Miközben Európában a Real Madrid labdarúgócsapatának a kínlódása kelt szenzációt, addig a tengerentúlon a kosárlabdázás klasszisairól, a Los Angeles Lakers „galaktikusairól” igazolódott be, hogy esendő halandók, s a legzseniálisabb játékosok sem érnek sokat vízhordók nélkül. A címvédő számára ahol már minden posztra két zseni jut, csak az újabb bajnoki cím jelenthet magyarázatot az évközi gyengélkedésre. A Lakers ugyan óriási szerencsével végül a második helyen zárt a Nyugati-főcsoportban, de csupán az utolsó napon menekült meg attól a szégyentől, hogy negyedik helyről vágjon neki a folytatásnak.
Kisebb csoda kellett ehhez, hiszen az alapszakaszt záró estén a Lakersnek Portlandben kellett győznie, míg a nagy vetélytárs Sacramento Kingsnek Oaklandben kellett kikapnia. Nos, a főcsoportot sokáig simán vezető Kings folytatta rossz sorozatát – az utolsó 16 találkozón 10 vereséget könyvelt el –, míg a Lakers kétszeri hosszabbítás után kiharcolta a győzelmet. Mindez azt jelenti, hogy a rájátszást nem a mindenkire veszélyes Dallas ellen kezdi, azzal a Kings szenvedhet, hanem a sokkal gyengébbnek tartott Houstonnal, ráadásul a főcsoportdöntőig, ha hetedik mérkőzésre kényszerül, élvezheti a hazai pálya előnyét.
Ez persze egy pillanatra sem nyugtathatja meg az együttes sztárjait, akik közül Karl Malone pontosan azért szerződött a bajnokhoz, hogy a Utahhal tizennyolc esztendőn keresztül hiába óhajtott aranygyűrűt végre megkaparinthassa. A Nyugati-főcsoportban annyira kiegyensúlyozott a mezőny, hogy a négy nagy – a főcsoportgyőztes Minnesota, a San Antonio és a Sacramento, valamint a Los Angeles – bármelyike bejuthat a nagydöntőbe.
Az elmúlt esztendőkben megszokhattuk, hogy gyakorlatilag a nyugati csatározások során dől el a bajnoki cím sorsa, s miután a Los Angeles Lakers háromszor is legyőzhetetlen volt, három bajnoki címet is begyűjtött. A Kelet eddig nem volt versenyképes, ám úgy tűnik, ez már a múlt. Az idén az Indiana fantasztikus sorozatot produkált, három vereséggel szenvedett kevesebbet a Minnesotánál, így megnyerte az alapszakaszt, s ha valami váratlan fordulat nem történik, nyugodtan készülődhet majd a júniusi nagydöntőre, a trónfosztásra.
Az alapszakasz legjobb dobója 28 pontos átlaggal a tavalyi győztes, Tracy McGrady lett, noha az Orlando Magic dobógépe térdsérülés miatt áprilisban már nem lépett pályára. A legjobb lepattanózó a minnesotai Kevin Ganett lett, a legtöbb gólpasszt, meccsenként 9,2-t a New Jersey klasszisa, Jason Kidd adta. A mezőnyből a Lakers óriása, a 216 centiméter magas Shaquille O’Neal 58,4 százalékos eredményességgel célzott a legpontosabban, a hárompontos dobásokból 48,2 százalékkal a sacramentói Anthony Peeler lett a legjobb, míg a büntetőket 92,7 százalékkal Pedrag Sztojakovics (Sacramento) dobta a legjobban.
***
Úton a serleg.
Több észak-amerikai profi ligához hasonlóan az idén először az NBA trófeája is országjáró körútra indul a rájátszás alatt. Az aranyból készült, gyűrűbe eső labdát ábrázoló kupa, amelyet a korábbi főigazgatóról, Larry O’Brienről neveztek el, ma kezdi meg két hónapos vándorlását. A sportág hírességeinek csarnokába beválasztott Julius Erving, aki három elbukott döntő után emelhette a magasba a trófeát 1983-ban, kijelentette: nem csak a bajnoki győzelemért járó aranygyűrű fontos, a trófea magasba emelése legalább akkora öröm. A hokis Stanley-kupa és az amerikai futballisták Lombardi-kupájának mintájára a díszes relikviát a play-off valamennyi helyszínén kiállítják majd. (MTI)
***
Az alapszakasz-végeredmény. Keleti-főcsoport, Atlanti csoport: New Jersey 47 győzelem/35 vereség, Miami 42/40, New York 39/43, Boston 36/46, Philadelphia 33/49 Washington 25/57 Orlando 21/61. Középső csoport: Indiana 61/21, Detroit 54/28, Milwaukee 41/41, New Orleans 41/41, Cleveland 35/47, Toronto 33/49, Atlanta 28/54, Chicago 23/59. Nyugati-főcsoport, Középnyugati csoport: Minnesota 58/24, San Antonio 57/25, Dallas 52/30, Memphis 50/32, Houston 45/37, Denver 43/39, Utah 42/40. Csendes-óceáni csoport: Los Angeles Lakers 56/26, Sacramento 55/27, Portland 41/41, Golden State 37/45, Seattle 37/45, Phoenix 29/53, Los Angeles Clippers 28/54.
A rájátszás párosítása. Kelet: Indiana–Boston, New Jersey–New York, Detroit–Milwaukee, Miami–New Orleans. Nyugat: Minnesota–Denver, Los Angeles–Houston, San Antonio–Memphis, Sacramento–Dallas. A párharcok az egyik fél negyedik győzelméig tartanak.
Elutasítják a magyarok a kéretlen LMBTQ-érzékenyítést
