-RITMIKUS GIMNASZTIKA-
Hiszik vagy sem, a sportág – amelyet az előző évtizedekben neveztek művészi tornának, modern gimnasztikának, később ritmikus sportgimnasztikának, míg végül eljutottak a mai, szintén roppant frappáns ritmikus gimnasztikáig – az egyik legszorgalmasabb nemzetköziverseny-rendező. Valamikor a hőskorban, 1963-ban Patocska Mária szerzett világbajnoki bronzérmet a Nemzeti Sportcsarnok akkor még nem annyira ódon falai között, hogy aztán az előző évtizedben, 1996-ban újabb vb-t, majd három évvel később kontinensbajnokságot varázsoljanak a tűzhalált halt Budapest Sportcsarnokba.
Tegnap a szeptemberi világbajnokság jegyében rendeztek nemzetközi tesztversenyt, amely során azt szimulálták, amit majd élesben kell előadni – versenyzőnek, rendezőnek egyaránt – az őszi világversenyen. A viadalra csak öt országból érkeztek csinos hölgyek – pedig sok-sok helyre küldték el meghívóikat a szervezők –, így a rendezés nem okozhatott különösebb nehézséget. Ezzel együtt talán jobb lett volna, ha többen vannak, ha nagyobb a forgalom a szőnyegeken, ha a rendezők élesebb helyzetben mérhették volna le, hol tartunk. Szlovák, orosz – a csapatban két világbajnok, Kabajeva és Csacsina is bemutatta kiváló tudását és hibátlan alakját –, görög, olasz és azeri lányok teszteltek a mieinkkel együtt az áldottan hűvös aréna falai között.
Gondot – nem is kicsit – az jelentett csupán, hogy a függönnyel kettéosztott csarnokban a zene hangjai átszöktek az egyik traktusból a másikba, ami természetszerűleg több volt mint zavaró a sportolók számára.
Szóvá is tette a dolgot Egle Ambruzzini, a Nemzetközi Tornaszövetség ritmikus gimnasztika szakágának olasz elnök asszonya, mondván: nagy az áthallás, amin bizony változtatni kell a világbajnokságig. A lecke tehát adott a rendezőknek, bár minden bizonynyal ezzel is, mint oly sok mással az eltelt időszakban, sikerrel megbirkóznak majd.
A csarnokfelezés egyébként csupán a vb első két napján lesz érvényben. Ekkor, a selejtezők alkalmával kell a második szőnyeg is, alapvetően az indulók magas száma miatt. Végleges adatok szerint ugyanis 53 ország 360 hölgye érkezik majd Budapestre, hogy bemutassa, milyen csodákra képes a szalaggal, a karikával, a buzogánnyal és a labdával. Merthogy tényleg szemkápráztató az, amire ezekkel a sportszerekkel képesek a lányok.
Aki kíváncsi például arra, miként lehet egy tíz méterre feldobott buzogányt lábbal úgy elkapni, hogy előtte még egy könnyebb bukfenc, egy gyors szaltó, majd egy laza szaltó is belefér a hölgy programjába, annak nincs más dolga, csak jegyet váltani a Budapest Sportarénába.
***
MOSOLY NÉLKÜL. Ott volt ugyan a meghirdetett sajtóbeszélgetésen a sportág két orosz sztárja: Alina Kabajeva és Irina Csacsina, ám túlzás lenne azt állítani, hogy kitörő lelkesedéssel vettek részt rajta. A két leány és edzőjük, Irina Viner meglehetősen unottan és fáradtan válaszolgatott a kérdésekre. A fáradtság még érthető volt, hiszen néhány órával korábban érkeztek meg csupán a budapesti tesztversenyre. Viner nem is akart kötélnek állni, csupán könyörgésnek engedve vállalta a tájékoztatót – amelyen nem sok újat tudhattak meg az érdeklődők a két világbajnokról.
Orbán Viktor ezt üzente Kapu Tibornak
