Keletre kerülhet az aranygyűrű

-KOSÁRLABDA- Ma kezdődik az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) rájátszása, amelyben a korábbi éveknél is nagyobb harc várható a bajnoki aranygyűrűért. Az idény elején ugyan úgy tűnt, a nyáron szenzációsan igazoló Los Angeles Lakers feltartóztathatatlan lesz, ám az alapszakasz ezzel szemben azokat igazolta, akik szerint sok sztár még nem csapat.

Sütõ-Nagy Zsolt
2004. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Európában a Real Madrid labdarúgócsapatának a kínlódása kelt szenzációt, addig a tengerentúlon a kosárlabdázás klasszisairól, a Los Angeles Lakers „galaktikusairól” igazolódott be, hogy esendő halandók, s a legzseniálisabb játékosok sem érnek sokat vízhordók nélkül. A címvédő számára ahol már minden posztra két zseni jut, csak az újabb bajnoki cím jelenthet magyarázatot az évközi gyengélkedésre. A Lakers ugyan óriási szerencsével végül a második helyen zárt a Nyugati-főcsoportban, de csupán az utolsó napon menekült meg attól a szégyentől, hogy negyedik helyről vágjon neki a folytatásnak.
Kisebb csoda kellett ehhez, hiszen az alapszakaszt záró estén a Lakersnek Portlandben kellett győznie, míg a nagy vetélytárs Sacramento Kingsnek Oaklandben kellett kikapnia. Nos, a főcsoportot sokáig simán vezető Kings folytatta rossz sorozatát – az utolsó 16 találkozón 10 vereséget könyvelt el –, míg a Lakers kétszeri hosszabbítás után kiharcolta a győzelmet. Mindez azt jelenti, hogy a rájátszást nem a mindenkire veszélyes Dallas ellen kezdi, azzal a Kings szenvedhet, hanem a sokkal gyengébbnek tartott Houstonnal, ráadásul a főcsoportdöntőig, ha hetedik mérkőzésre kényszerül, élvezheti a hazai pálya előnyét.
Ez persze egy pillanatra sem nyugtathatja meg az együttes sztárjait, akik közül Karl Malone pontosan azért szerződött a bajnokhoz, hogy a Utahhal tizennyolc esztendőn keresztül hiába óhajtott aranygyűrűt végre megkaparinthassa. A Nyugati-főcsoportban annyira kiegyensúlyozott a mezőny, hogy a négy nagy – a főcsoportgyőztes Minnesota, a San Antonio és a Sacramento, valamint a Los Angeles – bármelyike bejuthat a nagydöntőbe.
Az elmúlt esztendőkben megszokhattuk, hogy gyakorlatilag a nyugati csatározások során dől el a bajnoki cím sorsa, s miután a Los Angeles Lakers háromszor is legyőzhetetlen volt, három bajnoki címet is begyűjtött. A Kelet eddig nem volt versenyképes, ám úgy tűnik, ez már a múlt. Az idén az Indiana fantasztikus sorozatot produkált, három vereséggel szenvedett kevesebbet a Minnesotánál, így megnyerte az alapszakaszt, s ha valami váratlan fordulat nem történik, nyugodtan készülődhet majd a júniusi nagydöntőre, a trónfosztásra.
Az alapszakasz legjobb dobója 28 pontos átlaggal a tavalyi győztes, Tracy McGrady lett, noha az Orlando Magic dobógépe térdsérülés miatt áprilisban már nem lépett pályára. A legjobb lepattanózó a minnesotai Kevin Ganett lett, a legtöbb gólpasszt, meccsenként 9,2-t a New Jersey klasszisa, Jason Kidd adta. A mezőnyből a Lakers óriása, a 216 centiméter magas Shaquille O’Neal 58,4 százalékos eredményességgel célzott a legpontosabban, a hárompontos dobásokból 48,2 százalékkal a sacramentói Anthony Peeler lett a legjobb, míg a büntetőket 92,7 százalékkal Pedrag Sztojakovics (Sacramento) dobta a legjobban.
***
Úton a serleg.
Több észak-amerikai profi ligához hasonlóan az idén először az NBA trófeája is országjáró körútra indul a rájátszás alatt. Az aranyból készült, gyűrűbe eső labdát ábrázoló kupa, amelyet a korábbi főigazgatóról, Larry O’Brienről neveztek el, ma kezdi meg két hónapos vándorlását. A sportág hírességeinek csarnokába beválasztott Julius Erving, aki három elbukott döntő után emelhette a magasba a trófeát 1983-ban, kijelentette: nem csak a bajnoki győzelemért járó aranygyűrű fontos, a trófea magasba emelése legalább akkora öröm. A hokis Stanley-kupa és az amerikai futballisták Lombardi-kupájának mintájára a díszes relikviát a play-off valamennyi helyszínén kiállítják majd. (MTI)
***
Az alapszakasz-végeredmény. Keleti-főcsoport, Atlanti csoport: New Jersey 47 győzelem/35 vereség, Miami 42/40, New York 39/43, Boston 36/46, Philadelphia 33/49 Washington 25/57 Orlando 21/61. Középső csoport: Indiana 61/21, Detroit 54/28, Milwaukee 41/41, New Orleans 41/41, Cleveland 35/47, Toronto 33/49, Atlanta 28/54, Chicago 23/59. Nyugati-főcsoport, Középnyugati csoport: Minnesota 58/24, San Antonio 57/25, Dallas 52/30, Memphis 50/32, Houston 45/37, Denver 43/39, Utah 42/40. Csendes-óceáni csoport: Los Angeles Lakers 56/26, Sacramento 55/27, Portland 41/41, Golden State 37/45, Seattle 37/45, Phoenix 29/53, Los Angeles Clippers 28/54.
A rájátszás párosítása. Kelet: Indiana–Boston, New Jersey–New York, Detroit–Milwaukee, Miami–New Orleans. Nyugat: Minnesota–Denver, Los Angeles–Houston, San Antonio–Memphis, Sacramento–Dallas. A párharcok az egyik fél negyedik győzelméig tartanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.