Még a kőszívűnek tartott Fábiánné Rozsnyói Katalint is megviselte érzelmileg az olimpiai kiküldetésért folyó testvérháború, egy televíziós riportból ország-világ láthatta, amint a mesteredzőnő elsírja magát, köszönhetően annak, hogy a három éve az irányításával készülő Janics Natasa egyesben megfosztotta egyik legkedvesebb és legeredményesebb tanítványát, Kovács Katalint az olimpiai indulástól. Ugyanakkor a Szabó Szilvia, Bóta Kinga kettős 2000 óta sorra nyerte az aranyérmeket a világversenyeken, most viszont nem tudta kiharcolni az olimpiai indulást, csak négyesben szerepelhet Athénban.
– Nekem minden tanítványom egyforma – magyarázza Fábiánné –, nem is tettem kivételt. Kovács Katit és Janics Natasát egyaránt a legjobb tudásom szerint készítettem fel a válogatóra. Nem titkolom, érzelmileg jobban kötődöm Katihoz, akivel régebben dolgozom együtt, ráadásul ideális tanítvány, mert nagyon tudatosan, célratörően dolgozik. Natasa viszont született tehetség, ha a sydneyi olimpián a döntőben nem nézelődik, tizennyolc évesen olimpiai érmet nyerhetett volna. Génjeiben hordozza a győzelemre való törekvést. Ennek köszönheti az olimpiai indulását is, mert a nőknél szokatlan módon berúgta hajóját a célba.
A sikeres edzőnőt csupán egyszer, a 2002-es sevillai világbajnokság után láttam elégedettnek, akkor versenyzői a kilenc női számból hatot megnyertek. Nyolc éve, az atlantai olimpián, amelyen Kőbán Rita aranyérmes lett, azért kesergett, mert a négyes lemaradt a dobogóról. Négy éve azért volt elégedetlen, mert a Kovács, Szabó kettős és a négyes is „csak” ezüstérmes lett Sydneyben. A hét végi bajnokságon ugyan mindhárom női olimpiai versenyszámban tanítványai végeztek az élen, mégis nagyon feldúlt volt. Érthetően, mert az aranypáros, a Szabó, Bóta kettős éppen pályafutásuk csúcspontjának számító versenyen nem rajtolhat Athénban.
– Mit történt, mi történt…? Ilyet is csak egy újságíró kérdezhet. Ha a versenyzők gépek lennének, akkor ilyen nem fordulhatna elő. Szabó Szilvia és Bóta Kinga egyaránt nagyon becsületesen edzett, fejlődtek is, az első válogatón viszont akadt náluk egy még gyorsabb páros, a Paksy, Benedek kettős. Ugyanakkor már a tavaszi edzéseken kitűnt, hogy Kovács és Janics milyen jól mennek kettesben, ezért, amikor Szabó és Bóta olimpiai indulása kérdésessé vált, beneveztem Katit és Natasát is a párosra. A világ jelenlegi két legjobb női kajakosa pedig az egyes után, fáradtan is biztosan győzött. Mégsem biztos az athéni indulásuk, mert ha a pénteki pótválogatón a Kovács, Janics kettős ismét legyőzi a Paksy, Benedek párost, akkor a szövetség elnökségének még módosítania kell azt a korábban elfogadott szabályt, hogy az a versenyző, aki egyesben rajtol az olimpián, párosban nem indulhat.
– Éppen Kovács Kati esete bizonyítja, hogy még egy kiemelkedő világklasszisnak sincs bérlete a győzelemre. Ezzel a sok vihart kavart válogatási rendszerrel ugyan nem értek egyet, de meggyőződésem, hogy párosban is a legjobb magyar egységnek kell indulnia Athénban. Ha ez a Kovács, Janics egység lesz, akkor véleményem szerint szakmailag megoldható a versenyzésük. Az olimpián ugyanis pénteken rendezik a női négyest, szombaton kilenc óra húszkor rajtol a női egyes mezőnye, majd egy óra múlva következik a kettesek döntője, amelyben – a bajnokságtól eltérően – Kovács Kati pihenten rajtolhatna. Van tehát megoldás.
A nemzetünk kihívásaira válasz lehet az anyanyelvünk
