Más pénzéből könnyű tervezni, építkezni és olyan programot kidolgozni, amelynek a megvalósítására szinte semmi esély nincs. Pedig a hazai létesítményhelyzet siralmas, ezért a fejlesztése égetően szükséges, mert hazánkban négyszáz tornaterem hiányzik, a százötvenkét kistérség közül mindössze hatban megfelelő az uszodahelyzet, kilencvenegy kistérségben pedig egyáltalán nincs fedett létesítmény.
A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium programjának egyetlen erénye, hogy megpróbál megoldást keresni az alapoktól kezdve a csúcsig, tehát a tornaterem-építéstől kezdve az olimpiai centrumok fejlesztéséig. A legnagyobb hibája az, hogy a fejlesztéshez az anyagi források jelentős részét az önkormányzatoktól és vállalkozóktól várja. Ez utóbbi azért is kétséges, mert ha a sportlétesítmények építése nyereséges vállalkozás lehetne hazánkban, akkor valószínűleg az elmúlt évtizedben a külföldi befektetők nem csak üzletközpontokat építettek volna. Az utópisztikus elgondolás szerint például az elkövetkező két évben huszonnégymilliárd forint értékű tornaterem- és tanuszoda-építkezés valósulna meg, amelyből évi négymilliárd forintot – két év alatt összesen nyolcmilliárdot – az önkormányzatok önrészként biztosítanak, évi nyolcmilliárdot (összesen tizenhatmilliárd forintot) a magántulajdonban lévő vállalkozások finanszíroznának.
Gémesi György, az Országgyűlés ifjúsági és sportbizottságának alelnöke a kormány fejlesztési programjával kapcsolatban már azt is példátlannak tartja, hogy egy ötvenhárommilliárd forintos tervnél a sportbizottsággal nem egyeztettek. Az MDF alelnöke szerint a Sport XXI. nem más, mint egy elhamarkodott kampányprogram, amelynek az anyagi feltételei nincsenek meg.
– A minisztérium ugyan már régóta ígéri, de még nem készült el a magyar sport stratégiája – magyarázta Gémesi György. – Pedig e nélkül teljesen felesleges létesítményfejlesztési programról beszélni. A terv szerint két év alatt az önkormányzatoknak tizenhétmilliárd forintot kellene sportlétesítmények építésére áldozni, úgy, hogy a program elkészítése előtt erről felmérés vagy egyeztetés nem történt. Az meg már szinte nevetséges, hogy a Medgyessy-kormány úgy tervez, hogy például a hiányzó tornatermek többsége 2010-ig épülne meg. Úgy látszik, annyira nem szegény a kincstár, hogy ígérni ne tudna. Ezzel szemben büszke vagyok arra, hogy az MDF kormányzása idején, 1990-től ötszáz tornaterem nem csupán papíron, hanem a gyakorlatban is felépült.
A stadionok korszerűsítési és az olimpiai központok fejlesztési tervénél a program időpontot, határidőt sem jelöl meg. Persze, ez sem jelentene garanciát a megvalósításra, hiszen egy évvel ezelőtt a Medgyessy-kormány arról határozott, hogy a 2006-os budapesti úszó Európa-bajnokságra korszerű sportuszoda épül Budapesten. Mindebből annyi valósul meg, hogy tíz éven belül harmadszor korszerűsítik és bővítik a Hajós Alfréd uszodát.
Álom, álom. Részlet a programból: „A stadionok korszerűsítési programja keretében befejezzük hat magyarországi stadion felújítását oly módon, hogy ezekből három (az előző kormány által felépített vagy elkezdett létesítmény – a szerk.) megfeleljen az UEFA követelményeinek, így a Puskás Ferenc Stadionnal együtt Magyarországnak négy UEFA-licences stadionja lesz. A beruházási program végrehajtásával a székesfehérvári, a zalaegerszegi és az újpesti stadion megfelel majd az UEFA elvárásának. Az olimpiai központok változó mértékben szorulnak fejlesztésre, néhány edzőtábor jelenleg már szinte minden alapvető szolgáltatást biztosít, míg más központokban jelentős átalakítás, bővítés szükséges. Ezen alprogrammal 2006-ig több mint 3,5 milliárd forintos fejlesztés valósulna meg a Sport XXI. létesítményfejlesztési programon belül.”