Már a 2000-es sydneyi olimpia előtt szerette volna bevezetni a szövetség az új sisakok használatát, ám akkor a terv gyorsan elbukott, hiszen az olimpián csak olyan eszközt lehet kötelezővé tenni, amelyet már egy éve használnak a sportolók. A francia elnök, René Roch azonban Sydney után sem adta fel, s a pleximaszk használatát kötelezően előírták a Világkupákra. Lett is ebből hadd el hadd! Az egyik párbajtőr Vk-döntő botrányba fulladt, mert a vívók megtaposták az új fejvédet, hogy bizonyítsák: nem elég erős, és így balesetveszélyes.
A mostani próbálkozás ugyancsak megoszthatja a sportolókat, hiszen csak a férfi és a női kardozók egyéni döntőjébe jutóknál vezetnének be sajátos ösztönzőrendszert. Az első nyolc-nyolc helyezett részesülne külön jutalomban, de csak abban az esetben, ha ebben az eszközben lépne pástra. Aki a hagyományos maszkban nyerne, annak „csak” az aranyérem és a dicsőség jutna. Az első helyezettek tízezer, a másodikok ötezer, a harmadikok 2500, a negyeddöntő vesztesei pedig 1000 eurót kapnak, ha teljesítik a FIE elvárását.
Az új fejvéd itthon sem lett népszerű, a válogatott tagjai közül egyedül Nagy Orsolya, az UTE-Selectrade kardozója használja rendszeresen. Az MTI információja szerint döntőbe jutás esetén több orosz klasszis, így például a fegyvernem kimagasló egyénisége, Pozdnyakov is hajlandó lenne a pleximaszk viselésére.
– Személy szerint örülök ennek a kezdeményezésnek, mert három éve ebben vívok, és már megszoktam, nekem semmilyen problémát nem okoz a használata – kommentálta a FIE döntését Nagy Orsolya.
– Kezdetben sem okozott gondot?
– Dehogynem, ezt azért meg kell szokni, mert a plexinek más a fénytörése, mint a rácsos sisaknak. Aki eddig nem ebben vívott, azt megzavarhatja, s az eredményén is meglátszódhat. Nem hiszem, hogy sokan próbálkoznának vele, legfeljebb a kelet-európai vívók számára lehet mézesmadzag a pénzdíj.
– Miért kezdte el használni?
– A hazai felszerelésgyártó, a PBT-Hungary támogatott akkoriban, és megkért, hogy próbáljam ki. Mivel megtetszett, elkezdtem használni.
– Sokan mondják, hogy balesetveszélyes, nehezebb levegőt venni benne. Erről mi a véleménye?
– Szerintem inkább arról van szó, hogy a megszokotthoz mindenki jobban ragaszkodik.
– És van-e előnye az új maszknak?
– Velem már előfordult, hogy éreztem, pontosan a plexirészen vág meg az ellenfelem, de mivel ez nem zár, nem jelzett a gép. Bár nem egy klasszikus fejvágási pont, de csökkenti az érvényes találati felületet. Az ellenfeleim közül többen is mondták, kifejezetten zavarta őket, hogy látják a szememet.
– Netán verseny közben most már kifejezetten ijesztgeti is a pillantásával a riválisokat?
– Azért nem olyan szúrós a tekintetem, szemmel még nem vertem meg senkit… Nem mondom, hogy egy-egy helyzetben nem igyekszem kizökkenteni az ellenfelet, de ez a vívás taktikai harcához tartozik. Nem az új sisak miatt teszem, hanem mert már megszoktam.
Villámcsapásban meghalt az olimpiai bronzérmes
