Pattintáson múlott a győzelem

Döntetlennel kezdett a barcelonai világbajnokságon a magyar férfi vízilabda-válogatott a horvát csapat ellen. A 7-7-es eredmény azt jelenti, hogy a két együttes egyenlő pontszámmal végezhet az A csoportban, s közöttük feltehetőleg a román válogatott elleni eredményük dönt majd az első helyről. A női együttes ma 18.30 órától a címvédő olasz csapat ellen száll vízbe, a találkozó győztese már a nyolc között érezheti magát.

Kemenczky Zoltán
2003. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barcelonában kétféle éghajlat van. Az egyik a városban, a másik a tengerparton uralkodó. A különbség közöttük annyi, hogy a tengernél a levegő páratartalma sokkal magasabb, eléri vagy meghaladja a nyolcvan százalékot, amiből az következik, hogy rengeteg folyadékot veszít a szervezet, magyarán az ember úgy izzad, mint a versenyló.
A játékosoknak sem könnyű így vízilabdázni, igaz, az itteni időjárás még mindig enyhe ahhoz a szubtrópusi pokolhoz képest, ami a 2001-es fukuokai világbajnokságot jellemezte. Japánban a mérkőzések közötti szünetekben rendre jéghideg vizet áramoltattak a medencébe, hogy a pólósok ne egy főzőüstben érezzék magukat. Barcelonában, a vízilabdatornának otthont adó CN Barcelona-uszodában (amely mögött közvetlenül ott a hullámzik a Földközi-tenger) erre nincs szükség, hiszen „csak” 29 fokos a víz.
Az A csoportban szereplő magyar férfi pólóválogatott rögtön a legerősebb ellenfél, az Eb-ezüstérmes horvát együttes ellen kezdte meg vb-szereplését, azt követően, hogy előző este hét órakor pólósaink megtudhatták, hogy mégsem délután négykor, hanem délelőtt háromnegyed 11-kor lesz a meccs. A kapitány nem repesett az örömtől, azonnal visszarendelte játékosait a kimenőről, s a vacsorát is több órával korábbra kellett átrakni.
A horvát együttes elleni győzelem egyrészt már gyakorlatilag csoportelsőséget ért volna Kemény Dénes szövetségi kapitány csapatának – feltételezvén persze, hogy a románok és különösképpen a kanadaiak nem jelentenek komoly akadályt. És, miért jelentenének? Az első hely az azonnali nyolc közé jutással, valamint – szombat reggeltől hétfő estig – majdnem három teljes pihenőnappal jár együtt. A másik, hogy jó lett volna visszavágni a horvátok-nak az Eb-elődöntőben elszenvedett 10-9-es vereségért.
Jól is kezdtük a mérkőzést, mert noha már a negyed felénél jártunk, amikor Benedek Kásás passza után vezetést szerzett, a hátralévő három és fél percben Kásás és Biros is bejelentkezett Vican horvát kapusnál, a másik oldalon pedig csak Simenc tudott túljárni Gergely eszén. A remek kezdés után viszont a második negyedet 4-1-re a horvátok nyerték meg. Kásás meglepetésre egymás után kétszer is mellé lőtt (ilyet ritkán tesz…), Biros bombája pedig a kapufáról jött vissza. Ettől kezdve végig a horvátok vezettek egy góllal, közben 6-5-nél Kemény Dénes kapust is cserélt: Gergely helyére Szécsi állt be.
A 4. negyedben a nap legszebb támadásával állt elő a magyar válogatott (légpasszokkal ment körbe a labda ziccerig), ám Birosnak ezen a napon nem volt szerencséje a kapufával. Mi nyerhettük volna meg a meccset az utolsó percben, de Kiss Gergely bal sarokra helyezett kapáslövését Vican egy ugrással kitornászta, így 7-7 maradt az eredmény.
