Egy athéni repülőjegy már a miénk

-VÍVÁS- Nem kellett sokáig várni a havannai vívó-világbajnokságon az első magyar éremre: Mohamed Aida révén női tőrben bronz lett a magyaroké. Az első teljes napon négy fegyvernem vívói léptek pástra, a program pedig a feje tetejére állt.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljes a káosz. A kubai vívó-világbajnokság aligha a szervezettség mintaképeként marad majd meg a résztvevők emlékében, hiszen elképzelhetetlen a kavalkád, senki nem tud semmit. A férfi párbajtőrözők például nyolc órán keresztül vívtak, mire eljutottak a négyes döntőig, s elkezdhették helyükön a női tőrözők. A találatjelzők kubai kezelői semmit sem értenek, s a zsűrielnöknek percekig kell magyaráznia, mire az szerepel a táblán, aminek kell. Így történhetett meg, hogy Varga Gabriella két asszója egy órán keresztül tartott, ami alaposan megviseli a sportolókat.
„Úgy látszik, ennyit ért a felkészülése” – jegyezte meg Kovács Iván produkciójáról rendkívül tömören Szabó Bence szövetségi kapitány. A versenyre kiemeltként érkező korábbi világbajnok a selejtezőben nem vívott, a 64 között pedig rögtön kiesett. Ez azért is kínos, mert a csapatversenyeken nem indul, csupán ez az egy lehetősége volt itt.
Szerencsére a női tőrözők feledtették párbajtőrözőink kudarcát, az első körből valamennyien továbbjutottak. Varga Katalin egy britet győzött le 15:11-re, s azon már nem lehetett csodálkozni, hogy a következő fordulóban az olimpiai bajnok olasz Trillini megállította. A tavaly bronzérmes Knapek Edina sem jutott tovább, igaz, neki volt mentsége. A 32 között Mroczkiewicz ellen a lengyel 7:1-es vezetésénél megsérült, tíz percig ápolták, majd egy újabb ütközés után fel kellett adnia a csörtét. Kellemesebb volt látni Varga Gabriella vívását. A júniusban Európa-bajnoki címet szerző fiatal tehetség előbb a német Schielt győzte le, majd hatalmas csatában a korábbi olimpiai bajnokot, a román Badeát. Pedig a román lány mindennel megpróbálkozott, minden módon igyekezett kizökkenteni ellenfelét. Varga azonban higgadt maradt, és végig vezetve biztosan győzött. Hasonlóan nagyszerűen vívott a kínai Li Csang ellen, pedig a kínai ezt megelőzően a világbajnok orosz Bojkót búcsúztatta. A nyolc között azonban már nem bírt a későbbi ezüstérmes lengyel Gruchalával, aki elsöprő lendülettel nyert ellene – Vargának esélye sem volt.
Mohamed Aida a 64 közül erőnyerőként lépett tovább, majd a görög Kallit és a német Müllert biztosan legyőzte. Ezzel már a nyolc között volt, s megnyugodhatott, hiszen a negyeddöntőbe kerülve annyi világranglistapontot kapott, hogy szinte már biztosan ott lehet az olimpián. Mohamed Jucseva ellen is taktikusan vívott, nyert, s már biztos volt az érem. Végül az elődöntőben nem bírt mumusával, az olasz Vezzalival.
– Női tőrben csak egyéniben rendeznek versenyt az olimpián, a legfontosabb ezért az volt, hogy Aida a nyolc közé kerüljön – mondta edzője, Solti Antal.
Mohamed Aida mosolyogva nyilatkozott.
– Morcosabb voltam reggel, mint máskor, nem tudom, miért voltam feszült – mesélte. – Nem szeretem, amikor ráhangolódás nélkül kell vívni, márpedig itt kiemeltként pihennem kellett két kört is. Az első asszóban a görög versenyző ellen nem is pörgött a lábam eléggé. Később is voltak megtorpanásaim, például a német Müller 8:1-ről jött fel ellenem. A Jucseva elleni sikernek nagyon örülök, mert ellene nehéz sikeresnek lenni. Az elődöntőben Vezzali jobban érezte a ritmust, mint én, ravasz, erőszakos vívó, akivel nehéz boldogulni. De a legfontosabb, hogy ismét dobogóra állhattam a világbajnokságon.
Férfi tőrben a magyar versenyzők egyike sem volt kiemelt. Juhász Bence öt győzelme miatt rögtön a 64-es főtáblára került, míg a többieknek (Juhász Attila, Marsi Márk és Vízler Ádám) vívniuk kellett a tábláért.
A női párbajtőrözőknél Nagy Tímea rosszul kezdett, 15-8-ra kikapott a kínai Li Natól, ami nem meglepetés, mert a kínai a legutóbbi négy alkalommal nyert ellene. Mincza Ildikó, Tóth Hajnalka és Hormay Adrien viszont biztosan jutott tovább, s egészen a nyolcaddöntőig menetelt. A legizgalmasabb asszót Tóth vívta Király Hajnalkával, aki amióta férjhez ment, francia színekben versenyez. Csatájukból hosszabbítás után Tóth került ki győztesen.
A tizenhat között Minczát az ukrán Conrad, Tóthot az orosz Siskova állította meg. Maradt Hormay, aki a kínai Sent legyőzése után az elődöntőbe jutásért az olasz Cascioli ellen vívott. Nem járt sikerrel, kiesett, így nem volt magyar vívónő a legjobb négy között. A verseny lapzártánk után folytatódott.
***
VÍvó-világbajnokság, Havanna. Női tőr: 1. Valentina Vezzali (Olaszország),
2. Sylwia Gruchala (Lengyelország), 3. Mohamed Aida (Magyarország) és Roxana Scarlat (Románia) … 8. Varga Gabriella … 22. Knapek Edina … 27. Varga Katalin. Férfi párbajtőr: 1. Fabrice Jeannet (Franciaország), 2. Makszim Hvoroszt (Ukrajna), 3. Ulrich Robeiri (Franciaország) és Vitalij Szaharov (Fehéroroszország) … 29. Kulcsár Krisztián … 31. Boczkó Gábor … 34. Kovács Iván … 39. Fekete Attila.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.