A doppingőrület itthon nem fenyeget

Szégyen, gyalázat, az élsport az utóbbi évtizedekben már annyira hozzászokott a doppingügyekhez, hogy az előző hetekben kirobbant botrány nem rázta meg nagyon a sportvilágot. Az új csodaszer, a mesterséges szteroid kifejlesztői abban bíztak, hogy a THG-t hosszú évekig nem tudják majd kimutatni. Nem számítottak arra, hogy egy amerikai orvos mintát küld a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnek (WADA).

Salánki Miklós
2003. 11. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lamine Diack, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke abban reménykedik, hogy a jövőben nem lesznek tömeges lebukások, csak azokról az atlétákról derül ki a tetrahidrogesztrinon (THG) használata, akik kapcsolatban álltak a kaliforniai Balco táplálékkiegészítőt gyártó céggel, amelynek olyan világklasszis ügyfelei voltak, mint az olimpiai és világbajnok amerikai vágtázónő Marion Jones, a középtávfutó Regina Jacobs, a súlylökő Kevin Toth és a brit Európa-bajnok sprinter, Dwain Chambers, akinek a B próbája is pozitív lett, így két év eltiltásra számíthat.
Hollósi Ildikó, a budapesti doppinglabor vezetője több évtizede foglalkozik a tiltott szerek kimutatásával, már sok mindent megélt, ezért az újabb botrány sem lepte meg:
– A THG-ban az a rendhagyó, hogy eddig a sportolók gyógyításra szánt szereket használtak fel teljesítményük fokozására, a THG viszont egy olyan új vegyület, amelyet kimondottan a teljesítmény fokozására fejlesztettek ki. Ez pedig rendkívül veszélyes! Mert míg egy új gyógyszer bevezetését szigorú előírások szabályozzák, addig ebben az esetben valószínűleg nem történtek kontrollkísérletek. Ezért fordulhatott elő, hogy a világklaszszis sportolók lettek a kísérleti nyulak. Tudomásom szerint a THG-t szájon át juttatták a szervezetükbe, ezért májkárosító hatása is lehet.
Az új csodaszer titkosan lett kifejlesztve, ezért a szakemberek nagyon keveset tudhatnak róla. Ráadásul a titok évekig nem derült volna ki, ha egy amerikai orvos nem árulkodik, nem küld mintát a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnek. A mintát a Los Angeles-i laboratóriumban analizálták, s kiderült, hogy a THG legfeljebb egy héten át mutatható ki, viszont hatása több hónapig is eltart. Az utóbbi hetekben több nemzetközi szövetség vezetője bejelentette, hogy az idei világbajnokságokon levett doppingmintákat már az új eljárással is ellenőrzik.
– A doppingolni akaró sportolónak a THG ideális szer, hiszen nagyon gyorsan kiürül a szervezetből, ezért nehéz ellene harcolni. Szerintem Magyarországra nem jutott el, hiszen a hírek szerint csak egy szűk sportolói elit kaphatott belőle.
Több nemzeti olimpiai bizottság bejelentette, hogy az új eljárással is ellenőriz, Ausztráliában például október 16-a óta minden vizeletmintát megvizsgálnak a THG-ra kidolgozott módszerrel. Magyarországon erre még nincs lehetőség, hiszen a budapesti laboratórium még mintát sem kapott.
– Meggyőződésem, hogy a hazai dopping elleni küzdelemben nem a THG a legfontosabb kérdés. Természetesen ha hozzájutunk az új ellenőrzési módszerhez, mi is alkalmazni fogjuk. Egy doppingbotrány sohasem jön jókor, viszont most hozzásegíthet ahhoz, hogy jövőre tisztább legyen az athéni olimpia.
A dopping elleni harc tehát folytatódik, több-kevesebb sikerrel. Ha a Nemzetközi Atlétikai Szövetség vezetői betartják ígéreteiket, akkor a párizsi világbajnokságon levett négyszáz mintát újra ellenőrzik, ami csillaghullást idézhet elő. Lamine Diack elnök azonban nem aggódik, mert amint a francia Le Monde című lapnak nyilatkozta: „Jesse Owens meghalt, Carl Lewis visszavonult, de az atlétika él és virul.”
***
Kadhafi is lebukott. A múlt hónapban három doppingeset rázta meg az olasz labdarúgást: Manuele Blasi (AC Parma), Mohamed Kallon (Internazionale) és Al-Szadi Kadhafi (Perugia) bukott le. Al-Szadi Kadhafi, a líbiai államfő, Moamer el-Kadhafi fia ezzel együtt továbbra is az olasz élvonalbeli Perugiában kíván futballozni. A nyáron igazolt csatárt az egyik bajnoki mérkőzés után ellenőrizték, szervezetében a norandoszteron nevű tiltott teljesítményfokozó szer nyomaira bukkantak. „Mostantól kettőzött erővel edzek, hogy a jövőben is az első osztályban játszhassak. Nem tudom, ki áll e kínos eset mögött, de meg fogom tudni” – gyanúsítgat a 30 éves futballista.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.