Hosszabbítás során dőlt el a csata

L a b d a r ú g á s Megkezdődtek az éles párharcok a labdarúgó Európa-bajnokságon Portugáliában, a tegnapi első negyeddöntőben a hazaiak az angolokkal csaptak össze, s az óriási küzdelmet hozó találkozón 1-1-es döntetlen után lapzártánkat követően hosszabbításban dőlt el a továbbjutás.

Munkatársunktól
2004. 06. 25. 20:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Senki nem irigyelte a portugálokat, amikor kiderült, hogy az angolok ellen vívhatják a negyeddöntőt, hiszen még Lisszabonban sem érezhették teljesen otthon magukat a hazaiak, annyi angol szurkoló érkezett az összecsapásra. Ennek ellenére a portugálokon jóval nagyobb teher lehetett, hiszen az egész ország futball-lázban égett.
Talán éppen ez a túlzott akarás bénította kezdetben a hazai játékosokat, erre utalt, hogy a 3. percben Costinha nagyon rosszul csúsztatott meg egy indítást, amely így éppen Owen elé került, s az angol csatár félfordulattal a kapuba bombázott. Egy vendégcsapat jobban nem is sokkolhatja az ellenfelét, mint rögtön a mérkőzés elején 1-0-s vezetést szerez.
A portugáloknak is kellett néhány perc, amíg felocsúdtak a sokkból, s elsősorban a remekül szervező Figo révén egyre többször kerültek helyzetbe. Csakhogy amikor a szívósan harcoló védők nem tudtak közbe avatkozni, akkor a kapus, James védett jól, így őrizték az előnyt az angolok. Ennek ellenére a 23. percben meghűlt a vér az angol szurkolókban, mert azt láthatták, hogy az Európa-bajnokságon a csoportmérkőzések során négy gólt szerző kedvenc, a 18 esztendős Rooney leült a fűre, levette cipőjét, s fájdalmasan tapogatta bokáját. A szövetségi kapitány, Sven-Göran Eriksson is elfehéredett egy pillanatra, ám mégsem érhette váratlanul csatára sérülése, hiszen már a mérkőzést is csak a tétre való tekintettel vállalta Rooney. Eriksson kényszerűen cserélt, Vassel jött a csodacsatár helyére. Túlzottan ettől sem lélegezhettek fel a portugálok, mert a 30. percben majdnem még nagyobb hátrányba kerültek, ám Owen 16 méteres lövését bravúrral védte Ricardo.
A második félidőt ugyan a portugálok kezdték, de a lelátón ilyenkor rendre felharsanó angol himnusz azért jelezte, ünnepelni egyelőre csak a vendégeknek van okuk. Pedig a hazaiak, mint általában a latin népek, nagyon értenek az önfeledt szórakozáshoz, de ezúttal inkább a kétségbeesés uralkodott el a lelátó portugál szektorain. A pályán ugyan nyoma sem volt ennek, viszont hiába keresték az angol védelmen a rést, nem találták, s a bizonytalanságra jellemző, hogy a két szellemi vezér, Deco és Figo is tanácstalanná vált. Hiányzott a lendület, a szellemesség, a rájuk máskor jellemző kreativitás.
Ahogy ilyenkor lenni szokott, egyre magabiztosabbá váltak az angolok, behúzódtak kapujuk elé, miközben Owen kiugrásra készen várta, hogy eldöntse az összecsapást. A percek múltával pedig egyre több tere adódott, hiszen a portugáloknál a védők is mindinkább előre húzódtak. Olykor szinte felborult a pálya, s Ricardón kívül mindenki az angol térfélen tömörült, amitől a játék szebb ugyan nem lett, de a hazaiak ekkor már ezzel sem törődtek, a lényeg, ha másként nem, hát csúnyán gyötörjenek be egy gólt, amely megváltást nem hozhatott, de a túléléshez elegendőnek tűnt.
Ezen az Európa-bajnokságon ugyanis döntetlen esetén az „ezüstgól” dönthet, azaz a hoszszabbításban szerzett találat esetén a félidőt végig játsszák. Ezt a lehetőséget szerették volna kicsikarni a portugálok, de egészen a hajráig nem volt rá esélyük. A portugál kapitány, Scolari óriási meglepetésre az utolsó negyedórára Figo helyére Postiga léptette, mert kockáztatni kellett. Nem hiába vállalták ezt a portugálok, éppen a csereember hozott megváltást, s a83. percben egyenlítve kiharcolta a hosszabbítást.



Negyeddöntő: Portugália–Anglia 1-1, Lisszabon, vezette: Meier (svájci). Gólszerző: Owen (3.) illetve Postiga (83.).

A MAI PROGRAM. 2. negyeddöntő: Franciaország–Görögország, Lisszabon (20:45, mtv), v.: Frisk (svéd).

GÓLLÖVŐLISTA. 4 gólos: Rooney (angol), Van Nistelrooy (holland), 3: Baros (cseh), Larsson (svéd), Tomasson (dán), Zidane (francia).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.