Teljes a káosz. A kubai vívó-világbajnokság aligha a szervezettség mintaképeként marad majd meg a résztvevők emlékében, hiszen elképzelhetetlen a kavalkád, senki nem tud semmit. A férfi párbajtőrözők például nyolc órán keresztül vívtak, mire eljutottak a négyes döntőig, s elkezdhették helyükön a női tőrözők. A találatjelzők kubai kezelői semmit sem értenek, s a zsűrielnöknek percekig kell magyaráznia, mire az szerepel a táblán, aminek kell. Így történhetett meg, hogy Varga Gabriella két asszója egy órán keresztül tartott, ami alaposan megviseli a sportolókat.
„Úgy látszik, ennyit ért a felkészülése” – jegyezte meg Kovács Iván produkciójáról rendkívül tömören Szabó Bence szövetségi kapitány. A versenyre kiemeltként érkező korábbi világbajnok a selejtezőben nem vívott, a 64 között pedig rögtön kiesett. Ez azért is kínos, mert a csapatversenyeken nem indul, csupán ez az egy lehetősége volt itt.
Szerencsére a női tőrözők feledtették párbajtőrözőink kudarcát, az első körből valamennyien továbbjutottak. Varga Katalin egy britet győzött le 15:11-re, s azon már nem lehetett csodálkozni, hogy a következő fordulóban az olimpiai bajnok olasz Trillini megállította. A tavaly bronzérmes Knapek Edina sem jutott tovább, igaz, neki volt mentsége. A 32 között Mroczkiewicz ellen a lengyel 7:1-es vezetésénél megsérült, tíz percig ápolták, majd egy újabb ütközés után fel kellett adnia a csörtét. Kellemesebb volt látni Varga Gabriella vívását. A júniusban Európa-bajnoki címet szerző fiatal tehetség előbb a német Schielt győzte le, majd hatalmas csatában a korábbi olimpiai bajnokot, a román Badeát. Pedig a román lány mindennel megpróbálkozott, minden módon igyekezett kizökkenteni ellenfelét. Varga azonban higgadt maradt, és végig vezetve biztosan győzött. Hasonlóan nagyszerűen vívott a kínai Li Csang ellen, pedig a kínai ezt megelőzően a világbajnok orosz Bojkót búcsúztatta. A nyolc között azonban már nem bírt a későbbi ezüstérmes lengyel Gruchalával, aki elsöprő lendülettel nyert ellene – Vargának esélye sem volt.
Mohamed Aida a 64 közül erőnyerőként lépett tovább, majd a görög Kallit és a német Müllert biztosan legyőzte. Ezzel már a nyolc között volt, s megnyugodhatott, hiszen a negyeddöntőbe kerülve annyi világranglistapontot kapott, hogy szinte már biztosan ott lehet az olimpián. Mohamed Jucseva ellen is taktikusan vívott, nyert, s már biztos volt az érem. Végül az elődöntőben nem bírt mumusával, az olasz Vezzalival.
– Női tőrben csak egyéniben rendeznek versenyt az olimpián, a legfontosabb ezért az volt, hogy Aida a nyolc közé kerüljön – mondta edzője, Solti Antal.
Mohamed Aida mosolyogva nyilatkozott.
– Morcosabb voltam reggel, mint máskor, nem tudom, miért voltam feszült – mesélte. – Nem szeretem, amikor ráhangolódás nélkül kell vívni, márpedig itt kiemeltként pihennem kellett két kört is. Az első asszóban a görög versenyző ellen nem is pörgött a lábam eléggé. Később is voltak megtorpanásaim, például a német Müller 8:1-ről jött fel ellenem. A Jucseva elleni sikernek nagyon örülök, mert ellene nehéz sikeresnek lenni. Az elődöntőben Vezzali jobban érezte a ritmust, mint én, ravasz, erőszakos vívó, akivel nehéz boldogulni. De a legfontosabb, hogy ismét dobogóra állhattam a világbajnokságon.
Férfi tőrben a magyar versenyzők egyike sem volt kiemelt. Juhász Bence öt győzelme miatt rögtön a 64-es főtáblára került, míg a többieknek (Juhász Attila, Marsi Márk és Vízler Ádám) vívniuk kellett a tábláért.
A női párbajtőrözőknél Nagy Tímea rosszul kezdett, 15-8-ra kikapott a kínai Li Natól, ami nem meglepetés, mert a kínai a legutóbbi négy alkalommal nyert ellene. Mincza Ildikó, Tóth Hajnalka és Hormay Adrien viszont biztosan jutott tovább, s egészen a nyolcaddöntőig menetelt. A legizgalmasabb asszót Tóth vívta Király Hajnalkával, aki amióta férjhez ment, francia színekben versenyez. Csatájukból hosszabbítás után Tóth került ki győztesen.
A tizenhat között Minczát az ukrán Conrad, Tóthot az orosz Siskova állította meg. Maradt Hormay, aki a kínai Sent legyőzése után az elődöntőbe jutásért az olasz Cascioli ellen vívott. Nem járt sikerrel, kiesett, így nem volt magyar vívónő a legjobb négy között. A verseny lapzártánk után folytatódott.
***
VÍvó-világbajnokság, Havanna. Női tőr: 1. Valentina Vezzali (Olaszország),
2. Sylwia Gruchala (Lengyelország), 3. Mohamed Aida (Magyarország) és Roxana Scarlat (Románia) … 8. Varga Gabriella … 22. Knapek Edina … 27. Varga Katalin. Férfi párbajtőr: 1. Fabrice Jeannet (Franciaország), 2. Makszim Hvoroszt (Ukrajna), 3. Ulrich Robeiri (Franciaország) és Vitalij Szaharov (Fehéroroszország) … 29. Kulcsár Krisztián … 31. Boczkó Gábor … 34. Kovács Iván … 39. Fekete Attila.
Cristiano Ronaldo lett az év játékosa Szaúd-Arábiában
