Önfeledten is lehet játszani a füvön

Tenisz Wimbledonban, az angol nyílt nemzetközi teniszbajnokságon – nem éppen meglepő módon – tegnap ismét az esőé volt a főszerep, a kényszerszünet miatt elmaradt Kapros Anikó Miskina elleni mérkőzése is. A szervezők az ilyen helyzetek kivédésére 2009-re fedetté kívánják tenni a centerpályát.

Sütõ-Nagy Zsolt
2004. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszokott dolog, hogy a wimbledoni Grand Slam-torna idején mindig fellángol a vita, szerencsés-e, hogy az angolok a hagyományokhoz ragaszkodva füves pályán rendezik meg legnagyobb versenyüket, miközben a világ más táján ilyen borításon nem tartanak jelentős viadalt. Van, aki élvezi a változatosságot, és van, aki kárhoztatja Wimbledont. A magyarázat egyszerű: akinek kedvező a fű, az ünnepnek tartja ott a játékot, akinek viszont nem érvényesül a stílusa, pokolba kívánja a versenyt.
A jelenlegi nagy öregek, akik kellően megszokták az ottani játékot, no meg a különleges atmoszférát, egy-egy vereség után sem panaszkodnak. A 47 esztendős Martina Navratilova kifejezetten Wimbledon miatt vállalta tíz esztendő után az indulást egyesben. Persze ez nem meglepő, ha arra gondolunk, hogy 17 egyéni Grand Slam-diadalából kilencet az angol fővárosban ért el. Navratilova nem is tagadta, hogy neki a mostani sorozat leginkább arról szól, hogy élvezni szeretné a játékot, az eredmény másodlagos.
A másik nagy öreg, a Navratilovánál 14 esztendővel fiatalabb, de a visszavonulását már bejelentő Goran Ivanisevic sem a végső sikert tartja a legfontosabbnak: „Nem tudom, meddig juthatok el az idén, de ez nem is foglalkoztat. Tartani szeretném a formámat, s akkor csak nagyon jó tenisszel lehet legyőzni” – jelentette ki a három elvesztett döntő után 2001-ben a csúcsra érő klasszis, aki két éve nem szerepelt Grand Slam-tornán, de állítása szerint Wimbledon légkörétől azonnal megfiatalodott.
A 2000-es és 2001-es női bajnok, Venus Williams is remekül érzi magát, s kijelentette: „Itt az átlagosnál is vidámabb vagyok, csak azért kell vigyáznom, mert újabban még a röhögéstől is képes vagyok megsérülni.”
Hasonlóan jókedvűen készül Miskina elleni mérkőzésére Kapros Anikó, aki a legfontosabbnak azt tartja, hogy minél felszabadultabban játsszon a 2. fordulóban, s minél több gémet nyerjen az idei Roland Garros-győztes ellen. Ahogy Kapros megjegyezte: „Nyomassza az ellenfelemet az elvárt továbbjutás!”
Anasztazia Miskina nem az a típus, aki nehezen viseli el az ilyen terhet, Párizsban sem látszott meg rajta a döntőn, hogy Gyementyijeva ellen favoritnak számított. A technikás oroszt nehéz kihozni a nyugalmából, az idén már érett játékosként teniszező sztárról nem véletlenül tartják, hogy hamarosan a női mezőny első számú játékosa lehet.
Marat Szafin már korántsem volt ilyen felszabadult gyors kiesését követően: „Utálom Wimbledont, nem kívánok több időt ezeken a pályákon tölteni” – fogalmazott tömören az orosz teniszező. Az más kérdés, hogy Szafin az olimpiát is utálja, s csupán nyűgös kötelességnek tartja az indulást, mert szerinte az olimpiai győzelem nem érhet fel egy Grand Slam-sikerrel. Ha Szafin így érzi, lelke rajta, de tény, amíg valakinek négyévente 16 lehetősége van Grand Slam-tornagyőzelemre, addig mindössze egyszer nyerhet olimpiai aranyérmet.
Nem az esőszünet alatt tartó nyilatkozatdömping, sokkal inkább a feszített program ejtette gondolkodóba a verseny szervezőit, akiket a tegnapi időjárás még inkább igazolt. Az All England Lawn Tennis and Crocket Club vezetői hosszas halogatás után eldöntötték, hogy 2009-ig tetőszerkezetet építtetnek a centerpálya fölé, amely szükség esetén tíz perc alatt bezárható lesz. A munkálatokat 2006-ban kezdenék meg, s a végén a pálya befogadóképessége a jelenlegi 13 810-ről 15 ezer főre nőhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.