Közös siker, közös elégedettség

Labdarúgás Nem történt semmi meglepő a C csoport zárófordulójában, a svédek és a dánok egyaránt tudták, hogyha 2-2-es döntetlenre adják a meccset, mindketten biztosan továbbjutnak. És láss csodát: 2-2 lett a vége. Az Európa-bajnokságtól így elbúcsúzó olaszokat aligha vigasztalhatja, hogy megszerezték első győzelmüket, 2-1-re legyőzve Bulgáriát. Tegnap a D csoport utolsó játéknapjával véget ért az Európa-bajnokság első szakasza, a Csehország–Németország és a Hollandia–Lettország mérkőzés lapzártánk után ért véget.

2004. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincsenek csodák, a svéd újság, a Stockholm City aligha véletlenül dátumozta úgy keddi, 22-i számát, hogy „2004. június
2-2”… Mindenki tudta, hogyha a Svédország–Dánia mérkőzés 2-2-es döntetlent hoz, mindkét csapat továbbjut a negyeddöntőbe – játsszanak akármit az olaszok a bolgárokkal. Nos, a végeredmény természetesen a stockholmi újság címoldala szerint alakult, ám ezért aligha tehető szemrehányás a két csapatnak. Túl sok forog kockán egy-egy nagy világversenyen manapság ahhoz, hogy a dicső sportszerűség jegyében megkövetelhető lett volna a felektől, hogy föláldozzák magukat.
Szép lenne, az szent igaz, de ne legyünk álszentek.
Az se váratlan, hogy a tegnap reggeli svéd és dán lapok egyáltalán nem foglalkoznak azzal, hogy megegyeztek-e a felek, inkább ünneplik a sajátjaikat. A svédeknél a Dagens Nyheter Északi győzelem címmel Skandinávia diadalát énekli meg, a Svenska Dagbladet nemes egyszerűséggel „varázslatosnak” nevezi a portói estét, a Sydsvenska Dagbladet pedig az „északi álom beteljesüléséről” beszél, ami, ismerve az ősi svéd–dán futballrivalizálást, igazán szép gesztus.
Dánia legnépszerűbb újságja, a Berlingske Tidende a két gólt szerző Jon Dahl Tomassont ünnepli, jegyezzük meg: okkal. Lehetett akármi a háttérben, két gólt lőni egy Európa-bajnoki meccsen nagy dicsőség, ráadásul Tomasson első találata egyszerűen gyönyörű volt – huszonöt méterre a kaputól mellel átvette a labdát, majd jobbal a bal felső sarokba lőtte. A Jyllands-Posten „intenzív, és drámai csatának” titulálta a meccset, ami persze túlzás, ám mindenképpen megérdemlik a dicséretet a felek, hogy csak a második félidő elején, a svédek kiegyenlítése után kezdett arra gondolni a kívülálló, hogy jók voltak a sejtései, nem „hibázik” a két válogatott.
Az általános öröm közepette akad szomorú ember is a dánoknál: a hátvéd Niclas Jensen súlyos bokasérülést szenvedett, már nem is játszhat az Európa-bajnokságon.
Olaszországban persze a szomorúság az úr, aligha akadt olyan drukker, aki az Európa-bajnokság előtt számolt volna azzal, hogy a csoportmeccsek után elbúcsúzik a tornától a négy esztendeje döntős válogatott. A Bulgária elleni győzelem még gyógyírnak se jó, bizonyság rá a tegnapi olasz lapok szalagcímei: Hasztalan győzelem – szomorú búcsú (Corriere della Sera); Kigúnyolták a kicsike Olaszországot (La Repubblica); Olaszországot kiűzték Európából (Il Giornale); Vége a szeszélyeskedésnek (Il Tempo); Olaszország megbukott (La Gazette dello Sport); Mindenki mehet haza (Corriere dello Sport).
Az újságok szinte egyöntetűen elbúcsúztatják Giovanni Trapattonit, akinek július 15-én jár le a szerződése (a szövetségi kapitányról a 19. oldalon olvashatnak). Trapattoni úgy véli, hogy ő és csapata megtették a kötelességüket, sőt többre is képesek lettek volna, ha Portóban nem 2-2 a végeredmény…
Akármi is történt, az olasz szövetség nem tiltakozott hivatalosan az UEFA-nál, ami nem meglepő, hiszen Franco Carraro elnök már korábban közölte, hogy az esetleges megegyezés bizonyítására semmi esély sincs.
Mert az aligha perdöntő érv, hogy mindkét csapatnak jó volt a 2-2.



MILLIÓkaT ÉRŐ dicsőség. A görög kormány egymillió euró jutalmat szavazott meg az Európa-bajnokság negyeddöntőjébe jutott válogatottnak. Az indok érthető, ahogy Georgesz Orfanosz sportminiszter-helyettes leszögezte a csapat az egész országnak dicsőséget hozott. A kormány milliójával együtt a huszonhárom fős keret minden tagja így hárommillió euróval lesz gazdagabb, a futballszövetség ugyanis még hétfőn kétmilliós prémiumról döntött.



C CSOPORT, 3. forduló: Dánia– Svédország 2-2 (1-0), Porto, v.: Merk (német). Gólok: Tomasson (28., 66.), ill. Larsson (47.), Jonson (89.). Olaszország–Bulgária 2-1 (0-1), Guimaraes, v.: Ivanov (orosz). Gólok: Perrotta (48.), Cassano (94.) ill. M. Petrov (45.). A csoport végeredménye: 1. Svédország 5 (8-3). 2. Dánia 5 (4-2), 3. Olaszország 5 (3-2), 4. Bulgária 0 (1-9).

A MAI PROGRAM: 1. negyeddöntő: Portugália–Anglia, 20:45 (mtv), Lisszabon, v.: Meier (svájci).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.