Döntetlen után búcsúzott a Debrecen

-LABDARÚGÁS-

Róth Ferenc
2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debreceni VSC–FC Bruges 0-0
Debrecen, Oláh Gábor utcai stadion, 7000 néző, vezette: Arturo Dauden Ibanez (spanyol).
Debreceni VSC: Sandro Tomic – Bernáth Csaba, Éger László, Flavio Pim, Szatmári Csaba – Dombi Tibor, Sándor Tamás, Habi Ronald, Kiss Zoltán (Csehi Zoltán, 78. perc), Halmosi Péter – Bajzát Péter (Nikolov Balázs, 56.).
FC Bruges: Dany Verlinden – Olivier De Cock, Peter Van der Heyden, Ivan Gvozdenovic, Philippe Clement – Timmy Simons, Kevin Roelandts (Tim Smolders, 71.), Rune Lange, Nastja Ceh (Birger Maertens, 82.) – Andrés Mendoza (Victor Simoes, 74.), Gert Verheyen.

***

A belgák már a Hortobágyon vannak – csodálkoztak rá tegnap délelőtt a pusztai emberek arra a két autóbuszra, amelyből az FC Bruges-t elkísérő szurkolók egy csoportja szállt ki, hogy megismerkedjen a pusztával meg a lovakkal. Néhány órával később azonban már harci díszbe öltözve ültek a vendégek a stadion zsúfolt lelátóin, hogy kiszurkolják csapatuk továbbjutását az UEFA-kupa nyolcaddöntőjébe.
Hogy szűk, zsúfolt lesz a lelátó, az már a sorsolás pillanatában tudható volt, mint ahogy kicsi volt a PAOK elleni tavaly őszi meccsen is. Megírtuk akkor is: Debrecen városának van egy európai mércével mérhető, elfogadható, mindig többre törő csapata, amely korszerűtlen, kicsi s a nemzetközi követelményektől messze-messze elmaradó stadionban játszik.
Rossz körülmények ide vagy oda, a város egyetlen dologra figyelt tegnap este: a DVSC futballcsapatára s annak a sikerére. A belgák edzője meglepő cserét hajtott végre az első meccshez képest. A veszélyes, síkos talajon is megélő brazilt, Viktort kihagyta a kezdőcsapatból, helyére az eltiltását letöltő Verheyen került. Szentes Lázár nem változtatott a múlt heti kezdőcsapatán, ugyanazok futottak ki az Oláh Gábor utcai pálya több mint hétezer nézője elé, akik Bruges-ban is. Amikor a spanyol Ibanez játékvezető sípjelére elkezdődött a játék, hamisítatlan kupahangulat volt a stadionban.
A mérkőzés elején két Dombi-alakítást láthatott a közönség. Az első a futballról szólt, a szélső 12 méterről lőtt kapu mellé. A következő a „nem jött be” kategóriába tartozik, a gyorslábú futballista ugyanis ügyesen eljátszotta, mint amit sokszor pályafutása során, hogy elbuktatták. A spanyol bíró másként látta, továbbot intett…
Ahogy teltek a percek, úgy rajzolódott ki a két csapat taktikája is. A debreceniek, ahogy vezetőedzőjük ígérte, támadtak, azonban nem felejtették el szem előtt tartani azt sem, hogy türelemjátékra kell berendezkedni. Így aztán a belgáknak nagyobb terük nyílt, s többször is veszélyeztették Tomic kapuját. A 13. percben mégis Habi előtt nyílt lehetőség, aki 20 méterről lőtt – mellé. Akár válaszként is felfoghattuk néhány perccel később Mendoza 20 méteres lövését, amelyet a debreceni kapus biztosan védett. A 25. percben azonban ő is csak nézte, amint Ceh 25 méteres szabadrúgása egy védő lábán irányt változtatva, centikkel kerülte csak el a kapuját. A félidő utolsó perceiben inkább mezőnyjáték folyt a pályán, érezhetően mindkét csapat arra spórolt, hogy majd a második negyvenöt percben viszi döntésre a dolgot. Zárásként még egy Dombi-helyzet és egy Mendoza-lövés borzolta a kedélyeket – eredmény nélkül.
A második félidő arra volt jó, hogy beigazolódjon: nem hiába tartott a debreceni szakvezető attól, hogy az első meccsen elszenvedett egygólos vereség a kiesést jelentheti. Azt is jelentette… Olyan negyvenöt perc után vált véglegessé a debreceni búcsú, amely során a hazaiakat csak az akarásukért, a lelkesedésükért lehet dicsérni – ha ezért egyáltalán kell –, egyébért nem.
Jószerivel nem is volt helyzetük, hacsak a 65. percben eleresztett Sándor-lövést nem számítjuk annak, amelyet Verlinden gyönyörűen védett. Akárcsak egy hete Bruges-ban, ezúttal is a kopasz csatár volt a Loki motorja, szinte minden támadásból kivette a részét, csupán az ő labdáiból indultak a támadások. Sőt a végén, a 88. percben egyértelműen buktatták őt, ami után azonban nem ítélt büntetőt a spanyol bíró. Pedig – ellentétben Dombi esésével – tizenegyest ért.
Szentes Lázár, a Debrecen vezetőedzője reálisan értékelt. – Nagyon sok energiát emésztett fel a védekezés, ezért nem tudtunk többet támadni. Az ésszerűség határáig mindent megtettünk a sikerért, de sajnos ma nem tellett többre. A csapat hozzáállásával elégedett vagyok, az eredménnyel természetesen nem.
A DVSC tehát elbúcsúzott az UEFA-kupától, az történt, amit a két ország labdarúgásának ismeretében várni lehetett. Még akkor is, ha „jónak” is tűnt a minimális belgiumi vereség. A két mérkőzés alapján – különös tekintettel arra, hogy a debreceniek 180 perc alatt egyszer sem tudtak betalálni a belga kapuba – a Bruges megérdemelten jutott az UEFA következő fordulójába.

***

UEFA-kupa, 3. forduló (a 16 közé jutásért), visszavágók: Genclerbirligi (török)–AC Parma (olasz) 3-0, továbbjutott: a Genclerbirligi 4-0-s összesítéssel, Dnyepr (ukrán)–Olympique Marseille (francia) 0-0, tj.: a Marseille 1-0-s összesítéssel, AS Roma (olasz)–Gaziantepspor (török) 2-0, tj.: az AS Roma 2-1-gyel, Teplice (cseh)–Celtic Glasgow (skót) 1-0, tj.: a Celtic 3-1-es összesítéssel. Besiktas (török)–Valencia (spanyol) 0-2, tj.: a Valencia 5-2-vel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.