„Talán bizonyos szempontból jobb, hogy nem győztünk, mert akkor túlságosan lazán vehettük volna a következő egy hetet – mondta a három gólt szerző Kásás Tamás, aki ezen a napon a csapat legjobbja volt. – Én személy szerint jó formában érzem most magam, fel vagyok pörögve, sokat vállalok magamra. Elég sok hibát elkövettünk, de ugyanez volt a helyzet a horvátoknál is, így végül is elégedettek lehetünk az eredménnyel, főként mert igencsak megszenvedtünk érte.”
„Pattintva kellett volna lőnöm a végén, akkor gól lett volna – boszszankodott Kiss Gergely. – Vican így még oda tudott ugrani, de a felpattanó labdával nem bírt volna mit kezdeni. Ráadásul így, hogy nem ment be, még taktikai fegyelmezetlenség is volt a lövés, hiszen maradt tizennyolc másodperc, és a horvátok visszatámadhattak. Szerencsére már nem tudtak gólt szerezni.”
A magyar lányok vasárnap este kiadós verésben részesítették a spanyolokat (16-7), akik óriási becsvággyal játszottak, de a nagyobb tudással nem tudtak mit kezdeni. Primász Ágnes hat gólt szerzett a mérkőzésen, ami egyéni csúcsa világversenyeken. Egyébként nem csupán ettől maradhat emlékezetes neki ez a találkozó, ugyanis a spanyolok hatosa, Sanchez egyszerűen széttépte rajta az úszódresszt.
„A spanyolok eltévesztették a házszámot, azt képzelték, hogy csak azért, mert Barcelonában van a vébé, megverhetik a magyarokat – mondta Faragó Tamás szövetségi kapitány. – Ha szoros eredményre játszanak, nem kaptak volna ki enynyire. Újra tapasztalhattam, hogy jóllehet, a férfi vízilabdázók tudnak nagyon keményen játszani, a nők viszont képesek igen durván pólózni” – utalt a Primásszal történtekre Faragó.
A dunaújvárosi klasszis nem sokat foglalkozott az üggyel, inkább annak örült, hogy ismét remek formában játszott.
„Nagyon megkönnyebbültem, mert az Eb-n nem ment úgy, ahogyan szerettem volna – mondta. – Remélem, ennél rosszabb mecscsem nem lesz ezen a világbajnokságon. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindig hat gólt kellene lőnöm, a lényeg, hogy győzzünk.”
A női válogatott ma 18.30 órakor a címvédő és Európa-bajnok olasz együttessel játssza a csoport rangadóját, a győztes gyakorlatilag már csoportelsőnek, egyben negyeddöntősnek érezheti magát.
Faragó Tamás amondó, sok minden függ attól, hogyan gondolkodnak játékosai: „Ha abból indulunk ki, hogy az ellenfelünk úgy ismer bennünket, mint a saját tenyerét, az nem jó. Ehelyett inkább arra kell gondolnunk, hogy mi is ugyanolyan jól ismerjük őket. Ez a kishitűség ellenszere” – állítja a kapitány.
EREDMÉNYEK. Férfi vízilabda, 1. forduló, A csoport: Magyarország–Horvátország 7-7 (gól: Kásás 3, Kiss G., Benedek, Molnár, Biros, ill. Dogas 3, Simenc, Stritif, Smodlaka, Barac), Románia–Kanada 10-3. B csoport: Egyesült Államok–Szerbia-Montenegró 5-5, Ausztrália–Japán 10-2. C csoport: Olaszország–Kína 15-4, Németország–Görögország 9-7. D csoport: Oroszország–Szlovákia 8-5, Spanyolország–Brazília 10-3. Műugrás. Nők, 1 m: 1. Irina Lashko (Ausztrália) 299.97 pont, 2. Conny Schmalfuss (Németország) 296.13, 3. Blythe Hartley (Kanada) 291.334. Barta Nóra nem jutott be a döntőbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.