A Real a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó szervezet (IFFHS) decemberi, utolsó számítása szerint 309 ponttal áll az élen. A csapat az év végén erősített bele, azt a Milant taszítva a második helyre, amely május óta trónolt az élen. A szervezet számításai sűrűn gerjesztenek vitát, a havonta megjelenő listát böngészve rendre elkerekedik az ember szeme. Argentínában például jogosan kérdezhetik, hogy létezik a Santos harmadik helye, amikor a későbbi győztes, a Boca Juniors 3-1-re verte a csapatot a Libertadores döntőjében, s nem mellesleg a Világkupát is elhódította. Ezzel együtt Pelé egykori klubja 34 pontos előnnyel vezet a Boca előtt – a ranglistán.
Az fontosabb, hogy Carlos Bianchi csapata pazarul teljesített, az elmúlt négy évben háromszor nyerte meg a Libertadores-kupát, míg története során az idén harmadszor hódította el a Világkupát. Magyarán: teljesen érthetetlen, hogy az IFFHS miért rangsorolja előbbre a Santost.
Európát nézve a Milan második helye elfogadhatóbb, főképp azért, mert május óta az élen állt. Az olasz gárda nyerte az év legfontosabb európai eseményét, a Bajnokok Ligáját. Az edző, Carlo Ancelotti által kiötlött fegyelmezett védőjátékának köszönhette a diadalt, s nem utolsósorban annak, hogy a tizenegyespárbajban több bátor embere volt, mint a Juventusnak. A finálé gól nélküli döntetlennel zárult, a büntetőknél Sevcsenko volt a nyerő ember, az ő góljával nyert a Milan. A Juve a bajnokságban vágott vissza, Marcello Lippi csapata újra az élen zárt a Serie-A-ban, miközben a Milan a kupával vigasztalódott. Az olaszoknál maradva szólni kell az Internazionaléról és az AS Romáról is: az előbbi az elődöntőig jutott a Bajnokok Ligájában – nem mellesleg három olasz csapat jutott be a legjobb négy közé –, az utóbbi pedig jelenleg vezet a bajnokságban.
A Real Madrid tavasszal elbukott a Juventusszal szemben a BL elődöntőjében, júniusban aztán spanyol bajnoki címmel kárpótolta magát. A csapat jelenleg is jó formában van, továbbjutott a Bajnokok Ligájában, élen áll a Primera divisonban. Mindezt edzőváltás előzte meg: a nyáron menesztették Vicente Del Bosque-t, helyére a Manchester United másodedzője, Carlos Queiroz került. Del Bosque-kal csúnyán bántak el, vasárnap megnyerte a bajnokságot, hétfőn pedig kirúgták. Dicsőséglistája pedig szebb bánásmódért kiált, 1999 novembere óta két BL-győzelmet, két bajnoki címet, egy európai Szuperkupát és egy Világkupát nyert a Reallal. Spanyolországnál maradva szót érdemel a Real Sociedad is, amely végig fej fej mellett haladt tavasszal a Real Madriddal, a végjátékba szorult csak a második helyre – most pedig a kiesés ellen küzd, de ez egy másik mese.
Angliában a Manchester United volt a főszereplő. Ötpontos előnynyel nyerte meg a bajnokságot, miközben a BL-ben a év meccsét játszotta a Real Madriddal. Az angol csapat alulmaradt, de a 180 perc az év talán leglátványosabb futballeseménye volt. Arról nem is beszélve, hogy a manchesteri visszavágó másnapján kürtölték világgá, hogy David Beckham a Real Madriddal flörtöl, a vége pedig ugyebár házasság lett.
Németországban a Bayern München mérföldes előnnyel nyerte meg a Bundesligát. A bajorok 16 pontos fórral zártak a Stuttgart előtt, amivel talán kárpótolták a szurkolóikat, akik a BL-blamázst emésztgették. Volt min töprengeniük, hiszen a Bayern 2002 őszén már a csoportmeccseken elbukott, szégyenszemre tavasszal nem kapott szerepet a végjátékban. A müncheniek begyűjtötték a Német Kupát is, a döntőben 3-1-re verték a Kaiserslauternt. Az ősszel Ottmar Hitzfeld együttese kis híján tavalyi formáját hozta, hiszen csak az utolsó fordulóban, tizenegyesgóllal kvalifikálta magát a BL-nyolcaddöntőjébe. A csapat nincs nagy formában, még akkor sem, ha a végére a második helyre tornászta magát a Bundesligában. Az ősz a Stuttgartról és a Werder Bremenről szólt, az előbbi továbbjutott a BL-ben, az utóbbi vezet a német élvonalban.
Zárásként szót érdemel az FC Porto és a Celtic is: 2003-ban ők játszották az UEFA-kupa döntőjét. A portugálok 120 perc után nyertek 3-2-re. Azóta mindkét csapat egy „osztállyal” feljebb szerepel, a BL-ben vitézkednek, sőt készülhetnek a „nagy tavaszi hadjáratra” is.
Dobrev Klárának valaki tartozik 210 millió forinttal
