A sikeredző kudarca

Labdarúgás Giovanni Trapattoni klubedzőként minden lehetséges címet elhódított, de úgy látszik, szövetségi kapitányként trófea nélkül marad. A 65 éves szakember négy éve vezeti az olasz válogatottat, de ahogy az ázsiai világbajnokságról, úgy a mostani portugáliai Európa-bajnokságról is üres kézzel tér haza. Két éve kis híján belebukott a kudarcba, így nagy a valószínűsége, hogy a mostani blamázs válogatotti megbízatásának a végét jelenti.

Szabó Tamás
2004. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olaszország hiába győzte le utolsó csoportmérkőzésén Bulgáriát, búcsúzhat az Európa-bajnokságtól. A szövetségi kapitány, Giovanni Trapattoni előbb alaposan kipanaszkodta magát, majd a jövőjét firtató kérdésre csupán annyit felelt: „Ciao!” Az üzenet egyértelmű, sőt, Trapattoni maga nyilatkozta az Eb előtt, hogy bármi történik az olaszokkal, valószínűleg távozik. Az olasz lapok már az utódját is ismerik, szerintük a sikertelen torna után Marcello Lippi veszi át a válogatott irányítását. Sikeres pályafutásával rá is szolgált a pozícióra, csakúgy, mint 2000 őszén Trapattoni, aki előtte 27 évet húzott le klubedzőként.
Ami a részleteket illeti, Giovanni Trapattoni 1939. március 17-én a Milánóhoz közeli Cusano Milaninóban látta meg a napvilágot. Hosszú és sikeres játékos-pályafutása túlnyomó részét az AC Milanban töltötte, az ötvenes évek végén, a hatvanas évek elején amolyan védekező fedezet volt. Magabiztosan szerelt és cselezett, intelligens játékával azon kevés futballista közé tartozott, aki tisztességes eszközökkel tudta tartani még Pelét is. A Milan futballistájaként két bajnokságot, egy olasz kupát, két BEK-et és egy KEK-et nyert. Az olasz válogatott tagjaként szerepelt az 1962-es világbajnokságon, ahol azonban duplán sikertelen volt. Egyrészt a csapat már a csoportmérkőzések után búcsúzott, másrész pedig Trap volt az egyetlen olyan mezőnyjátékos, aki nem lépett pályára. Összesen 17 alkalommal szerepelt a nemzeti tizenegyben, de nem alkotott maradandót. Pályafutását 1972-ben, a Varese együttesénél fejezte be.
Aztán leült a kispadra, s 27 év alatt a futballhistória legsikeresebb edzőegyéniségei közé emelkedett. Kezdetben a milánói ifjúsági gárdánál edzősködött, majd 1974-ben a nagycsapat szaktanácsadója lett. Két évvel később a Juventushoz szerződött, ahol megkezdte a nagy menetelést. Tíz évig vezette a torinói klubot, és korszakalkotó sztárokat irányíthatott. Amikor az olasz válogatott 1982-ben megnyerte a világbajnokságot, hat Juve-játékos szerepelt a csapatban. De nem ám kiegészítőként… Zoff, Cabrini, Gentile, Rossi, Scirea és Tardelli az NSZK elleni döntőben kezdőként léptek pályára, így Trapattoni abszolút a magáénak érezhette a diadalt. A Zebrákkal mindent megnyert, 1977-ben, 1978-ban, 1982-ben, 1984-ben és 1986-ban bajnoki címet szerzett. A nemzetközi porondon is aratott, 1977-ben az UEFA-kupában, 1985-ben a BEK-ben végzett az első helyen. Trapattoni soha nem titkolta, hogy klubedzői pályafutása legszebb időszakának tartja a torinói tíz évet, ráadásul a kedvenc futballistája mindmáig Michel Platini.
1986-ban visszaköltözött Milánóba, de nem a piros-feketéknél, hanem az Internazionalénál vállalt munkát. Ott is remek csapata volt, többek között Altobelli, Serena, Bergomi, Ramón Diaz és Karl-Heinz Rummenigge játszott nála. Ám hiába a nagy nevek, velük nem tudott bajnokságot nyerni, ahhoz egy fiatalabb és motiváltabb társaság kellett. Ezért aztán lemásolták a nagy rivális AC Milant, és három, azonos nemzetbeli idegenlégióst szerződtettek. A Van Basten, Rijkaard, Gullit trió mintájára megszerezték a Matthaus, Klinsmann, Brehme hármast, ami sikeres húzásnak bizonyult, 1989-ben a mai napig rekordnak számító pontszámmal hódították el a scudettót, két évvel később pedig megnyerték az UEFA-kupát is.
Trapattoninak ezzel együtt elege lett az Interből, visszahúzta a szíve a Juventushoz. A csapattal megint bajnokságot nyert, majd 1993-ban Padovában kinézte magának Alessandro Del Pierót, és még azon az őszön a Juventusba vitte.
Az újabb Juve-korszakot követően a Cagliarihoz került, de sikertelennek bizonyult. Huszonhét esztendős edzői időszaka alatt először állították fel idő előtt a kispadról. Dolgozott a Bayern Münchennél is, ráadásul a bajoroknál kétszer is próbálkozott, előbb az 1994–1995-ös, majd az 1996–98-as idényben. A második korszaka volt a sikeresebb, szerinte azért, mert már nem voltak nyelvi nehézségei. 57 éves fejjel tanult meg németül, ami bajnoki címet jelentett a Bayernnek. A siker ellenére távoznia kellett, mert számtalanszor kritizálta csapata játékosait, nem tudtak együtt dolgozni. Két évet dolgozott a Fiorentinánál, majd a 2000-es Eb-t követően Dino Zoffot váltotta föl az olasz válogatott kispadján. Az ázsiai világbajnokságon, a nyolcaddöntőben a házigazda Koreával szemben maradt alul a csapat, Trapattonit pedig rengeteg támadás érte defenzív, óvatos taktikája miatt. Gyakorlatilag ma is ezért kritizálják, hiszen az olasz válogatott három meccsen mindössze három gólt rúgott Portugáliában.
A mostani Eb előtt az UEFAdirect című magazinban nyilatkozott, beszélt többek között a klubedzői és a szövetségi kapitányi munka különbségeiről. „Anno a klubok érdekeltek voltak abban, minél több játékosuk szerepeljen a nemzeti csapatban, most éppen a kereskedelmi gondolkodásmód miatt mind a játékosok, mind a csapatok egyre kevesebbet gondolnak a válogatottra. Klubedzőként naponta ellenőrizhettem a felkészülést, a válogatottnál az idő hiányában csak reménykedhettem, hogy jó állapotban érkeztek hozzám a labdarúgók.”
Trapattoni elmondta, nem
könnyű bánni a milliomos sztárokkal. „Az ilyen típusú labdarúgók külön státust élveznek. Ha kihagysz valakit a csapatból, mindenki tudni akarja, miért tetted. Az olasz játékosok esetében egy edzőnek rengeteg dolga van, a szakmai munka mellett pszichológus, pótapa és gyóntató pap is egy személyben. A türelem a legfontosabb, hiszen ezeket a sztárokat egész slepp veszi körül – ügynökök, menedzserek, klubedzők, szponzorok, tanácsadók, családtagok –, mindenkire figyelemmel kell lenni. Néha persze nem tudsz tenni ellenük semmit sem…”
A mester visszautasította azokat a vádakat, miszerint túlzottan védekező felfogásban irányítaná a csapatait: „Mindig realista voltam. Néha változtatnom kellett az eredmény érdekében, de ez nem jelenti azt, hogy óvatossá váltam, inkább rugalmas és gyakorlatias lettem.”
Rugalmassága és gyakorlatiassága ellenére jelenleg nem ő a legnépszerűbb ember Olaszországban, mi tagadás, érthetően.



