Portugália egyik egyetemi városa, Coimbra is bemutatkozott az Európa-bajnokságon: itt rendezték ugyanis a B csoport második körének első találkozóját, az angol– svájci ütközetet. Azt nem állítanánk, hogy oktatni készült a Sven-Göran Eriksson irányította társaság, ám a kezdés után rögvest meglátszott, hamar döntésre kívánja vinni a dolgot. Hiába, már tudja, nem várhat ki az utolsó pillanatokig, mert akkor könnyen olyan csúfság érheti, mint a franciák ellen.
Igaz, Svájc legjobbjai között nagyítóval keresve sem találni Zidane-hoz hasonló kvalitású futballistát… Szóval, a 2-1-es vereséggel rajtoló Anglia győzelmi kényszerrel lépett pályára a horvátokkal felejthető találkozón 0-0-t játszó Svájc ellen – nem csoda, hogy a bokasérüléssel bajlódó Scholes is ott volt társai között, és hogy a felépülő Terry is elfoglalta helyét a védelem közepén.
Az első negyedórában volt is dolga az angolok hátsó alakzatának, hiszen az ellenfél rendületlenül ívelte James kapuja felé a labdát. Az első igazán mesteri támadást a 23. percben azonban a „háromoroszlánosok” vezették: Gerrard, Beckham, Owen, majd Rooney volt a labda útja – utóbbi pontosan fejelt a Stiel által őrzött kapuba. Mi tagadás, a tinédzser csatár e jelenete nagyságrendekkel szebbnek bizonyult, mint amikor öt perccel ezt megelőzően csúnyán rúgott oda a kimozduló kapusnak.
A svájciak később veszélytelenül játszottak, ám az angolok ezúttal is ellenfelük segítségére siettek: egy felesleges szabálytalanság és az azt követő szabadrúgás okozott riadalmat a 45. percben a stadiont megtöltő angol drukkerek között. Hakan Yakin azonban nem célzott olyan pontosan, mint a franciák sztárja: néhány centit tévedett.
Amikor Haas a második felvonás negyedik percében Gerrard lábát találta telibe, még nem kellett aggódniuk a svájciaknak. Ám amikor a hátvéd 11 perc elteltével a semleges területen teljesen feleslegesen Cole esetében is ugyanígy járt el, foghatták a fejüket: a két sárga pirosat, a piros lap emberhátrányt, az emberhátrány pedig az eddigieknél is kevesebb esélyt jelentett. Mert igaz ugyan, hogy Vogel kiállítása miatt a horvátok ellen is emberhátrányban töltöttek közel egy félidőt Kuhn mester fiai, de egyrészt az angolok ereje papíron nagyobbnak tűnik a horvátokénál (hogy mindez mit ér a pályán, a harmadik fordulóban kiderül), másrészt ezúttal nem bekkelésre, hanem támadásokra lett volna szükség.
A svájci csapat becsületére legyen mondva, tíz emberrel is megpróbálta nyomás alatt tartani vetélytársát, ám veszélyes helyzeteket nem tudott kialakítani. Sőt mi több, egy ellentámadás a 76. percben megpecsételte a sorsát: az Owen helyére beálló Vassel birkózott ki egy kivágott labdát a bizonytalan védők gyűrűjében, a bal oldalon felfutó Rooney elé tálalt, aki azonnal célba vette a kaput. Lövése ugyan a kapufát találta telibe, ám onnan az elvetődő Stiel kapusról a gólvonal mögé került a labda. Szerencse, balszerencse, nézőpont kérdése.
A 82. perc viszont egyértelmű jelenetet hozott – egyértelműen szépet. Beckham és Gary Neville összjátéka után a rendkívül sokat futó Gerrard is feliratkozott a góllövőlistára. Az egyetemi városban (ahol így 3-0-ra győztek az angolok) ez is egy tanítani való támadás volt.
A csoport másik mérkőzésén a franciák ezúttal csak ritkán mutatták meg a nagyvilágnak, mit is tudnak valójában, az első félidőben voltaképpen annyit adtak ki magukból, amennyi a vezetéshez kellett. Érdekes mód ezúttal is egy pontrúgást követően voltak eredményesek – Zidane beívelt szabadrúgása ért gólt. A Real zsenijének lövése Tudoron megpattanva jutott a rendeltetései helyére – a gólt a horvátnak „adták”, ám nem vennénk mérget, hogy a FIFA szakemberei később ne változtatnának ezen a döntésen. (Vagy Rooney találatát írják majd később esetleg a svájci hálóőr neve mellé?)
A meccs a második félidőre pörgött fel igazán: elsősorban a horvátoknak köszönhetően. A 48. percben előbb Rapaic értékesített egy büntetőt (Rosso harcolta ki), majd négy perc múlva a lyukat rúgó Desailly mellől Prso helyezett Barthez kapujába. A címvédő a félidő közepén egy óriási védelmi hibát kihasználva – a kezét is használó… – Trzeguet révén egyenlített. A vége 2-2 maradt, így minden az utolsó fordulóban dől el.
B CSOPORT, 2. forduló: Anglia– Svájc 3-0 (1-0), Coimbra, v.: Ivanov (orosz). Gólok: Rooney (23., 76.), Gerrard (82.). Kiállítva: Haas (60.). Horvátország–Franciaország 2-2 (0-1), Leiria, v.: Nielsen (dán). Gólok: Rapaic (48. – tizenegyesből), Prso (52.), illetve Tudor (22. – öngól), Trezeguet (64.).
Az állás
1. Franciaország 2 1 1 – 4-3 4
2. Anglia 2 1 – 1 4-2 3
3. Horvátország 2 – 2 – 2-2 2
4. Svájc 2 – 1 1 0-3 1
A MAI PROGRAM, C csoport, 2. forduló: Bulgária–Dánia, Braga, Porto, 18 óra (MTV), v.: Batista (portugál). Olaszország–Svédország, 20.45 óra (MTV), v.: Meier (svájci).