Fábiánné nem kivételez

K a j a k - k e n u Míg sok sportágban az olimpiai részvétel kiharcolása is nagy siker, addig a roppant eredményes kajak-kenuban az is előfordul, hogy a sok kiváló versenyző között csoporttársak, barátok vetélkednek az athéni kiküldetésért.

Salánki Miklós
2004. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a kőszívűnek tartott Fábiánné Rozsnyói Katalint is megviselte érzelmileg az olimpiai kiküldetésért folyó testvérháború, egy televíziós riportból ország-világ láthatta, amint a mesteredzőnő elsírja magát, köszönhetően annak, hogy a három éve az irányításával készülő Janics Natasa egyesben megfosztotta egyik legkedvesebb és legeredményesebb tanítványát, Kovács Katalint az olimpiai indulástól. Ugyanakkor a Szabó Szilvia, Bóta Kinga kettős 2000 óta sorra nyerte az aranyérmeket a világversenyeken, most viszont nem tudta kiharcolni az olimpiai indulást, csak négyesben szerepelhet Athénban.
– Nekem minden tanítványom egyforma – magyarázza Fábiánné –, nem is tettem kivételt. Kovács Katit és Janics Natasát egyaránt a legjobb tudásom szerint készítettem fel a válogatóra. Nem titkolom, érzelmileg jobban kötődöm Katihoz, akivel régebben dolgozom együtt, ráadásul ideális tanítvány, mert nagyon tudatosan, célratörően dolgozik. Natasa viszont született tehetség, ha a sydneyi olimpián a döntőben nem nézelődik, tizennyolc évesen olimpiai érmet nyerhetett volna. Génjeiben hordozza a győzelemre való törekvést. Ennek köszönheti az olimpiai indulását is, mert a nőknél szokatlan módon berúgta hajóját a célba.
A sikeres edzőnőt csupán egyszer, a 2002-es sevillai világbajnokság után láttam elégedettnek, akkor versenyzői a kilenc női számból hatot megnyertek. Nyolc éve, az atlantai olimpián, amelyen Kőbán Rita aranyérmes lett, azért kesergett, mert a négyes lemaradt a dobogóról. Négy éve azért volt elégedetlen, mert a Kovács, Szabó kettős és a négyes is „csak” ezüstérmes lett Sydneyben. A hét végi bajnokságon ugyan mindhárom női olimpiai versenyszámban tanítványai végeztek az élen, mégis nagyon feldúlt volt. Érthetően, mert az aranypáros, a Szabó, Bóta kettős éppen pályafutásuk csúcspontjának számító versenyen nem rajtolhat Athénban.
– Mit történt, mi történt…? Ilyet is csak egy újságíró kérdezhet. Ha a versenyzők gépek lennének, akkor ilyen nem fordulhatna elő. Szabó Szilvia és Bóta Kinga egyaránt nagyon becsületesen edzett, fejlődtek is, az első válogatón viszont akadt náluk egy még gyorsabb páros, a Paksy, Benedek kettős. Ugyanakkor már a tavaszi edzéseken kitűnt, hogy Kovács és Janics milyen jól mennek kettesben, ezért, amikor Szabó és Bóta olimpiai indulása kérdésessé vált, beneveztem Katit és Natasát is a párosra. A világ jelenlegi két legjobb női kajakosa pedig az egyes után, fáradtan is biztosan győzött. Mégsem biztos az athéni indulásuk, mert ha a pénteki pótválogatón a Kovács, Janics kettős ismét legyőzi a Paksy, Benedek párost, akkor a szövetség elnökségének még módosítania kell azt a korábban elfogadott szabályt, hogy az a versenyző, aki egyesben rajtol az olimpián, párosban nem indulhat.
– Éppen Kovács Kati esete bizonyítja, hogy még egy kiemelkedő világklasszisnak sincs bérlete a győzelemre. Ezzel a sok vihart kavart válogatási rendszerrel ugyan nem értek egyet, de meggyőződésem, hogy párosban is a legjobb magyar egységnek kell indulnia Athénban. Ha ez a Kovács, Janics egység lesz, akkor véleményem szerint szakmailag megoldható a versenyzésük. Az olimpián ugyanis pénteken rendezik a női négyest, szombaton kilenc óra húszkor rajtol a női egyes mezőnye, majd egy óra múlva következik a kettesek döntője, amelyben – a bajnokságtól eltérően – Kovács Kati pihenten rajtolhatna. Van tehát megoldás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.