Várólistán a kapitány

H Á T T É R

Róth Ferenc
2004. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha valaki azt hitte volna, hogy a magyar cselgáncssportban is változnak az idők, az bizony téved, nem is kicsit. Ha valaki visszaemlékszik még az 1992-es barcelonai olimpiára, és a Moravetz Ferenc vezette válogatott példátlan dicsőségű, a japánokat is meglepő szereplésére – egy arany-, két ezüst- és egy bronzérem –, majd a játékokat követő áldatlan hazai állapotokra és vitákra, az tudja, sejtheti, miről van szó.
Barcelona után immáron a harmadik olimpiára készül a sportvilág, ám mifelénk a tatamin – de főleg azon kívül – nem változott a helyzet. (Az eredményességet tekintve igen, de ez egy másik történet része lehet.) Maradjunk a küzdőtér szélén, ott ugyanis napjainkban érdekes dolgok történnek. Az a hír járja, Nagy Ernő szövetségi kapitány ki is emelte ezt, hogy a szakma első embere, mivel a cselgáncsozók csak két athéni kvalifikációt szereztek – az olimpiai bajnok Kovács Antal és az Eb-első Ungvári Miklós vívta ki a jogot –, nem utazhat a játékokra. A Magyar Olimpiai Bizottságtól kapott értesítés szerint hivatalosan csak egy edző kísérheti el a dzsúdósokat, pontosabban egy kap jogosítványt arra, hogy Kovács, illetve Ungvári mellett lehessen a versenyük napján.
Nagy Ernő mint kapitány joggal hitte, hogy ő lesz az a valaki, ő lehet majd az athéni tatami mellett. Aztán kiderült, mégsem, de legalábbis nem biztos az utazása. A döntés, miután az edzőbizottság nem tudott dűlőre jutni, a szövetség elnökségére maradt. Az jelöli ki az utazó szakembert, s még az is előfordulhat, hogy a kapitány majd csak itthonról, a televízió előtt ülve követi a küzdelmeket.
Nagy – akinek a távozását szívesen látták volna már néhányan ez év elején is – szerződése az olimpia utáni időszakig, 2004. szeptember végéig szól, s ebben szerepel az is, értelemszerűen, a munkaköréből fakadóan, hogy a nemzetközi viadalokon (az olimpia ilyen) képviseli a sportágat. Papírja van tehát arról, hogy mehet. Aki ismerős a sportágban, tudja: a klubedzők – esetünkben Kovácsé és Ungvárié – szeretnének minél közelebb lenni a tanítványukhoz. Joggal, hiszen ők is a reménybéli siker részesei kívánnak lenni, s lehet, hogy a versenyzőknek szükségük is van a mesterük jelenlétére. Ugyanakkor tudniuk kell, hogy a szakmai munkájukat a válogatottban irányító edzőnek olyan jogai vannak, amelyek elvitathatatlanok. Többek között s nem mellékesen azért is, mert az athéni versenyek alatt nem a klubedzők viszik vásárra a bőrüket, hanem az éppen kinevezett szövetségi kapitány. Az meg végképp nem ildomos – lásd 1992, Barcelona –, hogy a siker után a „miénk az aranyérem” elve érvényesül, ha meg bukás van, akkor az „edd meg, amit főztél”…
Hadd fejezze be a munkát Nagy Ernő, a többiek pedig, ha valóban segíteni akarnak, adják a keze alá a fűszereket!
A kóstolásnál úgyis minden eldől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.