Debreceni VSC–FC Bruges 0-0
Debrecen, Oláh Gábor utcai stadion, 7000 néző, vezette: Arturo Dauden Ibanez (spanyol).
Debreceni VSC: Sandro Tomic – Bernáth Csaba, Éger László, Flavio Pim, Szatmári Csaba – Dombi Tibor, Sándor Tamás, Habi Ronald, Kiss Zoltán (Csehi Zoltán, 78. perc), Halmosi Péter – Bajzát Péter (Nikolov Balázs, 56.).
FC Bruges: Dany Verlinden – Olivier De Cock, Peter Van der Heyden, Ivan Gvozdenovic, Philippe Clement – Timmy Simons, Kevin Roelandts (Tim Smolders, 71.), Rune Lange, Nastja Ceh (Birger Maertens, 82.) – Andrés Mendoza (Victor Simoes, 74.), Gert Verheyen.
***
A belgák már a Hortobágyon vannak – csodálkoztak rá tegnap délelőtt a pusztai emberek arra a két autóbuszra, amelyből az FC Bruges-t elkísérő szurkolók egy csoportja szállt ki, hogy megismerkedjen a pusztával meg a lovakkal. Néhány órával később azonban már harci díszbe öltözve ültek a vendégek a stadion zsúfolt lelátóin, hogy kiszurkolják csapatuk továbbjutását az UEFA-kupa nyolcaddöntőjébe.
Hogy szűk, zsúfolt lesz a lelátó, az már a sorsolás pillanatában tudható volt, mint ahogy kicsi volt a PAOK elleni tavaly őszi meccsen is. Megírtuk akkor is: Debrecen városának van egy európai mércével mérhető, elfogadható, mindig többre törő csapata, amely korszerűtlen, kicsi s a nemzetközi követelményektől messze-messze elmaradó stadionban játszik.
Rossz körülmények ide vagy oda, a város egyetlen dologra figyelt tegnap este: a DVSC futballcsapatára s annak a sikerére. A belgák edzője meglepő cserét hajtott végre az első meccshez képest. A veszélyes, síkos talajon is megélő brazilt, Viktort kihagyta a kezdőcsapatból, helyére az eltiltását letöltő Verheyen került. Szentes Lázár nem változtatott a múlt heti kezdőcsapatán, ugyanazok futottak ki az Oláh Gábor utcai pálya több mint hétezer nézője elé, akik Bruges-ban is. Amikor a spanyol Ibanez játékvezető sípjelére elkezdődött a játék, hamisítatlan kupahangulat volt a stadionban.
A mérkőzés elején két Dombi-alakítást láthatott a közönség. Az első a futballról szólt, a szélső 12 méterről lőtt kapu mellé. A következő a „nem jött be” kategóriába tartozik, a gyorslábú futballista ugyanis ügyesen eljátszotta, mint amit sokszor pályafutása során, hogy elbuktatták. A spanyol bíró másként látta, továbbot intett…
Ahogy teltek a percek, úgy rajzolódott ki a két csapat taktikája is. A debreceniek, ahogy vezetőedzőjük ígérte, támadtak, azonban nem felejtették el szem előtt tartani azt sem, hogy türelemjátékra kell berendezkedni. Így aztán a belgáknak nagyobb terük nyílt, s többször is veszélyeztették Tomic kapuját. A 13. percben mégis Habi előtt nyílt lehetőség, aki 20 méterről lőtt – mellé. Akár válaszként is felfoghattuk néhány perccel később Mendoza 20 méteres lövését, amelyet a debreceni kapus biztosan védett. A 25. percben azonban ő is csak nézte, amint Ceh 25 méteres szabadrúgása egy védő lábán irányt változtatva, centikkel kerülte csak el a kapuját. A félidő utolsó perceiben inkább mezőnyjáték folyt a pályán, érezhetően mindkét csapat arra spórolt, hogy majd a második negyvenöt percben viszi döntésre a dolgot. Zárásként még egy Dombi-helyzet és egy Mendoza-lövés borzolta a kedélyeket – eredmény nélkül.
A második félidő arra volt jó, hogy beigazolódjon: nem hiába tartott a debreceni szakvezető attól, hogy az első meccsen elszenvedett egygólos vereség a kiesést jelentheti. Azt is jelentette… Olyan negyvenöt perc után vált véglegessé a debreceni búcsú, amely során a hazaiakat csak az akarásukért, a lelkesedésükért lehet dicsérni – ha ezért egyáltalán kell –, egyébért nem.
Jószerivel nem is volt helyzetük, hacsak a 65. percben eleresztett Sándor-lövést nem számítjuk annak, amelyet Verlinden gyönyörűen védett. Akárcsak egy hete Bruges-ban, ezúttal is a kopasz csatár volt a Loki motorja, szinte minden támadásból kivette a részét, csupán az ő labdáiból indultak a támadások. Sőt a végén, a 88. percben egyértelműen buktatták őt, ami után azonban nem ítélt büntetőt a spanyol bíró. Pedig – ellentétben Dombi esésével – tizenegyest ért.
Szentes Lázár, a Debrecen vezetőedzője reálisan értékelt. – Nagyon sok energiát emésztett fel a védekezés, ezért nem tudtunk többet támadni. Az ésszerűség határáig mindent megtettünk a sikerért, de sajnos ma nem tellett többre. A csapat hozzáállásával elégedett vagyok, az eredménnyel természetesen nem.
A DVSC tehát elbúcsúzott az UEFA-kupától, az történt, amit a két ország labdarúgásának ismeretében várni lehetett. Még akkor is, ha „jónak” is tűnt a minimális belgiumi vereség. A két mérkőzés alapján – különös tekintettel arra, hogy a debreceniek 180 perc alatt egyszer sem tudtak betalálni a belga kapuba – a Bruges megérdemelten jutott az UEFA következő fordulójába.
***
UEFA-kupa, 3. forduló (a 16 közé jutásért), visszavágók: Genclerbirligi (török)–AC Parma (olasz) 3-0, továbbjutott: a Genclerbirligi 4-0-s összesítéssel, Dnyepr (ukrán)–Olympique Marseille (francia) 0-0, tj.: a Marseille 1-0-s összesítéssel, AS Roma (olasz)–Gaziantepspor (török) 2-0, tj.: az AS Roma 2-1-gyel, Teplice (cseh)–Celtic Glasgow (skót) 1-0, tj.: a Celtic 3-1-es összesítéssel. Besiktas (török)–Valencia (spanyol) 0-2, tj.: a Valencia 5-2-vel.
A Catalogue of Lies: Peter Magyar Has Lied His Way Through the Past Year and a Half
