Olyan előkészítő munkát végzett a Franz Beckenbauer vezette szervezőbizottság, olyan reklámkampányt folytatott az elmúlt hetekben a sorsolás körül, hogy arra az is odafigyelt, aki azt sem tudja, hogy mivel játsszák a focit. A Messehalléban nyüzsögtek a sztárok, az elegáns hölgyek, ám még ők is csak statiszták lehettek. A dél-amerikai földrész kivételével ugyanis valamennyi kontinens országának FIFA-tag válogatottja érdekelt volt tegnap délután Frankfurtban. (Dél-Amerikában már tart a kvalifikációs sorozat.) Kontinensünkről 51 ország együttese próbál szerencsét. Hogy mekkora üzlet már maga a selejtező is, arra jó példa, hogy a benevezett 197 nemzeti tizenegy (harminc éve, az 1974-es, ugyancsak Németországban rendezett vb-re „csak” 106 ország jelentkezett) minimum 850 selejtezőt játszik, ami 600-zal (!) több, mint harminc éve.
Az már korábban tudott volt, hogy a magyar válogatott a legutóbbi vb- és Eb-selejtezőn elért, nem éppen dicsőséges helyezése alapján csak az ötödik kalapban kapott helyet Fehéroroszország, Észtország, Ciprus, Grúzia, Észak-Írország, Litvánia és Macedónia társaságában. Tőlük tehát nem kellett tartanunk. (Észtországra gondolva ez nem is gúnyolódás…)
A sztárbíró Collinával, a Formula–1-es világbajnok Schumacherrel is emlékezetessé tett sorsoláson nyolc csoportot alakítottak ki, ezek közül háromban hét, ötben pedig hat csapat küzd majd egymással. Az angol, a francia, az olasz és a spanyol válogatott kisebb létszámú csoportba került, mivel klubcsapataik rengeteg nemzetközi tétmeccsen lépnek pályára. (Németország rendezőként eleve tagja a 32-es vb-mezőnynek.) A csoportgyőztesek, illetve a két legjobb második helyezett automatikusan résztvevője lesz a világbajnokságnak, a hat további második helyezettre pótselejtező vár. A hosszú sorsolási ceremónia utolsó „fordulójaként” került sor az európai csoportok kialakítására.
Elsőként Máltát sorolták be a 8. csoportba. Ez azért és akkor lett érdekes a számunkra, amikor néhány perccel később a Hungary felirat jelent meg itt, ami azt jelentette, hogy ezt a hatos csoportot kellett figyelni. Meg is tettük, s azt láttuk, hogy sorrendben a távoli Izlandot, aztán az utóbbi években kiváló futballt játszó bolgárokat, a jövő nyári Eb-re kijutott horvátokat és a mostanában sajnos alaposan megismert svédeket rendelte mellénk a sors.
Hogy nehéz-e a 8. csoport, arra, ismerve a magyar futball helyzetét, egyetlen válaszunk lehet: igen. Nehéz, s tudnivaló, hogy bravúr, bravúrok kellenek az esetleges továbblépéshez.
Dárdai Pált útban Dortmund felé – itt játszik ma a Hertha Bundesliga-találkozót – értük el.
– Tudnivaló volt, hogy bárkit sorsolnak nekünk, meg kell izzadni minden egyes pontért. A svédekről frissek és nem kellemesek az emlékeink. A horvátok Európa élvonalába tartoznak, a bolgárok pedig rengeteget fejlődtek az utóbbi időben, s még nem is említettem Izland válogatottját. Nehéz, de számítottunk arra, hogy ilyen lesz. Aki ismer engem, tudja, hogy soha nem adom fel. Most sem…
1. csoport:
Csehország, Hollandia, Románia, Finnország, Macedónia, Örményország, Andorra.
2. csoport:
Törökország, Dánia, Görögország, Ukrajna, Grúzia, Albánia, Kazahsztán.
3. csoport:
Portugália, Oroszország, Szlovákia, Lettország, Észtország, Liechtenstein, Luxemburg.
4. csoport:
Franciaország, Írország, Svájc, Izrael, Ciprus, Feröer-szigetek.
5. csoport:
Olaszország, Szlovénia, Skócia, Norvégia, Fehéroroszország, Moldova.
6. csoport:
Anglia, Lengyelország, Ausztria, Wales, Észak-Írország, Azerbajdzsán.
7. csoport:
Spanyolország, Belgium, Szerbia-Montenegró, Bosznia-Hercegovina, Litvánia, San Marino.
8. csoport:
Svédország, Horvátország, Bulgária, Izland, Magyarország, Málta.