A Real az első, de a Boca vitte a prímet

L A B D A R Ú G Á S Ha a tényekre hagyatkozunk, akkor a 2003-as esztendő legprímább klubcsapata a Boca Juniors volt. Nincs mit magyarázni, az argentin gárda megnyerte a Világkupát, a döntőben Európa legjobbját, az AC Milant múlta felül. Ha azonban a statisztikát nézzük, akkor a dél-amerikai együttes dobogón sincs, tudniillik a klubvilágranglistát jelenleg a Milan és a Santos előtt a Real Madrid vezeti még úgy is, hogy a spanyol gárda idén nem nyert nemzetközi trófeát.

Szabó Tamás
2003. 12. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Real a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó szervezet (IFFHS) decemberi, utolsó számítása szerint 309 ponttal áll az élen. A csapat az év végén erősített bele, azt a Milant taszítva a második helyre, amely május óta trónolt az élen. A szervezet számításai sűrűn gerjesztenek vitát, a havonta megjelenő listát böngészve rendre elkerekedik az ember szeme. Argentínában például jogosan kérdezhetik, hogy létezik a Santos harmadik helye, amikor a későbbi győztes, a Boca Juniors 3-1-re verte a csapatot a Libertadores döntőjében, s nem mellesleg a Világkupát is elhódította. Ezzel együtt Pelé egykori klubja 34 pontos előnnyel vezet a Boca előtt – a ranglistán.
Az fontosabb, hogy Carlos Bianchi csapata pazarul teljesített, az elmúlt négy évben háromszor nyerte meg a Libertadores-kupát, míg története során az idén harmadszor hódította el a Világkupát. Magyarán: teljesen érthetetlen, hogy az IFFHS miért rangsorolja előbbre a Santost.
Európát nézve a Milan második helye elfogadhatóbb, főképp azért, mert május óta az élen állt. Az olasz gárda nyerte az év legfontosabb európai eseményét, a Bajnokok Ligáját. Az edző, Carlo Ancelotti által kiötlött fegyelmezett védőjátékának köszönhette a diadalt, s nem utolsósorban annak, hogy a tizenegyespárbajban több bátor embere volt, mint a Juventusnak. A finálé gól nélküli döntetlennel zárult, a büntetőknél Sevcsenko volt a nyerő ember, az ő góljával nyert a Milan. A Juve a bajnokságban vágott vissza, Marcello Lippi csapata újra az élen zárt a Serie-A-ban, miközben a Milan a kupával vigasztalódott. Az olaszoknál maradva szólni kell az Internazionaléról és az AS Romáról is: az előbbi az elődöntőig jutott a Bajnokok Ligájában – nem mellesleg három olasz csapat jutott be a legjobb négy közé –, az utóbbi pedig jelenleg vezet a bajnokságban.
A Real Madrid tavasszal elbukott a Juventusszal szemben a BL elődöntőjében, júniusban aztán spanyol bajnoki címmel kárpótolta magát. A csapat jelenleg is jó formában van, továbbjutott a Bajnokok Ligájában, élen áll a Primera divisonban. Mindezt edzőváltás előzte meg: a nyáron menesztették Vicente Del Bosque-t, helyére a Manchester United másodedzője, Carlos Queiroz került. Del Bosque-kal csúnyán bántak el, vasárnap megnyerte a bajnokságot, hétfőn pedig kirúgták. Dicsőséglistája pedig szebb bánásmódért kiált, 1999 novembere óta két BL-győzelmet, két bajnoki címet, egy európai Szuperkupát és egy Világkupát nyert a Reallal. Spanyolországnál maradva szót érdemel a Real Sociedad is, amely végig fej fej mellett haladt tavasszal a Real Madriddal, a végjátékba szorult csak a második helyre – most pedig a kiesés ellen küzd, de ez egy másik mese.
Angliában a Manchester United volt a főszereplő. Ötpontos előnynyel nyerte meg a bajnokságot, miközben a BL-ben a év meccsét játszotta a Real Madriddal. Az angol csapat alulmaradt, de a 180 perc az év talán leglátványosabb futballeseménye volt. Arról nem is beszélve, hogy a manchesteri visszavágó másnapján kürtölték világgá, hogy David Beckham a Real Madriddal flörtöl, a vége pedig ugyebár házasság lett.
Németországban a Bayern München mérföldes előnnyel nyerte meg a Bundesligát. A bajorok 16 pontos fórral zártak a Stuttgart előtt, amivel talán kárpótolták a szurkolóikat, akik a BL-blamázst emésztgették. Volt min töprengeniük, hiszen a Bayern 2002 őszén már a csoportmeccseken elbukott, szégyenszemre tavasszal nem kapott szerepet a végjátékban. A müncheniek begyűjtötték a Német Kupát is, a döntőben 3-1-re verték a Kaiserslauternt. Az ősszel Ottmar Hitzfeld együttese kis híján tavalyi formáját hozta, hiszen csak az utolsó fordulóban, tizenegyesgóllal kvalifikálta magát a BL-nyolcaddöntőjébe. A csapat nincs nagy formában, még akkor sem, ha a végére a második helyre tornászta magát a Bundesligában. Az ősz a Stuttgartról és a Werder Bremenről szólt, az előbbi továbbjutott a BL-ben, az utóbbi vezet a német élvonalban.
Zárásként szót érdemel az FC Porto és a Celtic is: 2003-ban ők játszották az UEFA-kupa döntőjét. A portugálok 120 perc után nyertek 3-2-re. Azóta mindkét csapat egy „osztállyal” feljebb szerepel, a BL-ben vitézkednek, sőt készülhetnek a „nagy tavaszi hadjáratra” is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.