A kapitánynő világelső hajója

Fábiánné Rozsnyói Katalin irányításával a magyar női kajak-kenu válogatott legújabb sikersorozata 2001-ben a világbajnokságon 4 arany- és 3 bronzéremmel kezdődött, a tavalyi sevillai vb-n 6 arany- és 1 bronzéremmel folytatódott. Ekkor úgy tűnt, hogy ez a teljesítmény felülmúlhatatlan, de Kovács Katiéknak ez is sikerült: a múlt heti világbajnokságon a 9 női versenyszámban 8 arany- és 1 bronzérmet nyertek, és 7 olimpiai kvótát szereztek Athénba.

Salánki Miklós
2003. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-KAJAK-KENU-
Nyolcszor játszották el a magyar himnuszt Gainesville-ben a világbajnokságon a magyar versenyzőnők tiszteletére, amely számunkra csodálatos élményt jelentett, a nemzetközi élmezőny többi tagja viszont elkeseredetten hallgatott.
– Ilyen kiütéses győzelemre, mint amilyet a magyar válogatott aratott a világbajnokságon, a sportág történetében még nem volt példa. Hogyan viselték ezt el az ellenfelek? – kérdeztük Fábiánné Rozsnyói Katalint.
– A világbajnokság előtt egy hétig Elberton mellett edzőtáboroztunk, és készültünk a vb-re – magyarázta az edzőnő. – Az ellenfelek már megérkeztek a világbajnokság helyszínére, ahol az a pletyka terjedt el, a hogy a magyarok nem kaptak vízumot, és nem jönnek. Természetesen kiderült, hogy mindez kacsa, s hát ennek nem örültek. Bennem felmerült, hogy a nagy távolság miatt nem utazom ki a világbajnokságra, hiszen a munkámat itthon elvégeztem. De mivel egy hétig a lányok edzőtáborban voltak, úgy gondoltam, jó, ha velük megyek, mert a lötyögés és a túlhajtás sem jó a világverseny előtt.
– Más sportágban is előfordult, hogy ilyen kiemelkedő siker után megvádolták az eredményes nemzet versenyzőit, hogy nem tisztán készülnek.
– Ilyen vád bennünket nem ért. S nem is érhet, mert ez a siker egy hosszú folyamatnak az eredménye, tehát nem kiugró teljesítmény. Egy-egy alkalommal lehet csalni, de több távra és versenyszámra csak kemény edzésekkel lehet eredményesen felkészülni. Így aztán mi nyugodtan várjuk a doppingellenőröket, bármikor a rendelkezésükre állunk.
– Kovács Kati két éve egyesben veretlen, a világbajnokságon ezer méteren hatalmas fölénnyel győzött, ötszázon fél hajóval nyert, de azért látszott, hogy a jövő évi olimpia nem sétahajókázás lesz.
– Olimpiai aranyéremért mindig is meg kellett küzdeni, de az egy teljesen más döntő lesz. Kati a világbajnokságon négy számban indult, és az ötszázas döntő a hetedik versenye volt, míg a riválisainak csak a harmadik. Egyedül a német Wagner indult ezer méteren is, a többiek csak az olimpiai távon. Ráadásul Kati a négyes döntőjében is szerepelt, így csak fél órája volt a pihenésre. Jövőre viszont az olimpián a négyes döntőjét pénteken, az egyes fináléját szombaton rendezik, tehát bőven lesz ideje a feltöltődésre.
– A Szabó Szilvia, Bóta Kinga páros harmadik aranyérmét ötszáz méteren a vártnál izgalmasabb csatában harcolta ki.
– Elárulom, még én is izgultam. Persze teljesen feleslegesen, mert Szilviék végül egy hajó előnnyel győztek, ami ötszáz méteren nagyon megnyugtató előny. Ezúttal más taktikát választottak, a mezőnyben eveztek. A rövid távon világbajnok spanyolok nagyon bekezdtek, vezettek, s ez kissé megzavarta a mezőnyt. Aztán, amikor Bótáék nagyobb sebességre kapcsoltak, az ellenfelek szinte állva maradtak mellettük. Ez ismételten bebizonyította, hogy érdemes keményen edzeni.
– A női csapat két aranyérmét a fiatal Paksy Tímea szerezte, aki Benedek Dalmával ezer méteren, Patyi Melindával kétszáz méteren győzött párosban. Nem bánta meg, hogy májusban megvált tanítványától?
– Nem, mert azóta sokkal nyugodtabb a légkör a csoportban. Paksy Tímea tehetségét sohasem vitattam, ezért kapott például tavaly is lehetőséget a világbajnoki csapatban. Mivel az idei válogatón megverték a címvédő magyar kettőst, ezért esélyesként rajtoltak ezer méteren, ahol megfelelő taktikával győztek. A kétszáz méter döntőjében Paksyék kimondottan szépen versenyeztek. Jövőre aztán majd kiderült, hogy volt tanítványom mire lesz képes.
– A magyar női kajak-kenu válogatott jelenleg kiemelkedik a női mezőnyből. Ilyen nagy siker után viszont felmerül, meddig tudnak az élen maradni?
– Szerencsére Kovács Katiék fiatalok, így még évekig a nemzetközi élmezőnyben szerepelhetnek. Mögöttük több fiatal már a világbajnokságon is bizonyította tehetségét. Az ifjúsági világbajnokság eredményei pedig azt jelezték, hogy az utánpótlás is kiváló. Tehát a személyi feltétel adott ahhoz, hogy a női szakág sikerei folytatódjanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.