Ritka, kincset érő győzelem

L A B D A R Ú G Á S Túlzás és elfogultság nélkül állítható: a magyar válogatott németek elleni 2-0-s győzelmére senki nem fogadott volna, hiszen egy szétzilált, egy sikertelen ázsiai túrán túlesett együttesre várt az 1954-es vb-döntő „visszavágója”, ráadásul a magyarok német kapitánya, Lothar Matthäus a legjobbaknak ítéltek helyett csak a második vonallal, a B csapattal állhatott ki a kaiserslauterni találkozóra. Az összecsapás után azonban mindenki csodáról beszélt, s végre nem intézhették el csapatunkat egyetlen kézlegyintéssel.

Róth Ferenc
2004. 06. 08. 19:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki látta a mérkőzést, láthatta azt is, hogy mosolygós (ritka pillanat) magyar futballisták ölelték át egymást a Fritz Walter stadion gyepén. A mindig morózus, az érzelmeit szinte titkoló szövetségi kapitánynak, Lothar Matthäusnak is fülig ért a szája (végre). Joggal, hiszen ez a siker az ő számára jóval többet jelentett egy egyszerű győzelemnél. Részben azért, mert pontosan Németországban érte el. Ott, ahol a hírek szerint nem mindenki lelkesedik a személyéért, a sokszor különc modoráért, nyersességéért. Győztes válogatott dirigenseként foghatott kezet azzal a Rudi Völlerrel, aki a hét végén rajtoló Európa-bajnokságra készül a válogatottjával. Ez a tény pedig már önmagában fokozza a győzelem értékét, mert hol vagyunk mi a kontinensbajnokságtól… Kalapot illik emelni az akár hihetetlennek is nevezhető bravúr előtt. Még akkor is, ha tudnivaló: a házigazdák fél lábbal, s tán teljes fejjel Portugáliában vannak már, a június 15-i német–hollandra koncentrálva. (Talán nem véletlen, hogy a leendő ellenfelük is vereséget szenvedett az utolsó felkészülési mérkőzésen.)
Volt ennek a győzelemnek egy másik olvasata is. Olyan, amelyikkel egy hetek, hónapok óta tartó konfliktus is megoldódott. Az, hogy végre kiderült, mert néhány perccel a lefújás után Matthäus kimondta azt, amit eddig csak kerülgetett (pontosabban szólva, megkerülte az egyenes választ): marad a magyar válogatott élén, s megkísérli véghezvinni az eredeti elképzelését, ismét eljutni Németországba, de 2006-ban, már mint vb-résztvevő.
Azt felesleges firtatni, úgysem a mi orrunkra kötik, hogy vajon valóban komoly volt-e az a bizonyos Besiktas-ajánlat, tárgyalt-e az új elnökkel, el akart-e menni egyáltalán tőlünk a német… Mindenesetre a konfliktus néhány óra alatt oldódott meg: hétfőn reggel, alig tizenkét órával a magyar meccs után már azt jelentették, hogy a Real Madridtól tavaly menesztett Vicente del Bosque lett a török klub új edzője, két évre szóló szerződéssel, s tegnap délután már meg is érkezett Isztambulba, hogy aláírja a hivatalos papírokat.
A hír, függetlenül attól, hogy ki miként gondolkodott Matthäusról és a magasba törő elképzeléseiről, jó. Jó a magyar labdarúgásnak. Jó, mert a szövetség, az elnökség, a játékosok, az edzőkollégák egyaránt tisztán láthatnak végre.
Némi pihenés után a méltán büszke Matthäus folytathatja a megkezdett munkát.
– Megmutattuk, lehet hinni a magyar futballban, büszke vagyok a csapatra. A játékosok ma elfeledtették azt a vereséget, amelyet a honfitársaimtól szenvedtek el ötven éve.
Öröm ide, öröm oda, ismét bírálta azonban a klubokat, mert azok a saját érdekeiket tartják szem előtt, s nem törekednek napi kapcsolatra vele. „Ha így lenne, máskor is örülhetnénk ilyen játéknak és eredménynek.”
Rudi Völler is gratulált – bár lehet, hogy nem őszinte mosollyal –, s elmondta: „Lothar jó úton jár, s mindegy, mit hoz a jövő.”
Ezt nem tudni, miként azt sem, mit érezhettek a futballistáink, amikor Bennett lefújta a meccset. De, hogy örültek, boldogok voltak, megkönnyebbülhettek a jól végzett munka után, az egészen biztos. Labdarúgásunk jelen állapotát, nyavalyáit figyelembe véve páratlan győzelem után integethettek a két „ötvennégyesnek,” a díszpáholyban ülő Grosicsnak és Buzánszkynak. Olyan után, amely hosszú távon kincset jelenthet a pályájukon, s amelyet mindig a szívük fölött hordanak majd.



KRITIKUS A SAJTÓ. A német lapok nem bánnak kesztyűs kézzel Rudi Völler játékosaival, de magával a kapitánnyal sem. A Bild azt emelte ki, hogy „az 50. mérkőzésén szenvedte el a csapata a 12. vereségét”. A lap osztályozza is a futballistákat – ezt is a mieink nyerték. A házigazdáknál csak Kahn és Lahm kapott négyest, a többiek mind magasabb – tehát rosszabb – osztályzatot. A magyar válogatottból a két gólt szerzett Torghelle, Király és Juhász tetszett a legjobban a szakíróknak, mindhárman kettest érdemeltek. A magyar csatár nevével nem volt nehéz eljátszani. Tor-ghelle – így nevezik. (A Tor gólt is jelent németül.) Ugyanez a lap figyelmeztet azonban arra, hogy a 2002-es vb előtt is hasonló blamával búcsúzott a válogatott, akkor Walestől kapott ki 1-0-ra, hogy aztán meg se álljon a döntőig… A Kicker szerkesztőségi cikkében így ír: „Csak a csoda segíthet, ebből a csapatból ugyanis minden hiányzik ahhoz, ami a jó futball ismérveit tartalmazza.” A Kicker szakírójának is tetszett Torghelle, s meggyőződése: „sokat hallunk még róla”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.