az öttusasportban sem kell szégyenkeznünk, elvégre versenyzőink nem csupán a világ élmezőnyébe tartoznak évtizedek óta, hanem olyan gazdagok is vagyunk, hogy megengedhetjük magunknak, kiváló edzőink külföldön neveljenek öttusázóinknak ellenfelet. Mint Németh István, a brit női válogatott edzője, akinek tanítványa, Stephanie Cook nyerte az első olimpiai aranyérmet Sydneyben, aztán Kaiser László, aki a svájci öttusázókat irányítja, nem beszélve a válogatott korábbi vívóedzőjéről, Kovács Endréről, ő már tizennyolc éve a spanyol szövetség technikai igazgatója.
– Nem könnyű Spanyolországban eredményes öttusát csinálni – magyarázza a 61 éves szakember. – A barcelonai olimpiára ugyan még összejött egy nemzetközi szintű csapat, utána azonban hiába tűntek fel tehetséges versenyzők, a többség abbahagyta. Spanyolországban az öttusából nem lehet megélni, ezért húszéves kor után szinte lehetetlen megtartani a versenyzőket. Jellemző, hogy az országban az egyedüli főfoglalkozású edző én vagyok. Mindezek ellenére elég jól állunk, háromfős férficsapattal érkeztünk a vb-re, ahol nekünk a részvétel a fontos. Hatalmas siker lenne, ha legalább egy spanyol kijutna a jövő évi olimpiára.
A magyar öttusában természetesen a férfiaknál két olimpiai kvóta az igény, amelyet már itt, Pesaróban meg lehet szerezni. Nem könynyen, mert hatalmas a mezőny, 98 férfi versenyző kezdte el csatáját az egyéni versenyben az érmekért, amelyekkel ezúttal olimpiai részvétel is jár.
Várható volt, hogy a rendezők nem tudnak megbirkózni a majdnem százfős mezőnnyel, egy órával később is kezdődött a befejező futás. Ezt a versenyzők nem bánták, Horváth Viktor és Fülep Sándor pihenéssel töltötte a plusz szabadidőt – tehették, mert a futás előtt szinte már kivívták a döntőbe jutást. Fülep a lövészet első sorozatában ugyan egy 7-est is lőtt, de utána alig hibázott, és kitűnő 187 körös eredményt ért el. A vívásban ijesztően kezdett, öt győzelemmel és 12 vereséggel, utána azonban az iskolázás használt, 16:15-re fordított. Horváth Viktor szinte másolta csoporttársát, jól lőtt (181 kör) és úszott, (2:02,6), viszont vívásban 5:11-gyel kezdett. Az edzői közbelépés nála is hatott, 888 pontos eredménye azt jelentette, hogy lazán futhatott (minden csoportból az első tíz jutott tovább).
A C csoportban szereplő Kállai Ákos jól (180 kör), Balogh Gábor viszont önmagához képest gyengén (175) lőtt, ezért nagyon oda kellett figyelnie a vívásra. Kállai sziporkázott a páston (1056 pont), Balogh minden tusért nagyon megküzdött, de 944 pontos eredménye azt jelentette, nem kellett az életéért küzdenie az esti futáson. A nehéz nap este nyolc óra után ért véget, mind a négy magyar öttusázó bejutott a vasárnapi döntőbe.
Ma Füri Csilla, Simóka Bea és Vörös Zsuzsa verseng a fináléban.
Kellogg fontos üzenetet vitt Zelenszkijnek
