Már messze van az az idő, amikor vívásban a világbajnoki aranyérmek száma jelentette a siker mértékét. Az utóbbi évtizedek kapitányai rendre úgy fogalmaznak: három-négy éremmel, közte egy arannyal már elégedettek lennének. Ezúttal az arany hiányzik, de az ellenfelek felkészülését, lehetőségeit látva ez nem meglepetés. Sovány vigasz, viszont némi magyarázat az eredményekre, hogy a világbajnokságon a csapateligazítást nyugodtan meg lehetne tartani magyarul, annyi hazai edző dolgozik külföldön.
Az aranyérem tehát elmaradt, s ezt már pénteken este sejteni lehetett, amikor a kardcsapat balszerencsés körülmények között egy találattal, 45:44-re elveszítette a döntőt az orosz együttessel szemben. Hiába vívott szenzációsan Ferjancsik, a fiatal Jakimenkót 8:1-re, a négyszeres olimpiai bajnok Pozdnyakovot 9:5-re győzte le, ám ez is kevés volt a sikerhez, mert Nemcsik Zsolt sérüléséből alig felépülve, önbizalom nélkül vívott. Ezzel megszakadt az utóbbi évtized sorozata, 1988, 1993 és 1998 után ismét öt évvel nem ért csúcsra a válogatott. „Tavaly óta egy tussal közelebb kerültünk az oroszokhoz, s ha még egyet lépünk, már mi nyerünk” – jegyezte meg Nemcsik Zsolt.
A siker benne van a csapatban, miként a női párbajtőr-válogatottban is, amely 1996 és 2000 kudarca után egy harmadik kísérletet tehet jövőre az olimpián. A lisszaboni bajnokoknak nem sikerült a címvédés, Havannában csak a dobogó harmadik fokára állhattak fel, de mivel a csapat ritkán szokott duplázni, nem is olyan rossz előjel, ha csupán elnapolták a sikert Athénra.
Szombaton aztán beigazolódott, Kuba nem lesz aranyos emlék. A női kardozók hullámzó teljesítménye csupán a 8. helyhez volt elég, míg a férfi tőrözők miután maradék esélyüket is elvesztették, az olimpiai szereplés kiharcolására a 13. helyért vívva, a kizárás sorsára jutottak. A Hongkong elleni találkozón a sorozatosan tévedő zsűrielnök tevékenységét Juhász Attila cifra szavakkal kommentálta, s ezért a mérkőzésvezető fekete lapot mutatott fel, így helyezetlenül zárt az együttes.
Csapatverseny. Férfiak. Kard. Világbajnok: Oroszország, 2. Magyarország (Ferjancsik Domonkos, Nemcsik Zsolt, Lengyel Balázs, Fodor Kende), 3. Ukrajna. Tőr. Vb: Olaszország, 2. Kína, 3. Németország. Nők. Párbajtőr. Vb: Oroszország, 2. Németország, 3. Magyarország (Mincza Ildikó, Nagy Tímea, Hormay Adrien, Tóth Hajnalka). Kard. Vb: Olaszország, 2. Kína, 3. Azerbajdzsán, … 8. Magyarország (Nagy Orsolya, Csaba Edina, Varga Dóra, Nagy Annamária).
Varga Zsolt: Mintha a homokot próbálnám ökölbe szorítani
