Ha a rangsorból indulunk ki, a házigazda Portugália alaposan össze lehet zavarva. Mert amíg a fogadóiroda oddsai alapján ők a harmadik legesélyesebbek a diadalra, addig a FIFA listáján a résztvevők közül tíz csapat is előttük foglal helyet. Persze, a világ leghíresebb fogadóirodája is tévedhet. Emlékeztetőül: a 2002-es világbajnokság előtt szintén a franciákat favorizálták, aztán mi lett belőle? A csapat rúgott gól nélkül távozott Ázsiából.
A FIFA ranglistája alapján a franciákat a spanyolok követik, ám a fogadóiroda adatai szerint ők – Angliával együtt – csak a negyedik-ötödik legesélyesebbek. Spanyolországot az 1982-es vb óta minden viadal előtt titkos ászként emlegetik, de az 1984-es Eb-ezüstérem óta rendre kudarcot vallott.
Hollandia a harmadik legjobb európai válogatott a FIFA listáján, míg a William Hill a hatodik helyre rangsorolja. Dick Advocaat együttese csapnivalót produkált az előkészületi meccseken, kikapott a belgáktól és az írektől is. Advocaat folyamatosan panaszolja, hogy a Kluivert, Makaay, Van Nistelrooy trióból képtelen összehozni egy ütőképes támadóduót.
Rudi Völler örül ennek, mintha egy gonddal kevesebbje lenne. A német válogatott a negyedik a FIFA-rangsorban, s nyolcadik a fogadóiroda szerint. Ha a hollandok csapnivalóan szerepeltek a barátságos meccseken, akkor Völlerék egyszerűen katasztrofálisan.
A William Hill szerint Olaszország a második legesélyesebb a trófea elhódítására, a FIFA eközben az ötödik helyre tette Giovanni Trapattoni együttesét. Az olaszok tényleg befuthatnak, hiszen a védelmük időtlen idők óta kemény, s ezúttal van egy zseniális irányítójuk Francesco Totti személyében, míg elöl Vieri lehet nagy befejező csatár.
Az olaszokat a FIFA-rangsorban a csehek követik, míg fogadóiroda szerint a hetedikek. A friss Aranylabdás, Pavel Nedved vezette legénység tényleg bivalyerős.
Anglia csak a hetedik legjobb európai válogatott, de az oddsai megegyeznek a spanyolokéval, vagyis a negyedik-ötödik legesélyesebb. Első mérkőzésük mindjárt a favorit, Franciaország ellen lesz, ennek megfelelően napok óta üzengetnek egymásnak a felek.
Meglepetésre Dánia a nyolcadik, míg Svédország a kilencedik a FIFA-ranglistán. A William Hill a kilenc–tizedik helyre, azonos oddsszal tette a két skandináv országot. Pedig a dánokról a támadósorukon (Tomasson, Sand) kívül sok jó nem mondható el.
Horvátország a tizedik, míg az oddsai megegyeznek a bolgárokéval és a görögökével, ami a 12. helyre elegendő. Ugyan Dado Prso személyében van egy nemzetközi klasszisuk, de a társaság jóval gyengébb az 1998-as vb-bronzérmes csapatához képest.
Oroszország a 12. legjobb európai válogatott, az oddsok alapján a 11. helyen áll. A panaszkodásban viszont abszolút első, eddig a sérülésekre és a túlzott melegre hivatkoztak a legtöbbet.
Az oroszokat a görögök követik, a 13. helyen állnak, oddsaikat a horvátokhoz és a bolgárokhoz igazították. Csoportelsőként jutottak ki, ennek ellenére valószínűleg végigvédekezik az Eb-t. Bulgária hátulról a harmadik, Plamen Markov sikercsapata a Hriszto Sztojcskov fémjelezte gárda útját szeretné járni, mi tagadás, szép álom.
A William Hill és a FIFA listája az abszolút favorit mellett csupán egy dologban egyezik, a két leggyengébb gárda mindkét listán azonos, Svájc és Lettország került az utolsó helyre. A lettek győzelme például 500-1-hez fizet.
(Az Európa-bajnokság résztvevői
és a torna műsora a 19. oldalon.)
TUCATNYI BÍRÓ. Az UEFA kijelölte az Eb első tizenkét mérkőzésének játékvezetőit: Portugália–Görögország – Collina (olasz); Spanyolország–Oroszország – Meier (svájci); Görögország–Spanyolország – Michel (szlovák); Oroszország–Portugália – Hauge (norvég); Svájc–Horvátország – Cortez Batista (portugál); Franciaország– Anglia – Merk (német); Anglia–Svájc – Ivanov (orosz); Horvátország–Franciaország – Milton Nielsen (dán); Dánia–Olaszország – Mejuto Gonzalez (spanyol); Svédország–Bulgária – Riley (angol); Csehország–Lettország – Veissiere (francia); Németország–Hollandia – Frisk (svéd).