A bizonyítványt magyarázni kell

Az olimpia előtti évben a magyar vívósport közepesre vizsgázott a havannai világbajnokságon, ahol versenyzőink négy érmet nyertek. A tavalyi világbajnoksághoz képest pozitívum, hogy mindegyik érem olimpiai számban született, ugyanakkor visszalépés, hogy nem sikerült aranyat nyerni. A vb-n eldőlt, hogy férfi kardban és női párbajtőrben indulhat magyar csapat az olimpián.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 10. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vívóink a 12 versenyszámból egy ezüst- és három bronzérmet nyertek, Szabó Bence szövetségi kapitány az aranyérem elmaradása ellenére nem volt szomorú.
– Akárcsak tavaly, idén is négy éremmel zártunk, de most mind a négy olimpiai számban született, ráadásul kettő egyéniben – kezdte értékelését a kapitány.
– A világbajnokság előtt azt mondta, most az olimpiai kvótaszerzés a legfontosabb, de Havannában csak hét hely vált biztossá. Ennek tükrében is elégedett?
– A női párbajtőr és a férfi kardcsapat mellett Mohamed Aida is nyugodtan készülhet Athénra, de még a férfi párbajtőrözők is reménykedhetnek. Az eredmények szerencsés alakulása miatt nem estek vissza a világranglistán, továbbra is hetedikek. Az oroszok és a németek ugyan elhúztak, de mögöttük tömör a középmezőny, és sok együttes küzd még az olimpiai szereplésért. A hátralevő négy csapat Világkupán azonban már szabad hibázni. Női tőrben még egy helyre, illetve női kardban egy kvótára van esély.
– A férfi párbajtőrözőknél úgy tűnik, Kovács Ivánon kívül nincs igazi vezéregyéniség, aki a csapatban főleg befejező emberként hiányzik. Ez átértékelheti az ő megítélését?
– Kovács Iván évekkel ezelőtt bizonyított utoljára. Persze, előtte is nyitva az út, ha a válogatóversenyeken bebizonyítja, hogy helye van a csapatban, számítok rá. De azt hozzá kell tennem, hogy tőle és a többiektől is sokkal fegyelmezettebb munkát várok, mert a felkészülés során velük volt a legtöbb gond, s a világbajnokság igazolta, így nem lehetnek eredményesek.
– A férfi tőr régóta gyengélkedik. Lát esélyt arra, hogy versenyzőink visszatérjenek a legjobbak közé?
– Fiatalítani kell, a mostani csapatból Vízler Ádám mellé kell megtalálni a megfelelő tehetségeket, a többiek viszont, ha van kedvük, vívjanak a klubjukban. De ez a generációváltás az olimpia után más szakágat is érinteni fog, hiszen Athént követően többen befejezik pályafutásukat.
– Az eredményesség mellett a világbajnokság szolgált tanulsággal?
– Többel is, de az egyik legfontosabb, hogy a sportág vezérkarában vissza kell szerezzük a helyünket. Sem a verseny lebonyolítását végző directoire technikben, sem a bíróküldő bizottságban nincs magyar tag, s ezt a páston fájdalmasan megérzik a versenyzők. Háttérbe szorultunk, de nemcsak az eredményességben, hanem a nemzetközi szövetségben is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.