Elkeseredett és csalódott volt egy évvel ezelőtt Varga Tamás, aki éremesélyesként készült a sevillai világbajnokságra, de a dunavarsányi edzőtáborban történt szalmonellás fertőzés miatt ő sem indulhatott a vb-n. Ráadásul tudta, hogy mások gondatlansága miatt vissza nem térő lehetőséget szalasztott el, mert versenyszáma, a könnyűsúlyú egypár nem szerepel az olimpia műsorán, ezért váltani kell.
– Ez nem ment könnyen – mesélte a Ferencvárosi Evezős Club huszonöt éves versenyzője. – Már tavaly ősszel elkezdtük keresni a páromat, öt versenyzővel eveztem együtt. Az idén tavaszra már csak két jelölt maradt. A szegedi válogatón klubtársammal, Szántó Külics Péterrel és a váci Hirling Zsolttal is indultam egy-egy versenyen. A felmérőből kiderült, hogy Zsolttal jobb teljesítményt nyújtottunk, így ő lett a párom.
A választásnál a klubérdeket nem rendelték a nemzeti fölé, s ennek meg is lett az eredménye, hiszen már az első Világkupa-versenyen az újonc kettős ezüstérmet nyert Milánóban. Az összetett Vk-viadalon Vargáék a másodikok lettek, és így nem tűnt elérhetetlen célnak, hogy kiharcolják az olimpiai részvételt az augusztus végi világbajnokságon. Ez a vártnál simábban sikerült, mert a Varga, Hirling kétpárevezős a középfutamban kitűnően evezve győztesként jutott a döntőbe. A finálé már nem ment enynyire jól, mert a magyar páros nem tudott beleszólni az éremcsatába. Melis Zoltán szövetségi kapitány szerint Vargáék két kitűnő és két közepes pályát mentek a világbajnokságon, amely egy újonc kettőstől jó teljesítmény. A döntőben viszont oldalszél nehezítette a versenyzésüket, amellyel a magyar kettős nem tudott megbirkózni.
– Pedig nagyon szerettünk volna érmet nyerni – magyarázta Hirling Zsolt. – De úgy látszik, a néhány hónapos közös felkészülés még nem volt ehhez elég. A technikai hiányosságokat pótolnunk kell. Természetesen rendkívül boldog vagyok, hogy tizenkilenc évesen sikerült Tamással kiharcolnom az olimpiai részvételt. Ez egy olyan nagy lehetőség, amely meggyorsíthatja a fejlődésemet, és az egész pályámat döntően befolyásolhatja. Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy jól szerepeljünk Athénban.
A legjobb magyar evezősök számára az elmúlt két év elég balszerencsés volt, hiszen tavaly az ételmérgezés miatt a csapat nagy része nem indulhatott a világbajnokságon, az idén pedig a kétszeres világbajnok Pető Tibor, Haller Ákos páros felkészülését betegség, majd sérülés zavarta meg. Mindezek ellenére a sportág már három olimpiai kvótát szerzett, és minden esély megvan arra, hogy a Verőci Lídia, Székely Viktória páros is kivívja a részvételt. S ha jövőre fordul a kocka, véget ér a balszerencsés sorozat, akkor három és fél évtized után a magyar evezősök ismét érmet nyerhetnek az olimpián.
***
Egy fiú a házból.
Hirling Zsolt a házukban lakó Pető Tibornak köszönheti, hogy evezős lett, mert amikor kilencéves korában sportágat keresett, az akkor már evezős „lakótárs” irányította a Váci Városi Evezős Clubba. Tíz évvel ezelőtt még nem gondolták volna, hogy egyszer mindketten az olimpiára készülhetnek. A világbajnok páros az elmúlt hetekben pihenhetett, mert a válogatottak csak a jövő héten kezdik el a felkészülést az olimpiára. Pető Tibornak szombaton volt az esküvője Vácott, s ezen a héten nászútra, Franciaországba utazott. Melis Zoltán szövetségi kapitány elmondta, Haller Ákos lába már meggyógyult, viszont Pető gerincproblémája még orvosi kezelést igényel. Az első felmérő október 18-án a hosszú távú verseny lesz Csepelen, majd a válogatottak 20-ától háromhetes közös felkészülésen vesznek részt Dunavarsányban.
Orbán Viktor: Miért lenne más választási eredmény 2026-ban, mint 2022-ben volt? – Pikk Bayerrel és Ambrózyval
