Szusza Ferenc, a gólgyáros nyolcvanéves

Az Újpest FC (korábban UTE, Bp. Dózsa) hajdani nagy játékintelligenciájú, technikailag és taktikailag igen képzett, mindkét lábbal óriási lövőerejű összekötője, 24-szeres válogatott, a legjobb magyar csatárok egyike, Szusza Ferenc nyolcvanéves.

Kő András
2003. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az öregfiúk csapatában játszott, amikor még az öltözőben előkerült egy labda, s a népszerű csatár ültében dekázni kezdett: egy, kettő, három, négy… A többiek csak nézték, s gyönyörködtek. Aztán mikor elindultak kifelé, a pálya szélén a szurkolók megszorították a kezét, és nem akarták elengedni.
Ők még emlékeztek arra a meccsre, amikor… 1941. február 25-én azt írta a Képes Sport: „Szusza, a tizenhét éves újonc három góllal mutatkozott be.” Ez volt az első NB I-es mérkőzése. A Kispest ellen, a kispesti pályán. Akkor még a Báró Wesselényi Miklós Felsőkereskedelmi Iskolába járt, és diáksapkában ment ki a mérkőzésre. Ma ez elképzelhetetlen. A villamoson a fülébe csengett: „Hogy a fenébe lehet ilyen kis gyereket betenni a csapatba?” Visszafelé az a mondat járta: „Hogy futballozott ez a gyerek!” Persze se kifelé, se befelé nem ismerték meg. Vécsey volt a kapus, a csatársoruk pedig: Ádám, Vidor, Zsengellér, Szusza, Tóth III. Szerdán az iskolaválogatottban rúgta a labdát, vasárnap az NB I-ben. S hogy mi minden múlik a véletleneken: a bajnokság kezdete előtt a Törekvéssel játszott a nagy csapat barátságos mérkőzést. 1:1 volt a félidő. Berzi rálépett egy jeges rögre, és megrepedt a bokája. Takács „Mari néni”, a trénerük átkiabált a másik pályára: „A Szusza gyereket küldjétek ide!” A második félidőben hét gólt rúgott, s ezzel nyertek 8:1-re. És vasárnap játszott az NB I-ben.
És azt írta a Képes Sport: „…Negyedórán keresztül tündökölt a kispesti csatársor, ám egy óvatlan pillanatban a fiatal újpesti balösszekötő, Szusza olyan védhetetlen gólt zúdított a kispesti hálóba, hogy még az ellenfél drukkerei is elismerőleg bólogattak. De Szusza nem állt meg. Egyáltalán nem volt lámpalázas, mert nemsokára csaknem ugyanarról a helyről újabb védhetetlen gólt lőtt a másik sarokba. Kiváló játékos lesz ebből a fiúból.”
Ez volt a kezdet. És hasonlóképpen folytatódott. Csak gólkirály nem tudott soha lenni. 1956-ban állt legközelebb a címhez, de a forradalom miatt a bajnokság nem fejeződött be. 1945-ben az úgynevezett gyorsbajnokságban az utolsó forduló döntött (egy góllal) – Zsengellér javára. Eladdig minden kornert Zsengellér rúgott. Akkor azonban Szusza sétált ki mosolyogva a zászlóhoz, s onnan már benn is táncolt Ábel fejéről a „királyi” gól… Az újpesti szurkolók két babérkoszorút csináltattak. Azóta is őrzi a koszorút, s a felirat árulkodik: „Az Újpest gólkirályának.” Mellesleg az első ligás pályafutást véve alapul a legtöbb gólt (393-at) Szusza rúgta.
1961-ben búcsúzott. Fél szezont még futballozott, aztán edző lett Újpesten, majd két évre Győrbe került, utána vissza Újpestre (nagy érdemei vannak abban, hogy a Dózsa 13 év után bajnokságot nyert 1959–60-ban), ismét Győrbe, aztán a Górnik Zabrzéban edzősködött, majd Spanyolországban a Betisnél. Jó edző volt. Azt szokta mondani a játékosainak: az ellenfél csak labdával veszélyes. Labda nélkül nem…
Elégedett embernek tartja magát. A sportban is, a magánéletében is. Megérte, amit játékostársai – Hidegkuti és Puskás –, hogy stadiont neveztek el a róla. Tüskét talán csak kettőt őriz: 1952-ben nem jutott ki a helsinki olimpiára, pedig már megvolt a formaruhája; aztán átszabták Hidegkutira. A másik: 1954-ben nem tudott bekerülni a huszonkettes világbajnoki keretbe. Pedig ő volt a másik jelölt a balösszekötő posztjára Puskás mellett. Két dudás nem fért meg egy csárdában. „Öcsi is érezte – mondta egyszer –, hogy ha ketten vagyunk a pályán, ha ketten dirigálunk, jaj, istenem, ha ketten pofázunk, az már nem jó.” Ki kell mondani: Sebes Gusztáv, az Aranycsapat szövetségi kapitánya nem volt mindig korrekt vele. Aztán Szusza volt az, aki amikor Sebes 1957-ben a Dózsához került, kisegítette, s mivel született úriember, nem adta vissza a kölcsönt…
A nyolcvanadik születésnapon, ősz hajjal gondol-e arra a tizenhét éves diákra, aki három gólt rúgott a Kispestnek?
Simonyi Imre költőnek igaza van: „Már csak nagyon kevés az, ami megőrzésre érdemes – írta. – Egy régi mosoly, egy sóhaj, amire senki sem figyelt időben, egy Krúdy-beszély, egy Márai-mondat, egy zónapörkölt szagosmise előtt az Otthonban, egy Szusza-bomba, egy Zsengellér-trükk a Megyeri úton, meg Tímár úr, aki mégiscsak a Legnagyobb volt…”
Isten éltesse Szusza Ferencet a nyolcvanadikon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.