A balszerencsés világbajnok

-VÍVÁS- Vasárnap megkezdődik Havannában a vívó-világbajnokság. A helyszín mindenképpen kellemes emlékeket ébreszt, hiszen az utolsó magyar egyéni világbajnoki címet éppen a kubai fővárosban nyerte 1992-ben a párbajtőröző Horváth Mariann. Az Eurosport munkatársa kissé balszerencsés, mert a fegyvernem csak a következő olimpián mutatkozott be.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Bence kardban, valamint Nagy Tímea párbajtőrben ugyan nyert azóta egyéni olimpiai bajnoki címet, s mivel a nyári játékok éveiben külön vb-t nem rendeznek, hivatalosan világbajnoknak is tekintik őket, ám a lényegen mit sem változtat: az egykor dicsőséget dicsőségre halmozó sportágban 1992 óta világbajnokságon csak csapatban sikerült győzni.
Amióta Horváth Mariann befejezte pályafutását, messze került a vívástól, legfeljebb az Eurosport munkatársaként kommentálja az eseményeket.
– Életem legjobb formájában vívtam azon a versenyen, legalábbis egyéniben – emlékszik vissza a kétszeres egyéni világbajnok. – Szinte megszúrni sem tudtak az ellenfelek, pedig semmilyen előzménye nem volt ennek, mert az azt megelőző Világkupán kifejezetten rosszul ment a vívás.
– Az egyéni után csapatban is aranyérmes lett.
– De az már nem rajtam múlott. A mai napig megfejthetetlen, miért, de csapatban egyáltalán nem ment a vívás. Az még előfordul, hogy valaki az egyéni versenyen győz, ám elfárad, és ezért nem érzi a ritmust. Én azonban erre sem hivatkozhattam, annyira könnyedén győztem egy nappal előtte. Ezért a kapitány le sem akart cserélni a csapatversenyen, pedig az volt a szokás, hogy két vereség után váltottunk. Végül csak a harmadik vereségemet követően jöhetett Nagy Tímea, aki abban az évben került a csapatba, és ő megmentette az együttest.
– Kubában csak a női párbajtőrözőknek rendeztek vb-t, hiszen augusztusban Barcelonában volt az olimpia. Nem fájt a szíve, hogy nem lehetett kétszeres olimpiai bajnok?
– Kubában csak a győzelemnek örültünk, azután később eszembe jutott, de ez nem szokott foglalkoztatni. Úgy volt szép, ahogy volt.
– Az a csapat éveken át verhetetlen volt. Mi lehetett a fantasztikus sorozat oka?
– Egyrészt talán az elmúlt évtizedek legösszetartóbb együttese alakult ki, nem volt irigység, kifejezetten segítettük egymást; másrészt valamennyien kiváló alapokkal rendelkeztünk. Szőcs Zsuzsa női tőrözőként csapatban világbajnok volt, Eőri Dia öttusázóként kezdte, míg mi, a többiek tőrben juniorválogatottak voltunk.
– A kubai helyszín eltér az európaitól. Lehet valamilyen tanácsot adni az utódoknak?
– Nem tudnék, hiszen a pást ott is olyan, mint a megszokott, ráadásul az utóbbi években rendszeresen rendeznek Havannában Világkupát, így mindenki találkozhatott már az ottani hangulattal.
– Eléggé elszakadt a sportágtól. Nem hiányzik a vívás?
– Nem elsősorban a vívás, sokkal inkább a versenyszerű sportolás. A hangulat, a sikerek, a közönség ünneplése.
– Ha jól tudom vidékre költöztek a férjével, egykori edzőjével, Kőrösi Lászlóval. Nem hiányzik a városi élet?
– Borsodivánkán volt egy hétvégi házunk, ahová végül leköltöztünk. Jól érezzük magunkat, és a nyüzsgésből nem estünk ki, mert Laci polgármester lett, rengeteg intéznivalója van, míg én rendszeresen járok Pestre, hiszen az Eurosport szerencsére ellát munkával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.