Két aranyérem. Hivatalosan ugyan senki nem szereti kimondani, de titkon mindenki reméli, hogy az idei esztendő soha nem látott sikereket hoz a magyar kézilabdázás számára. A 2000-es esztendő olimpiai ezüstéremmel és Európa-bajnoki címmel zárult, márpedig most még kedvezőbb a helyzet. A válogatott világbajnoki ezüstérmesként utazik Athénba, majd ezután Magyarország öt városában rendezik az Európa-bajnokságot.
Egyszer már ki kell jönnie a lépésnek, ennek a csapatnak fényes sikert kell aratnia! S ez akkor is igaz, ha az elvesztett olimpiai döntőért, illetve a tavaly elbukott világbajnoki fináléért elsősorban magát hibáztathatja a válogatott, hiszen mindkétszer kezében volt a győzelem, s mind két esetben a hajrára omlott össze a csapat. Ennél jobb lehetőség azonban aligha kínálkozik egyhamar, már csak azért sem, mert a 2000 után 2003-ban is a világ legjobbjának ítélt Radulovics Bojána már bejelentette, hogy az Európa-bajnokság után elköszön a válogatottól, s 2005-től már csak klubjában, a Dunaferrben szeretne játszani.
A körítésre nem lehetett panasz a Vígszínházban, s ez már előre jelzi, a rendezők a Magyarországon megszokott pazar körülményeket igyekeznek biztosítani az Eb-résztvevőknek. A látványos művészi előadások után következhetett a sorsolás. Először a legutóbbi Európa-bajnokság helyezéseit figyelembe vevő besorolás alapján a harmadik és negyedik „kalapból”, majd a legerősebbek közül válogatták ki a csapatokat, s ekkor a házigazda jogán Magyarország – amely a második kalapban kapott helyet – kiválaszthatta, melyik csoportba kerüljön.
A Mocsai Lajos szövetségi kapitány, Marczinka Zoltán másodedző és Vanyus Attila szakmai alelnök alkotta trió a D csoportot szemelte ki. Ez ugyan első ránézésre meglepetést kelthet, hiszen itt kapott helyet a világbajnok Franciaország, míg a középdöntőben a kétszeres olimpiai bajnok és Eb-címvédő Dániával kerül egy ágra, mégis egyértelműen ez volt a legkedvezőbb megoldás.
Az olimpia után várhatóan alaposan átalakulnak az Athénban szereplő együttesek – négy éve az olimpiai bajnok Dánia gyakorlatilag a B csapatával érkezett a romániai Európa-bajnokságra –, viszont azok a válogatottak, amelyek nem jutottak ki a nyári játékokra, az Eb-t tekintik az esztendő legfontosabb tornájának. Mivel a sportág nagyhatalmai közül Norvégia és Oroszország sem lehet ott az olimpián, s ez a két együttes az A és a B csoport élére került, kínálta magát a választás: velük jobb a helyosztókon szembe kerülni.
A D csoportban Ausztria és Fehéroroszország hazai pályán nem jelenthet komoly akadályt, míg Mocsai Lajos számításai szerint a francia csapatból az olimpiát követően legalább öten viszszavonulnak a válogatottságtól. Így remélhetően kedvező eredményekkel zárulnak a csoportmérkőzések, ahonnan három-három együttes jut tovább a középdöntőbe, ahová magával viszi az egymás ellen elért eredményeket. Ezen az ágon, a C csoportban Dánia, Németország, Svédország és Románia szerepel, s ha a dánok az olimpia után ismét azonnal megkezdik a fiatalítást, akkor a várhatóan legerősebb összeállításában szereplő magyar együttes valóban nagyon kedvező helyzetbe kerülhet.
A sorsolás befejeztével még nem zárult le az ünnepélyes műsor, hiszen a nemzetközi szövetség elnöke, Haszan Musztafa és a magyar szövetség főtitkára, Sinka László a 2003 legjobb női kézilabdázójának választott Radulovics Bojánát köszöntötte. S ha csak arra gondolunk, hogy a sérülés és gyermekáldás miatt 2001-et és 2002-t kihagyó dunaújvárosi sztárt 2000-ben is a világ legjobbjának választották, akkor nem is rossz ez az előjel erre az évre.
A csoportbeosztás. A csoport (Debrecen): Norvégia, Csehország, Ukrajna, Spanyolország. B csoport (Zalaegerszeg): Oroszország, Szerbia és Montenegró, Szlovénia, Horvátország. C csoport (Békéscsaba): Dánia, Románia, Németország, Svédország. D csoport (Győr): Franciaország, MAGYARORSZÁG, Ausztria, Fehéroroszország.