NUNO GOMES KEZD. Több fanatikus portugál szurkoló hálózsákkal, kempingszékkel és olvasnivalóval felszerelkezve már hétfő délután letelepedett ahhoz a tegnap kinyitott pénztárhoz, ahol jegyet lehetett kapni a házigazdák mai, angolok elleni negyeddöntőjére. Az országban a spanyolok legyőzése óta megint hatalmas a futball-láz, a drukkerek napok óta ünnepelnek. A szövetségi kapitány, Luis Felipe Scolari változtatni fog a spanyolok ellen kezdett csapaton, Pauleta helyén valószínűleg a győztes gólt szerzett Nuno Gomes játszik majd. Ronaldo és Deco azonban tartja a helyét, habár az előbbi a görögök és az oroszok ellen is csak csereként lépett pályára. Ronaldo üzent is manchesteri csapattársának, Gary Neville-nek: „Jobb, ha felkészül a legrosszabbra! Biztos átverem őt néhányszor, de ez nem az én személyes sikerem lesz, hanem a válogatotté, amelynek győzelme mindennél fontosabb! Az angoloknak nagyszerű a védelmük, nem lesz könnyű dolgunk, de nyerünk.”



PELÉ DICSÉRI ROONEYT. Az angol válogatott minden bizonnyal azzal a csapattal kezd ma Portugália ellen, amelylyel a svájciak és a horvátok ellen is nyitott. A szövetségi kapitánynak, Sven Göran Erikssonnak nincs oka változtatni, hiszen a középpályás sor abszolút meggyőző teljesítményt nyújtott, a Gerrard, Lampard, Beckham, Scholes négyes különösen a horvátok ellen brillírozott. Elöl az Owen és – a The Sun bulvárlap által szerényen Pelé II-nek nevezett – Rooney remekül kiegészítik egymást. Csupán a védelem kérdőjeles, John Terry újfent sérüléssel bajlódik, de a kezdésre még rendbe jöhet. Gary Neville biztosan ott lesz a kezdő csapatban, és manchesteri klubtársával, Christiano Ronaldóval nézhet farkasszemet. „A klubedzéseken számtalanszor csatáztam már vele, rendkívüli játékos – mondta Neville. – Nekem és Ashley Cole-nak a legjobb tudásunk szerint kell játszanunk, hiszen ő Figóval, én pedig Ronaldóval kerülök szembe. Kemény küzdelem lesz, de kellő önbizalommal várjuk a csatát, s ez dönthet.” Egyébként Pelé reagált Eriksson szavaira, a kapitány a „fekete gyöngyszemhez” hasonlította Wayne Rooneyt. „Óriási tehetség – mondta Pelé. – Már a legjobbak közé emelkedett. Valóban azon az úton jár, amelynek végén ő lehet az új Pelé.”



Giovanni Trapattoni. Született: 1939. március 17., Cusano Milanino. Játékosként: AC Milan (1953–71), Varese (1971–72). Válogatottság: 17. Edzőként: AC Milan (1974–76), Juventus (1976–86), Internazionale (1986–91), Juventus (1991–94), Bayern München (1994–95), Cagliari (1995–96), Bayern München (1996–98), Fiorentina (1998–2000). Szövetségi kapitány: Olaszország (2000–). Legjobb eredménye, játékosként: BEK/1.: 2x, KEK/1.: 1x, bajnoki cím: 2x, Olasz Kupa: 1x – mind az AC Milannal. Edzőként: BEK-győzelem.: 1x Juventus, UEFA-kupa-győzelem: 2x Internazionale, 1x Juventus; bajnoki cím: 6x Juventus, 1x Internazionale, Bayern München.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.